Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAZ Drzonowo dostanie dofinansowanie z Chełmna. A jednak przejmie w zarządzanie ECWM w Chełmnie

Monika Smól
Monika Smól
Radni miejscy już zdecydowali o dofinansowaniu do ZAZ Drzonowo. Następny krok - działalność Zakładu ma rozwijać się też w siedzibie ECWM w Chełmnie
Radni miejscy już zdecydowali o dofinansowaniu do ZAZ Drzonowo. Następny krok - działalność Zakładu ma rozwijać się też w siedzibie ECWM w Chełmnie Czytelnik
Po zwolnieniu dyrektora Chełmińskiego Domu Kultury, który zarządzał Europejskim Centrum Wymiany Młodzieży, burmistrz Chełmna Artur Mikiewicz w styczniu br. nie potwierdzał, co planuje wobec ECWM choć my już wtedy mieliśmy informację o planie likwidacji Ośrodka i utworzeniu tam drugiej siedziby Zakładu Aktywności Zawodowej.

Nowy wiek emerytalny - wkrótce nowe zasady?

Temat ECWM i ZAZ Drzonowo pojawił się na ostatniej sesji Rady Miasta Chełmna. My o planach, które ujawniono po zwolnieniu dyrektora ChDK zarządzającego zarazem ECWM, wiedzieliśmy już w styczniu br.

Przypomnijmy, pytaliśmy wtedy burmistrza jaki jest plan wobec ECWM - czy rzeczywiście ma tu zostać przeniesiony ZAZ Drzonowo, który generuje wysokie koszty w Lisewie? Chełmno stać teraz na to, by wspierać taką jednostkę?

Burmistrz Artur Mikiewicz odpowiadał wówczas: - Nie mówimy o przeniesieniu ZAZ z Drzonowa. Istnieje wariant, według którego Chełmno mogłoby stać się współorganizatorem ZAZ, do czego potrzebne jest przyjęcie stosownych uchwał przez Radę Gminy Lisewo i Radę Miasta Chełmna. Wówczas ZAZ mógłby prowadzić działalność jednocześnie w Chełmnie i Lisewie. Działalność finansowana jest z PERFON-u, co pozwala na uzyskanie rentowności zakładu. Decyzje w tej sprawie byłyby uzgadniane między mną a wójtem Lisewa i między radnymi obu rad. Należy jednak pamiętać, że to jedna z trzech opcji branych pod uwagę. Rozważane są też formuły dzierżawy i spółdzielni socjalnej.

Według naszych informatorów dwie ostatnie były tylko papierową opcją, nie braną pod uwagę. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chełmna burmistrz Chełmna zapowiadał, że chcą inwestować w drzonowski ZAZ.

- To inwestycja w mieszkańców - podkreślał Artur Mikiewicz. - Chcemy, by ZAZ rozwijał się też na terenie naszego miasta, dlatego chcemy w niego inwestować.

- Nie mówię, by nie pomóc - mówił radny Michał Wrażeń. - ZAZ ma wziąć niepełnosprawnego, przysposobić i oddać na rynek pracy. Jest w nim 16 osób z Chełmna. Koszt to niby 60 tys. złotych rocznie? Zakład istnieje od wielu lat. Burmistrz wie, ile osób znalazło zatrudnienie? ZAZ wykonuje usługi dające przychód - jakiej wysokości? I jaka jest dotacja z PFRON-u?

ZAZ Drzonowo osiąga dobre wyniki finansowe

- ZAZ odnosi sukcesy, też finansowe. Kwotami nie wiem czy mogę operować. Trzy razy otrzymywał nagrody lodołamacza, aż dostał superlodołamacza jako najlepszy w województwie - mówi Wojciech Strzelecki, przewodniczący Rady Miasta Chełmna. - Jest w ścisłej czołówce w Polsce.

- Z ustawy wynika jakie jest dofinansowanie z PRFON-u - odpowiadał nie podając konkretnych kwot Artur Mikiewicz. - Udział gminy to 10 procent kwoty rocznej przekazywanej przez PFRON. My chcemy wspierać rehabilitację dopłacając do naszych mieszkańców.

Radni zagłosowali jednogłośnie za tym, by wesprzeć mieszkańców i przekazać pieniądze do ZAZ. O szczegóły zapytaliśmy Wojciecha Strzeleckiego, który do niedawna pracował w drzonowskim ZAZ-ie.

Ile trzeba dopłacić do ZAZ-u Drzonowo za pracowników z Chełmna?

- Organizator ZAZ musi wpłacać dofinansowanie - 10 procent kwoty, którą przekazuje PFRON - bez względu na wynik finansowy Zakładu - wskazuje Wojciech Strzelecki. - Ta kwota podzielona jest na 46 pracowników. W przypadku Chełmna chodzi o 60 tys. złotych. W ubiegłym roku wpłaciliśmy 23 tys. złotych. Wcześniej nie płaciliśmy w ogóle za naszych mieszkańców, robiła to gmina Lisewo. Jednak po wyborach zaszły zmiany w Radzie Gminy Lisewo i nowi radni upomnieli się o to, by gminy płaciły za swoich mieszkańców w ZAZ. Mamy nadzieję, że teraz wszystkie gminy powiatu chełmińskiego dopłacą te 10 procent.

Plany przekazania ECWM w Chełmnie były już ponad rok temu

Przewodniczący Rady Miasta Chełmna zdradza też, że od dawna trwają rozmowy dotyczące przekazania Ośrodka ECWM w Chełmnie pod administrację ZAZ-u.

- Rozmowy trwają od roku lub dłużej - mówi Wojciech Strzelecki. - Po kilku spotkaniach z radnymi z Lisewa i Chełmna, szefową ZAZ-u Katarzyną Lubańską, wójtem gminy Lisewo doszliśmy do wniosku, że w 2021 roku użyczymy ECWM ZAZ-owi. ZAZ dostanie rok na przetarcie szlaku i podjęcie decyzji, ale mamy nadzieję, że pani dyrektor podejmie się zarządzania tym obiektem. Miasto pozostanie właścicielem obiektu, a jeśli ZAZ będzie nim zarządzał to staniemy się współorganizatorem ZAZ z siedzibą głową w Lisewie, a druga częścią w budynku ECWM w Chełmnie.
Zakład chce się rozwijać, wyszkolą kucharzy, kelnerów i wypuszczą na rynek pracy. W Drzonowie to niemożliwe, bo tam wyczerpała się możliwość rozbudowy Zakładu. Tu mogą pozyskać pieniądze, a potrzeba dużego kapitału, by w ECWM wszystko wyremontować. Katarzyna Lubańska jest młoda, ma energię, lubi wyzwania. Kto był w ZAZ w Drzonowie 10 lat temu i przyjedzie teraz to się zdziwi, jak Zakład bardzo się rozwinął.

Na takie same pozytywne zmiany radny liczy w ECWM w Chełmnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto