Chełmno. Co zmieni się lokalizacja skateparku? Wiceburmistrz mówi: nie! Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Czy zmieni się lokalizacja skateparku? Wiceburmistrz Chełmna mówi, że nie, bo nigdy żadna nie była przypisana do planów związanych z utworzeniem tego miejsca
Czy zmieni się lokalizacja skateparku? Wiceburmistrz Chełmna mówi, że nie, bo nigdy żadna nie była przypisana do planów związanych z utworzeniem tego miejsca Rafał Przybylski
- Dlaczego zmieniona została planowana pierwotnie lokalizacja skateparku? Podobno ma być w na osiedlu Skłodowskie. Co działa na plus tej lokalizacji? Kiedy powstanie skatepark? - pyta Czytelnik. A my pytamy wiceburmistrza Chełmna.

Zobacz wideo: Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie

Nasz Czytelnik zainteresowany jest również tym, kto i za ile zbuduje skatepark?

- I co wchodzić ma w skład infrastruktury tego miejsca? - docieka chełmnianin.

Przypomnijmy, projekt budowy skateparku w Chełmnie jest zwycięskim projektem Budżetu Obywatelskiego 2020.

- Projekt nie był przywiązany do konkretnej lokalizacji - mówi Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna. - We wniosku zawarta została sugestia jego realizacji przy Alei. 3 Maja. Pierwszą koncepcję zdecydowaliśmy się więc przygotować dla tego miejsca. Projekt został zaprezentowany wnioskodawcom, lecz nie spełnił ich oczekiwań. Niestety, ze względu na wymogi konserwatorskie, przestrzenie związane z ochroną drzewostanu, nie mogliśmy w tym miejscu zrealizować budowy zgodnej z oczekiwaniami młodzieży. Z pracownikami Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego podjęliśmy więc prace nad znalezieniem alternatywnego rozwiązania z wykorzystaniem środków przewidzianych w ramach Budżetu Obywatelskiego i bazującego na wniosku młodzieży.

Skatepark - w mieście chcą zdobyć dodatkowe fundusze

Dlaczego skateparku jeszcze w Chełmnie nie ma, mimo iż pieniądze były zabezpieczone już w ubiegłorocznym budżecie?

Wiceburmistrz podkreśla, że pojawiła się nowa okoliczność - trwający nabór wniosków na rozbudowę infrastruktury sportowej, prowadzony przez Ministerstwo Sportu.

- Po analizie wymagań stwierdziliśmy, że mamy szanse na zwiększenie finansowania tego zadania z 500 do 800 tys. złotych i realizację projektu w skali odpowiadającej oczekiwaniom wnioskodawców - dodaje Piotr Murawski. - Kluczowym warunkiem jest jednak lokalizacja. Dodatkowe punkty przyznawane są za realizację zadania w sąsiedztwie placówki oświatowej, stąd propozycja skierowana do dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 4 o możliwość zrealizowania budowy w obrębie kompleksu szkolnego. Wnioskodawców zaprosiliśmy na spotkanie w urzędzie miasta w celu uzyskania ich przychylności i zgody na realizację projektu w nowej lokalizacji. Taką zgodę otrzymaliśmy. Skonsultowaliśmy temat z projektantem, odnieśliśmy się do obowiązujących norm akustycznych i zgodnie z nimi skatepark może być zlokalizowany w minimalnej odległości 10 metrów od zabudowań. Tu obiekt zostałby zlokalizowany w odległości 35 metrów od najbliższego bloku, a więc wymagania zostałyby całkowicie spełnione. Pomiędzy blokiem a miejscem realizacji zadania znajduje się również zieleń. Biorąc oczywiście pod uwagę komfort mieszkańców, zdecydowaliśmy się na dodatkową wycenę osłony akustycznej w postaci paneli akustycznych, które wyeliminowałyby potencjalną uciążliwość, jeśli faktycznie taka by zaistniała.

Piotr Murawski wskazuje, że mają szansę na niemal dwukrotne zwiększenie finansowania.

Panele akustyczne, jeśli ze skateparku będzie niósł się hałas

- Co więcej, obiekt zaprojektowany jest modułowo, mamy więc możliwość realizacji go w wersji kompleksowej ze środków rządowych, w wersji okrojonej w ramach kwoty przewidzianej w Budżecie Obywatelskim 2020, z możliwością późniejszej rozbudowy obiektu - podkreśla wiceburmistrz Chełmna. - Projekt został wykonany, wniosek o dodatkowe środki złożony. Jeżeli w trakcie użytkowania potwierdzi się uciążliwość obiektu i znajdzie to potwierdzenie w wynikach stosownych pomiarów, zrealizujemy wspomnienie panele akustyczne. Z obowiązującej normy wynika, że przy odległości ponad trzykrotnie większej niż normatywna, uciążliwość nie powinna wystąpić. Projekt skateparku opracowała renomowana firma Techramps Sp. z o.o. z Krakowa.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie