Przegląd tygodnia w Chełmnie, najważniejsze wydarzenia od 23.02 do 29.02.2020, sprawdź czy nie minęło Cię nic ważnego

Agnieszka Kowalczyk-Gres
Agnieszka Kowalczyk-Gres
Przy niedzielnym śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 23.02 do 29.02.2020
Przy niedzielnym śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 23.02 do 29.02.2020 CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Chełmna, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 23.02 a 29.02.2020. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Koronawirus w Kujawsko-Pomorskiem? Najnowsze informacje z regionu [raport]”?

Przegląd tygodnia Chełmno od 23.02 do 29.02.2020: top 3 artykuły z tygodnia

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Koronawirus w Kujawsko-Pomorskiem? Najnowsze informacje z regionu [raport]

Koronawirus w województwie kujawsko-pomorskim. W ostatnich dniach mieliśmy kilka informacji o przypadkach podejrzenia zarażenie koronawirusem. Żaden z nich nie został potwierdzony.

📢 Wyniki Lotto z wczoraj (29.02). Sprawdź w Chełmnie wylosowane liczby Lotto w sobotę

Jesteś z Chełmna? Losowanie Lotto 29.02.2020 już za nami. Sprawdź, jakie liczby zostały wylosowane w sobotę 29.02.2020 w Lotto oraz Lotto Plus. Być może tym razem to do Ciebie uśmiechnęło się szczęście? Jeśli regularnie grasz w Lotto, zapisz sobie tę stronę do ulubionych. Codziennie możesz tu sprawdzić wyniki ostatniego losowania. Zobacz, jakie liczby zostały wylosowanie w Lotto wczoraj (w sobotę), 29.02.2020 i porównaj je ze swoim kuponem.

📢 W gminie Kijewo Królewskie praca na drogach wre [zdjęcia]

Pogoda sprzyja, więc w gminie Kijewo Królewskie nie czekając do wiosny rozpoczęli przebudowę dróg.

 • Jeśli chodzi o drogę Bajerze - Trzebczyk - Trzebcz Szlachecki to wykonawca złożył już nawet wniosek o odbiór wykonanych robót - mówi Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - Zyskaliśmy 2,7 km asfaltowej drogi za 1,6 mln złotych. Dofinansowanie od wojewody wynosi 65 procent. Tam jest osiem gospodarstw rolnych, są pola, więc na pewno mieszkańcy się ucieszą. Wszystko błyszczy - zwłaszcza bariery energochłonne - świeża balach!

Modernizacji dokonało Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A. w Toruniu. Mieli czas na wykonanie prac do końca kwietnia. Warunki pogodowe pozwoliły im skończyć przed czasem.

Z kolei w Kijewie Królewskim Przedsiębiorstwo Budowy Dróg Sp. z o.o. w Toruniu przebudowuje drogę osiedlową.

 • Kładą polbruk na ulicach Cichej i Miłej - dodaje wójt. - Ten wykonawca już dla nas wcześniej pracował. Też ma czas do końca kwietnia na realizację zadania. Dofinansowanie tutaj także sięgnie 65 procent. Za 289,5 tys. złotych w kierunku domów jednorodzinnych i jeziora Falocz będzie ładny trakt. Do 3o kwietnia ma też zostać zrobiona w miejscowości Brzozowo-Wybudowanie, z dofinansowaniem od wojewody, droga do naszego budynku socjalnego. Przetarg na wykonanie wygrało Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów w Świeciu. Wejdą na teren budowy na początku kwietnia. Koszt tutaj to 246,7 tys. złotych.

Tygodniowa prasówka 23.02-29.02.2020 Chełmno: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Chełmnie. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Mieszkania w Chełmnie. Oto najdroższe mieszkania do kupienia w Chełmnie

Za najdroższe mieszkanie w Chełmnie trzeba zapłacić 175 000 zł . Czy to dużo czy mało, zależy od możliwości finansowych każdego z nas. Jakie mieszkania są obecnie najdroższe w Chełmnie? Czym się wyróżniają? Przekonaj się sam, oglądając zestawienie oparte o oferty z serwisu Gratka.pl

📢 Pożar w Chełmnie, kolizje i nietrzeźwi na drogach

W Chełmnie paliło się w piwnicy budynku wieolorodzinnego. Potracony został też rowerzysta.

📢 Wykład dla słuchaczy UTW Chełmno. O czym na kolejnych? [zdjęcia]

Trwają zajęcia dla słuchaczy na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Chełmnie. W środę dr hab. Andrzej Przystalski w kinie Rondo wygłosił wykład pod nazwą „Bioróżnorodność”. Mówił o ochronie bioróżnorodności, o tworzeniu form ochrony przyrody, zarzadzaniu gatunkami zwierząt dziko żyjących i łownych.

Co jest w programie kolejnych zajęć w tym semestrze?
Kolejny wykład zaplanowano na 11 marca - dr Marcin Wałdoch opowie o Indonezji. Z kolei 15 kwietnia dr Tadeusz Pracki i dr Daria Pracka przyjadą z wykładem o tym, jak możemy zadbać o zdrowy sen. A dwa tygodnie później dr Artur Mikiewicz zaplanował wykład pn. „Efekt Lucyfera, czyli dlaczego dobrzy ludzie czynią zło”. Natomiast ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz 13 maja pojawi się w Chełmnie, aby powiedzieć o radach Jana Pawła II o życiu doskonałym. Na 27 maja zaplanowano uroczyste zakończenie roku akademickiego.

Wszystkie wykłady rozpoczynają się o godz. 17 w kinie Rondo.

📢 Jak wybierano nowego sekretarza Urzędu Miasta Chełmna?

W mieście będzie nowy sekretarz? Wszystko wskazuje na to, że od 1 marca. Konkurs ogłoszony w Urzędzie Miasta Chełmna wygrała Maria Pałucka.

📢 Znamy wynik sekcji zwłok mężczyzny znalezionego w Grubnie

Znamy wyniki sekcji zwłok mężczyzny, który został znaleziony martwy rano w poniedziałek w Grubnie, na drodze w parku. To lewokomorowa ostra niewydolność serca.

📢 Dzień Kobiet - i gdzie i jak będzie można go uczcić w Chełmnie i okolicy?

Jak spędzić Dzień Kobiet? Mamy kilka propozycji z Chełmna i okolic.

📢 Przewoźnik podwyższył ceny biletów dzieciom. Spotkał się z ostra reakcją

 • Chciałbym się dowiedzieć, czy prawdą jest, że Es-Bus - po wprowadzeniu refundacji z budżetu miasta do biletów dla seniorów i osób niepełnosprawnych podróżujących z opiekunem, podwyższył ceny biletów dla dzieci do lat siedmiu? - pytał radny klubu Przyszłość Chełmna Waldemar Piotrowski podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chełmna. - Zauważyłem taki post mieszkanki Chełmna w mediach społecznościowych.

📢 Już wkrótce V Forum Seniora! Sprawdź co przygotowaliśmy!

W zaledwie kilka dni rozeszły się wszystkie miejsca na nasze V Forum Seniora „Gazety Pomorskiej”. Ogromnie cieszy nas takie zainteresowanie ze strony starszych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.
Wszystkie miejsca, łącznie z rezerwowymi, są już zajęte. Wobec tego nie przyjmujemy już zgłoszeń na Forum Seniora.

📢 Keegan Savige z Australii zagra w Chełminiance Chełmno?

Keegan Savige z Australii zagra w Chełminiance Chełmno? - To możliwe - mówi Rafał Dobrowolski, prezes klubu z Chełmna.

📢 Katyń - wystawa IPN w 80. rocznicę mordu na polskich oficerach [zdjęcia]

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Grubnie uczniowie mogą obejrzeć wystawę IPN-u „Zbrodnia katyńska” poświęconą przypadającej wiosną 80-tej rocznicy mordu jaki na rozkaz Stalina dokonało sowieckie NKWD.

 • Rosjanie rozstrzelali prawie 22 tys. polskich obywateli, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji - informuje Piotr Sołtysiak, nauczyciel historii w ZSCKZ w Grubnie. - Gdy w 1941 roku gen. Sikorski poszukiwał polskich oficerów jako kadry do utworzonej na mocy porozumienia Sikorski - Majski armii gen. Andersa Stalin kłamliwie twierdził, że nie wie gdzie są i sugerował, iż może uciekli do Mandżurii. Było to kłamstwem, ponieważ na rozkazie o rozstrzelaniu polskich żołnierzy z marca 1940 roku, widnieje o czym dziś już wiemy osobisty podpis Stalina. Po ujawnieniu przez Niemcy zbrodni katyńskiej, Stalin wykorzystał to jako pretekst do zerwania stosunków z rządem Sikorskiego, zarzucając mu współpracę z Hitlerem. Był to oczywisty absurd, ale ponieważ wtedy Armia Czerwona na swych barkach dźwigała ciężar wojny w Europie nikt Stalina z logiki jego wypowiedzi nie rozliczał.

Przez lata ZSRR zaprzeczał swej odpowiedzialności za tę zbrodnię, próbując nawet podczas procesu norymberskiego przypisać ją nieudanie Niemcom.

 • Rosjanie przyznali się dopiero w kwietniu 1990 roku, zrobił to Michaił Gorbaczow przekazując informację o tym gen. Jaruzelskiemu - dodaje Piotr Sołtysiak. - Niestety, wcześniej w tej sprawie była prowadzona przez dziesięciolecia akcja dezinformacyjna. W PRL temat Katynia był tematem tabu lub winę zrzucano na Niemcy kopiując kłamstwa radzieckiej propagandy. Dzisiejsza putinowska Rosja w tej sprawie kontynuuje dokonania swych poprzedników z komunistycznego okresu wykorzystując problemy historyczne do bieżącej polityki. W polskiej świadomości Katyń jest symbolem okrutnego mordu na bezbronnych oficerach, elicie przedwojennej Polski, których jedyną winą było to, że Stalin uznał ich za potencjalnie niebezpiecznych dla jego wizji świata, w której nie było miejsca na suwerenną i niepodległą Polskę. Szczególnie poruszający uczniów jest dziennik mjr. Adama Solskiego, który pisał do niemal ostatnich chwil przed swoją śmiercią 9 kwietnia 1940 roku.

Wystawa w ZSCKZ w Grubnie cieszy się dużą popularnością i daje możliwość przyjrzenia się historii tego wydarzenia w inny sposób. Warto ją obejrzeć.

📢 Wójtowie i starosta wyrażają sprzeciw wobec planów burmistrza Chełmna

Wójtowie gmin wiejskich powiatu chełmińskiego i starosta chełmiński wspólnie podjęli stanowisko, w którym wyrazili sprzeciw wobec działań podjętych przez władze samorządowe miasta Chełmna, zmierzających do przejęcia części obszaru gminy Stolno na rzecz miasta. Jak piszą, w piśmie do wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, wyrazem planów samorządowców z miasta jest podjęta 15 stycznia uchwała Rady Miasta Chełmna.

📢 Spotkanie w ChDK Chełmno - "Bardzo młoda kultura" [zdjęcia]

Ludzi związanych z szeroko rozumianą kulturą i chętnych do pozyskania grantów w ogólnopolskim konkursie zaproszono na spotkanie do Chełmna. A dokładniej - do Chełmińskiego Domu Kultury. 

 • W ramach programu "Bardzo młoda kultura" finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury  otrzymaliśmy grant już w ubiegłym roku i zrealizowaliśmy wówczas projekt pod nazwą "Grające legendy" - mówi Edyta Zarębska z ChDK. - Były to warsztaty literackie i ilustratorskie z dziećmi we współpracy z dwiema szkołami podstawowymi, a także z naszą Orkiestra Dętą. 

Wówczas opracowane zostały trzy legendy chełmińskie, z ilustracjami oraz elementami muzycznymi. Efektem tych prac jest publikacja w wersji papierowej oraz nagrania wideo udostępnione na portalu Youtube.

 • We wszystkim uczestniczyły dzieci, pod okiem Anny Koprowskiej-Głowackiej - autorki chełmińskich legend, a także - od strony ilustratorskiej - Anny Kazimierek - dodaje Edyta Zarębska. - Dla naszej Orkiestry Dętej także było to niecodzienne zadanie, ponieważ musieli opracować warstwę muzyczną do powstałych już tekstów legend. 

W marcu rozpocznie się nowy nabór wniosków o granty do projektu "Bardzo Młoda Kultura". 

 • Na spotkanie u nas zaprosiliśmy nauczycieli, animatorów, edukatorów, pracowników bibliotek, organizacji pozarządowych, świetlic środowiskowych i artystów – wymienia Edyta Zarębska.

 • Zorganizowaliśmy spotkanie informacyjno-warsztatowe o naborze. Zadania, na które chce się pozyskać fundusze muszą obejmować działania z zakresu edukacji kulturalnej. Wymogiem jest również partnerstwo między sektorem oświaty i kultury. W tym roku na dany projekt będzie można uzyskać do 10 tys. złotych.

Na spotkaniu Marcin Płocharczyk, koordynator Terenowego Domu Kultury w Bydgoszczy i Dominika Urzędowska z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu podawali wstępne informacje o naborze i o programie.  

 • Było około dwudziestu osób - podaje Edyta Zarębska. Nie zabrakło reprezentantów z naszych organizacji pozarządowych Nijo, Nine Hills, czy też pracowników z biblioteki miejskiej oraz nauczycieli ze szkół. Pojawili się również zainteresowani ze Świecia, Lisewa oraz Papowa Biskupiego. Prowadzący podkreślili, że przyszła bardzo liczna i zróżnicowana grupa, a partnerstwo jest przy tych projektach bardzo ważne. Cieszy nas to bardzo i liczymy na to, że w Chełmnie pojawią się wartościowe projekty z obszaru edukacji kulturalnej.

W Chełmińskim Domu Kultury mają już pomysł na to, o co chcieliby zawnioskować w tym roku. Na razie jednak trzymają go w tajemnicy. 

 • Pomysły mamy, ale jeszcze wszystko jest na etapie roboczym - wskazuje Edyta Zarębska.

📢 Andrzej Duda: "A ceny rosły, rosły, rosły". Zobacz MEMY

Andrzej Duda odwiedza polskie miasta w czasie trwającej kampanii. Tym razem, w czasie wizyty w Turku prezydent postanowił uspokoić Polaków i odniósł się do problemu rosnących cen i panującej drożyzny. "Słyszę i widzę, że rosną ceny" mówił Duda, i przyznał z rozbrajającą szczerością: "no proszę państwa rosną". Głowa państwa uspokaja jednak wyborców, że inflacja, która wystrzeliła na poziomy niewidziane od 9 lat to sytuacja przejściowa. Ekonomiści mogą jednak tego entuzjazmu nie podzielać. Internauci z kolei wyprodukowali już memy, które oceniają wypowiedź Andrzeja Dudy nt. cen w Polsce.

📢 Szukają rękodzielników i artystów innych sztuk w powiecie chełmińskim

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce poszukuje regionalnych i pozaregionalnych artystów, rękodzielników, performerów, działających w zakresie sztuk wizualnych, by umożliwić im promocję, wystawy, wernisaże prac.

📢 Wypadek niedaleko Torunia z udziałem autobusu i ciężarówek. Jedna osoba nie żyje!

Tragiczne wiadomości dotarły do nas z autostrady A1. W wypadku trzech ciężarówek i autokaru zginęła jedna osoba.

📢 Praca w Wielkiej Brytanii a Brexit – nowy system imigracyjny, prawa i obowiązki pracowników

Na początku 2021 roku zmienią się zasady podejmowania pracy przez obywateli UE w Wielkiej Brytanii. Rząd w Londynie zapowiedział zaostrzenie kryteriów, jakie trzeba będzie spełnić, aby podjąć pracę na wyspach. Oto lista najważniejszych zmian.

📢 Szkolą setki dzieci i mają złote certyfikaty. Program Certyfikacji PZPN wyróżnił także akademie z regionu

W trzech z czterech największych miast województwa kujawsko-pomorskiego działają akademie, które w Programie Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich otrzymały złoty certyfikat. Mowa tu o Juventus Academy Toruń, Młodzieżowej Akademii Footballu Toruń, Fundacji Bydgoskiej Szkółki Piłkarskiej Jacademy oraz akademiach Chemika Bydgoszcz i Olimpii Grudziądz.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie