Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmno - po naszym artykule śmieją się z "absurdów drogowych". Kto tak "zmalował" Chełmno? Projektant z Grudziądza

Monika Smól
Monika Smól
Chełmiński Picasso - tak nazywa projektanta tych oznakowań drogowych w Chełmnie Marek Browiński, który tropi absurdy drogowe. To za taki uważa, wytykając dodatkowo inne "absurdy"
Chełmiński Picasso - tak nazywa projektanta tych oznakowań drogowych w Chełmnie Marek Browiński, który tropi absurdy drogowe. To za taki uważa, wytykając dodatkowo inne "absurdy" Czytelnik
Tak jak przewidywał radny Waldemar Piotrowski sesji Rady Miasta Chełmna - Chełmno jest "na językach". A wszystko po naszej publikacji o "malowidłach", jakie na zlecenie miasta oglądamy na chodnikach Chełmna. - Kto zaprojektował te znaki? - pytał podczas sesji wspomniany radny, a chodziło mu o oznakowanie poziome wymalowane białą farbą na deptakach. - Ja bym nie chciał, by Chełmno znalazło się w programie "Absurdy drogowe". O ironio!

Może jeszcze nie TVN-owskie "Absurdy drogowe", ale tropiący takowe Marek Browiński nakręcił filmik (powyżej), który opublikował na YouTube. Oczywiście, prześmiewczy! Autor wskazuje na to o czym mówiono podczas sesji Rady Miasta Chełmna - czyli zaskakująco wielkich i gęsto namalowanych znakach na chodnikach Chełmna. Filmik właśnie dostał się do sieci i zatacza coraz szersze kręgi.

O temacie absurdalnych "malowideł" na chodnikach Chełmna pisaliśmy tutaj

- Spacerowałem ul. Dworcową, gdzie pojawiły się potężne znaki namalowane na ścieżce dla pieszych i rowerzystów - mówił kilka tygodni temu Waldemar Piotrowski. - Na 1 kilometrze ogromnych znaków doliczyłem się ponad 50! Wielkość każdego to jakieś 1,2 metra, szerokość - 1 metr! Zamalowano białą farbą niemal całe chodniki. Kto zaprojektował te malowidła?

Wiceburmistrz tłumaczył, że to projektant.

- Ja też zadałem projektantowi pytanie, czy jest potrzeba, by to tak wyglądało - mówił Piotr Murawski. - Projektant powiedział, że musi to być w takim zagęszczeniu. Wynika to z tego, że znaki muszą znajdować się po obu stronach każdego wyjazdu z posesji. Taki jest wymóg prawny. Inaczej nadal wymalowane znaki byłyby nielegalne.

Zdaniem autora filmiku, projektant nie ma racji. Jakie błędy mu zarzuca? W filmie śmieją się między innymi z tego, że projektant nie potrafi odróżnić skrzyżowania od zjazdów przy posesjach i bramach zakładów i tam niepotrzebnie kazał namalować oznakowania poziome. Wytyka mu też, że te znaki nadal są nielegalne, bo rozporządzenie mówi, że na drodze dla rowerów znak B23 stanowi uzupełnienie znaku pionowego C13 droga dla rowerów i umieszcza się na początku tej drogi, bezpośrednio za każdym skrzyżowaniem oraz za miejscem doprowadzającym ruch rowerowy do drogi.

Marek Browiński: Nielegalne oznakowanie, bo brakuje znaków

- Na całym odcinku nie znalazł jednak znaku C13 - droga dla rowerów - twierdzi Marek Browiński. I zarzuca projektantowi, że pomyliły się mu skrzyżowania ze zjazdami. W efekcie pojawiły się znaki przy wjazdach do bram i na parkingi zakładowe. Jego zdaniem, dzięki twórczości projektanta Chełmno stanie się bohaterem "Absurdów drogowych" w TVN.

Zapytaliśmy więc o wywołanego projektanta, który to tak kazał wymalować te znaki i jaką drogą go wyłoniono?
Ponadto zapytaliśmy też o to, co ostrzegł autor filmu podczas pobytu w Chełmnie - mianowicie, że na przeciwko Straży Miejskiej i okien burmistrza są dwa miejsca, w których nie powinno się pobierać opłat parkingowych, a się pobiera. Chodzi o ul. Dworcową - na przeciwko magistratu i parking przy dawnym Relaxie. Autor filmu twierdzi, że nie jest on drogą publiczną, a tylko w takich miejscach można pobierać opłaty. Czy zatem było to konsultowane z policją?

- Projektantem ścieżki rowerowej jest Biuro Projektów Drogowych Patryk Schultz z Grudziądza, wybrane na podstawie Zarządzenia Burmistrza w sprawie udzielania zamówień do wartości 30 000 euro - mówi Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna. - Projekt oznakowania ścieżki posiada wszelkie wymagane uzgodnienia i jest zatwierdzony przez odpowiednie organy: Urząd Miasta Chełmna, Komedę Powiatową Policji, Starostwo Powiatowe w Chełmnie. Obejmuje wykonanie oznakowania poziomego i pionowego. Mając na uwadze porę roku, w pierwszej kolejności przystąpiono do wykonywania oznakowania poziomego, wykorzystując sprzyjające warunki atmosferyczne. Kolejnym etapem będzie wykonanie oznakowania pionowego. Stała organizacja ruchu wprowadzona będzie, gdy wszystkie prace zostaną wykonane.

Co na to projektant z Grudziądza?

Projektant twierdzi, że autor filmu nie jest mu znany osobiście i trudno mu odnieść się zarówno co do autentyczności, jak i intencji wypowiedzi wyrażonych w filmie na serwisie YouTube. Zaznacza też, że jego prace w Chełmnie jeszcze się nie zakończyły.

- Inwestycja jest według mojej wiedzy w toku realizacji, jej odbiór przez inwestora jeszcze nie nastąpił - podkreśla Patryk Schultz. - Po zakończeniu przez wykonawcę realizacji prac związanych ze zmianą organizacji ruchu we wskazanym na filmie miejscu (między innymi po zakończeniu montażu oznakowania pionowego) i zgłoszeniu ich do odbioru nastąpi weryfikacja wykonanych prac w zakresie ich zgodności z zakresem obowiązków wykonawcy, projektem i przepisami prawa (w ramach procedury odbiorowej). W przypadku stwierdzenia ewentualnych uchybień, uczestnicy procesu inwestycyjnego zadecydują o sposobie dalszego postępowania w sprawie. Dopiero ostateczny efekt odebranych prac będzie można poddać rzetelnej ocenie. Deklaruję dokładniejsze zbadanie sprawy i zamiar udziału w wyżej wskazanych czynnościach odbiorowych w charakterze nadzoru autorskiego.

Policja z Chełmna potrzebuje czasu na ustalenia

Policjanci na razie nie odpowiadają na nasze pytania. A pytamy między innymi o legalność pobierania opłat w obu wskazanych miejscach, a także - czy rzeczywiście zatwierdzili oznakowanie, które teraz jest powodem drwin. I czy ono jest właściwe i legalne, czy nie? Waldemar Piotrowski pyta też, co w sytuacji gdy dojdzie do nieszczęścia - ktoś rowerem wjedzie w pieszego - kto poniesie odpowiedzialność? Radny zauważą, że nie ma wyznaczonego pasa ani dla pieszych ani dla rowerów - zarówno cyklista jak i pieszy mogą chodzić całym chodnikiem. Policjanci sprawdzają przekazane przez nas informacje - w tym wątpliwości autora filmu - i nie tylko jego - co do legalności dwóch płatnych parkingów i oznakowania, z którego śmieje się coraz więcej osób. Do sprawy wrócimy.

Natomiast co do strefy płatnego parkowania w Chełmnie wiceburmistrz wskazuje, że ustalona została ona Uchwałą Rady Miasta Chełmna z dnia 30 stycznia 2018 roku.

- Opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków dotycząca sposobu organizacji strefy płatnego parkowania w przestrzeni objętej ochroną konserwatorską, wskazała możliwość alternatywnego oznakowania miejsc kontrastową kostką brukową - informuje Piotr Murawski. - Takie rozwiązanie zostało zastosowane na ul. Dworcowej, jak i na parkingu przy ul. Powstańców Wielkopolskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto