Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmno i Świecie - zobaczcie miejsca, budynki i poznajcie ich historię. Odkryjcie dawne piękno miast. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Zbiory Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Lubicie odkrywać, jak wyglądało wasze miasto przed laty? Właśnie jest ku temu okazja. Mamy piękne zdjęcia i prezentujemy Chełmno i Świecie na starych fotografiach.

Lubimy zdjęcia pokazujące coś co było w miejscach, które dobrze znamy, przed laty. Mamy zdjęcia Chełmna i Świecia sprzed wielu lat. Zerknijcie i zobaczcie, jak znane wam budynki, ulice i miejsca wyglądały kiedyś. Z pewnością prezentują się inaczej niż współcześnie, gdy mijacie na co dzień.

Prezentujemy Chełmno na starych pocztówkach i Świecie na fotografiach sprzed lat.

Ulica Grudziądzka – to główna arteria Chełmna

Wytyczona już w czasach średniowiecza. Na przestrzeni dziejów zmieniała się jej zabudowa.

- Od przełomu XIX/XX w. do II wojny św. jednym z ciekawszych budynków przy tej ulicy była kamienica pod nr 6. W okresie międzywojennym aż do końca II wojny św. należała ona do Oskara Reissa - miejscowego kupca, który prowadziła skład kolonialny i restaurację – informuje Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej. - Była to potężna dwupiętrowa kamienica z poddaszem, pięknymi balkonami i ciekawymi dekoracjami. Przykuwała uwagę przechodniów. U schyłku wojny strawił ją pożar. Jak wspominali dawni mieszkańcy Chełmna podpalił ją sam Oskar Reiss. Gdy uciekał z Chełmna pod koniec wojny, stwierdził, że nie pozwoli aby jego majątek dostał się w polskie ręce.

Dziś w miejscu dawnej kamienicy Oskara Reissa znajduje się budynek Urzędu Skarbowego w Chełmnie.

Ulica Dworcowa to ciekawa arteria w Chełmnie

Obecnie rozciąga się od Bramy Grudziądzkiej do zbiegu dawnego tunelu kolejowego z osiedlem M.C. Skłodowskiej.

- Wytyczona została w drugiej poł. XIX w. kiedy powstał dworzec kolejowy w Chełmnie – dodaje Anna Grzeszna-Kozikwoska. - Była jedną z głównych arterii tzw. Grudziądzkiego Przedmieścia. Przy tej ulicy powstało wiele unikalnych kamienic. Część z nich zachowała się do dziś, choć czasami w zmienionej formie. Ciekawym budynkiem była dawna strzelnica Kaiser Wilhelm Schützenhaus. Gmach powstał w 1891 r. Na tyłach był duży ogród z restauracją. W okresie międzywojennym właścicielem był Aleksander Rummler, który też prowadził tu restaurację i strzelnicę. W 1930 r. obiekt przeszedł w ręce Księży Pallotynów, został przebudowany i dziś to kościół św. Józefa.

Ciekawym budynkiem przy ul. Dworcowej jest gmach dawnego Hotelu Centralnego

Powstał w II poł. XIX w. jako niewielki dom z jednym piętrem. Nosił nazwę Bahnhof Hotel (Hotel Dworcowy).

- W 1914 r. obiekt został przebudowany i tak istnieje do dziś. To w gmachu dawnego Hotelu Dworcowego zawiązywały się w okresie I wojny św. struktury polskiej, lokalnej administracji samorządowej – wskazuje historyk z chełmińskiego Muzeum.

Ulica Świętojerska w Chełmnie

Nazwa ul. Świętojerskiej wywodzi się od istniejącego w tej okolicy od średniowiecza po pocz. XIX w. kościoła św. Jerzego. Nie zachowały się ślady świątyni. Ulica została wytyczona na przełomie XIX/XX w.

- Pierwsze budynki, które wybudowano wraz z nową ulicą znajdowały się pod nr 1, 3 i 5 – podkreśl Anna Grzeszna-Kozikowska. - Pierwszy został wzniesiony jako dom fizyka powiatowego, radcy zdrowia Heinricha Heisego. Zaprojektowany został w 1901 r. (dziś PUP). Budynek nr 3 to dawny Ewangelicki Dom Towarzystw (Evangelischen Vereinhaus). Kamień węgielny pod budowę został położony 27 czerwca 1901 r., a projekt wykonał miejscowy budowniczy Wilhelm Frucht. W czasie I wojny św. znajdował się tu oddział wewnętrzny szpitala wojskowego. W 1935 r. dobudowano salę przeznaczoną na występy teatralne. W piwnicach umieszczono magazyny na sprzęty teatralne i toaletę, na parterze mieściła się scena i dwie garderoby. W okresie międzywojennym funkcjonowały pokoje gościnne dla 40 osób. Od 1948 r. w obiekcie tym siedzibę miała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, a budynek nazywano „czerwonym domkiem”. W latach 1990-1997 funkcjonował tu Chełmiński Dom Kultury, a do 1997 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. G. G. Gorczyckiego.

Kolejny z budynków, przy ul. Świętojerskiej 5, też powstał z pocz. XX w. W 1900 r. grunt kupił mistrz ciesielski Gustaw Schiling, w 1902 obszerny gmach cieszył oko nowych właścicieli. Od 1946 r. była tu siedziba Urzędu Bezpieczeństwa, a od 1949 r. Milicji Obywatelskiej - obecnie Komenda Powiatowa Policji.

Ulica Kamionka to jedna ze starszych arterii Chełmna

Nazwa ul. Kamionka wywodzi się od kamiennego podłoża, którą została wyłożona ulica.

- Rozciąga się ona od zbiegu ulic Powiśle i Nad Groblą, dochodzi do murów obronnych, gdzie zaczyna się ul. Wodna – wskazuje pani Anna. - Do 1866 r. ulicę Wodną i ul. Kamionkę rozdzielała dawna Brama Wodna. Do połowy XIX w. nie znajdowała się tu większa zabudowa. W okresie jesienno-zimowy, gdy nie kwitły drzewa, w oczy rzucały się - po lewej stronie Brama Grudziądzka, a po prawej - potężny gmach kościoła podominikańskiego.

Wszystkie pocztówki chełmińskie pochodzą z pocz. XX w.

Restauracja Zamkowa w Świeciu

W Świeciu istniała kiedyś Restauracja Zamkowa.

- Znajdowała się ona przed zamkiem krzyżackim. Zdjęcie to pochodzi z około 1905 roku – informuje Alicja Rytlewska z Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu. - Na kolejnej fotografii można podziwiać widok na ówczesny Dom Towarowy, czyli główne miejsce, w którym mieszkańcy Świecia i okolicznych wiosek zaopatrywali się w nowe ubrania i różne akcesoria odzieżowe. To zdjęcie także zostało wykonane około 1905 roku.

Piękna panorama Świecia

Z kolei starszą datę wykonania ma widok z panoramą Świecia. Tu wskazuje się na 1874 rok.

- W oddali, na horyzoncie, widoczny jest kościół, tak zwana stara fara, który był centralną częścią dawnego Świecia, przed przeniesieniem miasta - mówi Alicja Rytlewska. - Dzisiaj, ze "starego" Świecia została już tylko fara oraz zamek krzyżacki.

Stara fara w Świeciu

Na następnej fotografii widać wnętrze starej fary w Świeciu, jeszcze przed częściowym zniszczeniem jej w bombardowaniu niemieckiego wojska i przed powojennym rozgrabieniem przez samych parafian. Zdjęcie pochodzi z okresu 20-lecia międzywojennego.

Świecki Duży Rynek

- Kolejna fotografia to widok na Duży Rynek, z pomnikiem cesarza Wilhelma I – wskazuje pani Alicja. - Cesarz ten wydał decyzję o przenosinach miasta Świecie na drugi brzeg. Po odzyskaniu niepodległości - w 1920 roku – pomnik Wilhelma I został zniszczony i przeznaczony na złom.

Materiały prezentujemy dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Chełmińskiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu.

Zobaczcie zdjęcia piękne, stare fotografie Chełmna i Świecia

Chełmno i Świecie - zobaczcie miejsca, budynki i poznajcie i...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto