Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak było na pierwszym "Spacerku po Chełmnie" w tym roku. Zobaczcie zdjęcia z imprezy

Monika Smól
Monika Smól
W niedzielę (19.02.2023) obchodziliśmy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.. Z tej okazji zorganizowano pierwszy w 2023 roku "Spacerek po Chełmnie"
W niedzielę (19.02.2023) obchodziliśmy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.. Z tej okazji zorganizowano pierwszy w 2023 roku "Spacerek po Chełmnie" Rafał Przybylski
Liczna grupa wybrała się na pierwszy w tym roku "Spacerek po Chełmnie". Okazja była wyjątkowa - 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus

od 16 lat

Rok 2023 to Rok Mikołaja Kopernika ogłoszony z okazji 550-rocznicy urodzin i 480-rocznica śmierci najsłynniejszego ucznia Akademii Chełmińskiej i wielkiego polskiego astronoma. Właśnie w minioną niedzielę (19.02.2023) obchodziliśmy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Kopernika Koło Przewodników PTTK w Chełmnie zorganizowało pierwszy w 2023 roku "Spacerek po Chełmnie".

Uczestnicy "Spacerku" - bardzo liczna grupa - wybrali się z przewodnikiem Piotrem Badziągiem - śladami rodziny Kopernika po Chełmnie. Na trasie znalazły się m.in. kościół farny, Akademia Chełmińska, a także zespół klasztorny.

Warto przypomnieć historię powstania Akademii Chełmińskiej, której budynek to obecnie siedziba Szkoły Podstawowej nr 2.

- W 1386 r. Zakon Krzyżacki podjął pierwsze starania o założenie Uniwersytetu tzw. Studium Generale w Chełmnie - informuje Elżbieta Pawelec, główny specjalista ds. promocji turystycznej w Urzędzie Miasta Chełmna. - W 1473 r. powstało jednak Studium Particulare - wyższe gimnazjum, prowadzone przez Braci Wspólnego Życia z Zwolle w Niderlandach. Uczelnia prowadzona była na bardzo wysokim poziomie, nauczali w niej profesorowie ze znanych ośrodków naukowych z Europy zachodniej, przypuszcza się, że też Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1488/89-1491 do Studium uczęszczał Mikołaj Kopernik - przed wyjazdem na studia w Krakowie. To prawdopodobnie tu Kopernik zainteresował się astronomią. Po opuszczeniu miasta w 1530 roku, zmieniła się ranga szkoły, ale w 1554 r. gimnazjum zostało reaktywowane.

W 1692 r. odnowiona szkoła stała się Akademią Chełmińską, a w latach 1756 - 1779 uzyskała rangę 31. kolonii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Do jej ostatecznego zamknięcia doszło w 1818 roku.

- Budynek dawnej Akademii Chełmińskiej znajduje się przy ul. Szkolnej 6. Przy wejściu głównym do budynku wmurowana została tablica upamiętniająca funkcjonowanie tu Akademii Chełmińskiej jako kolonii Uniwersytetu Jagiellońskiego - w 600 lecie rocznicę jego utworzenia – dodaje Elżbieta Pawelec. - A w Muzeum Ziemi Chełmińskiej w ratuszu można zapoznać się z wystawą prezentującą jej historię i związki z Mikołajem Kopernikiem.

W zbiorach Muzeum Ziemi Chełmińskiej znajduje się m.in. ciekawe dzieło autorstwa Krzysztofa Candera pt. "Mikołaj Kopernik" z 1973 roku. Obraz ten dostępny jest na ekspozycji stałej, w sali prezentującej dzieje Akademii Chełmińskiej.

Z okazji 550 rocznicy urodzin najwybitniejszego polskiego astronoma chełmińskie Muzeum zaprezentowało też obraz autorstwa miejscowego malarza Mariana Czyżewskiego, Portret Mikołaja Kopernika, Chełmno 1966 r., olej na płótnie.

Zobacz zdjęcia ze "Spacerku po Chełmnie"

Trwa głosowanie...

Czy byłeś/byłaś świadkiem, jak pieszy wchodzi na przejście, nie patrząc, czy jedzie samochód?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto