Radni miejscy uchwalili budżet. Ile pieniędzy przeznaczyli na inwestycje?

Monika Smól
Monika Smól
Osnowska to ulica oddana po remoncie do użytku w ubiegłym roku
Osnowska to ulica oddana po remoncie do użytku w ubiegłym roku Czytelnik
Na 16 sesja Rady Miasta Chełmna radni uchwalili budżet miasta na 2020 rok. - Na inwestycje wydamy w tym roku łącznie 10 mln 016 tys 151,24 złotych - podkreśla Piotr Murawski, zastępca burmistrza Chełmna.

- Dziś będziemy przyjmować uchwałę najważniejszą w roku, budżet na rok bieżący - mówił burmistrz Artur Mikiewicz. - Koniec końców po autopoprawce jest on dobrym budżetem, który przyczyni się do rozwoju miasta. W pierwotnej wersji była różnica między dochodami a wydatkami, więc podjęliśmy trud dla zmniejszenie wydatków bieżących - z zastępcą, skarbnikiem i radnymi. Różnica do 600 tys. złotych się zmniejszyła, także dzięki oszczędnej polityce wydatków bieżących. Mogliśmy te środki spożytkować na rozwój miasta, aby inwestycji było jak najwięcej.
Burmistrz wskazał, że w uchwale budżetowej mają dochody określone na ponad 85 mln 782 tys. złotych. Wydatki z kolei określono na ponad 88 mln 863 tys. złotych. Deficyt wynieść ma 3 mln 281 tys. złotych - a pokryje go pożyczka z WFOŚ - i wolne środki z lat ubiegłych. Przychody łącznie wynieść mają ponad 3, 8 mln złotych.

https://chelmno.naszemiasto.pl/burmistrz-chelmna-mowi-ze-musial-zastosowac-wstrzas-na/ar/c1-7511389?fbclid=IwAR0CO2MKps73v_IO9YUV6bLZEEB0vHFJi8s3rdEApaULP7CPAJTDU7u5AHA

- Z kolei rezerwa łączna to 1 mln złotych, to jest: ogólna 150 tys. złotych, celowa - na kryzysowe zarządzanie - 350 tys. złotych oraz to, czym się chwalimy - celowa na Budżet Obywatelski 500 tys. złotych. Chcemy by mieszkańcy aktywnie włączyli się w projekty rozwojowe dla miasta - wymienia burmistrz Mikiewicz. - 1 ,1 mln złotych wydamy na drogi - na ścieżkę rowerową na starym mieście - 100 tys. złotych dokument, na budowę chodnika przy ulicy Jastrzębskiego od Biskupiej do mostu - 20 tys złotych, zainwestujemy również w przystanki - 70 tys. złotych. Z kolei droga i oświetlenie za ponad 900 tys. złotych powstaną na Wybudowaniu.

Pierwszy w mieście przypomniał, że w ubiegłym roku zbudowana została ul. Osnowska za 714 tys. złotych z Narodowego Funduszu dróg Samorządowych.

- Teraz złożymy wnioski na trzy kolejne drogi do wojewody i liczymy, że na chociaż dwie dostaniemy dofinansowanie - podkreślił Artur Mikiewicz. - Jeśli chodzi o gospodarkę mieszkaniową to tu mamy 333 tys. złotych. Wzorem roku ubiegłego zmodernizować chcemy dziesięć lokali komunalnych za 120 tys. złotych. Głównie pustostany, aby skuteczniej wykonywać eksmisje i zejść z kosztów za płacenie odszkodowań właścicielom nieruchomości, które eksmitowane osoby zajmują. Kolejne inwestycje - w administrację publiczną - zgodnie z zapowiedzią chcemy zamontować windę dla niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Chełmna. Mamy już dokumentację z ubiegłego roku, a w tym chcemy to zrealizować. Liczymy na dofinansowanie w ramach poprawy dostępności urzędu dla mieszkańców - wniosek złożymy.

Kolejne 15 tys. złotych miasto wyda na projekt na poprawienie poprawę efektywności energetycznej dla Urzędu Miasta Chełmna - aby zejść z kosztów oświetlenia pomieszczeń.

- Zadanie takie - też przy wydatku po 15 tys. złotych na obiekt, czyli za 45 tys. złotych na poprawę efektywności energetycznej - zabezpieczyliśmy na budynki oświatowe - dodał burmistrz. - 1 mln 270 tys. złotych wydamy na adaptację kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36 z oficyną, na potrzeby organizacji pozarządowych. Będzie to w pełni funkcjonalny, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych obiekt.

Kolejne inwestycje to II etap budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej - za 230 tys. złotych na ul. Bliskiej i oświetlenie ulic, placów, dróg - wymiana tego ulicznego na ledowe za ponad 3,5 mln złotych.

Na inwestycje zabezpieczono więc w tegorocznym budżecie łącznie 10 mln 016 tys złotych.
- Uważamy, że to przyzwoity odsetek w budżecie - mówił Artur Mikiewicz. - Mimo trudności, jakie samorządy przeżywają, związane między innymi z mniejszymi wpływami z PIT i CIT - to jest to budżet rozwojowy.

Remigiusz Mikrut, przewodniczący Komisji Budżetu podkreślał, że po poprawkach zatwierdzają taki budżetu.
- Oszczędności w tym roku i w kolejnych latach maja przynieść zmniejszenie kosztów i inwestycje w oświetlenie - mówił radny Mikrut. - Komisja zwrócić chce uwagę na rosnące koszty funkcjonowania instytucji. Na przykład w przypadku Chełmińskiego Domu Kultury w tym roku utrzymanie wszystkiego wzrośnie o 271 tys. złotych - do 2, mln 493 tys. złotych. Podobnie Muzeum Ziemi Chełmińskiej i Miejska Biblioteka Publiczna - tu też kwoty rosną. Część, ponieważ wzrastają płace, ale także komisja zauważyć chce, że reorganizację warto przeanalizować, bo rosną również koszty bieżące.

Radni Klubu Przyszłość Chełmno stwierdzili, że po wnikliwej analizie, kolejnych zmianach wprowadzanych do 8 stycznia i rozmowie ze skarbnikiem - uważają zaproponowany budżet za zadowalający.
- Utrzymanie szkół wymusza wysokie nakłady - zauważyła radna Małgorzata Zima. - Subwencja oświatowa w niewiele ponad 50 procentach pokrywa koszty funkcjonowania oświaty. Jednak trzeba zapewnić rozwój dzieciom. Najniższa krajowa do 2,6 tys. złotych brutto. Mamy nadzieję, że urzędnik nie zarobi tyle co ten na robotach publicznych.

Głos zabrał również radny Michał Wrażeń.
- Figurka św. Rocha - czy będzie robiona? Nie znalazłem tego w budżecie, a było to obiecane - zauważył Michał Wrażeń. - I drugie zadanie, przy garażach oświetlenie. Pismo do burmistrza dotarło, odpisał że to zadanie inwestycyjne i rada się nad tym pochyli. Popieram klub Przyszłość Chełmno w opinii. Moim zdaniem, bo nie należę do klubu żadnego i mogę mówić, co myślę, planowanie budżetu tu sztuka równomiernego rozłożenia rozczarować mieszkańców.

- Nie rozumie, dlaczego rozczarowań? - zastanawiał się przewodniczący rady Miasta Chełmna Wojciech Strzelecki.
Zastępca burmistrza wskazał, że figurka Rocha między ulicami Okrężną a Rybacką to figurka kultu religijnego.
- Z proboszczem rozmawialiśmy i będzie porozumienie, by zrealizować i partycypować - zapewnił Piotr Murawski. - A jeśli chodzi o oświetlenie to jest drugi wniosek o plac zabaw przy ul. Chociszewskiego i w ocenie technicznej są wnioski. Liczymy na to, że w kwietniu włączymy projekt do budżetu. Prace nad projektem trwają.
Radni miejscy jednogłośnie przyjęli budżet.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bocian

Mieszkańcy ulicy Bocianiej ciagle liczą na realizację obietnic wyborczych. Mamy nadzieję, ze jedną z tych ulic na ktore miasto ma otrzymac dotację, jest wlaśnie Bociania - jedna z nielicznych ulic miejskich bez jakiejkolwiek nawierzchni :(

Dodaj ogłoszenie