Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tuchola. Jarmark Świętojański z warsztatami, artystami ludowymi i wiejskim jadłem

(Red)
Fot. Starostwo Powiatowe w Tucholi
Prawie trzydziestu artystów ludowych i rękodzielników, warsztaty ekologiczne przypominające stare tradycje, muzyka ludowa i tradycyjny poczęstunek – to wszystko można było odnaleźć w Tucholi na Jarmarku Świętojańskim w tę sobotę.

Jarmark otwarty przez przewodniczącą Rady Powiatu Dorotę Gromowską oraz burmistrza Tucholi Tadeusza Kowalskiego miał na celu zachowanie kulturowego dziedzictwa lokalnego w postaci sztuki ludowej, rękodzieła i kuchni, którego "strażnikami" są twórcy ludowi, rękodzielnicy i gospodynie wiejskie; aktywizację i integrację tego środowiska oraz popularyzację jego dokonań na otwartej imprezie dla mieszkańców powiatu tucholskiego.

Swoje wyroby zaprezentowali twórcy ludowi, rękodzielnicy i gospodynie z czterech gmin naszego powiatu. Plecenia tradycyjnych ludowych wianków z polnych kwiatów oraz robienia tradycyjnych woskowych świec z użyciem wosku pszczelego, ekologicznych surowców i naturalnych olejków można było nauczyć się na warsztatach prowadzonych przez Fundację Cudawianki.

Jarmark Świętojański w Tucholi - jadło i wystawy

Mieszały się na nich różne pokolenia. O ludową strawę w najlepszym wydaniu zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tucholi, tucholski ZAZ oraz Bar „Ewa” z Szumiącej. W sumie Jarmark odwiedziło ponad 400 gości, którzy przekażą dalej swoją wiedzę o tradycjach i zwyczajach ludowych.
W czasie imprezy odbyło się otwarcie dwóch wystaw w Muzeum Borów Tucholskich: „Od źródła do inspiracji” – wystawy prezentującej ceramikę wyprodukowaną w zakładach Lubiana ze zdobieniami borowiackimi i kaszubskimi oraz „Wystawa prac i promocja książki pt. Twórcy Ludowi Gminy Kęsowo”.
Obie te wystawy cieszyły się wielkim powodzeniem zwiedzających, można je nadal zwiedzać w Muzeum Borów Tucholskich. Wystawa o twórcach z Gminy Kęsowo przygotowana była przez panie: Kamilę Zimorską oraz Izabelę Modrzejewską z Kęsowa, a ze strony Muzeum Borów Tucholskich nad wystawami czuwała pani Wioletta Chabowska.

Jarmark Świętojański z Tucholskim Parkiem Krajobrazowym

W namiocie Tucholskiego Parku Krajobrazowego, na którego dziedzińcu odbywała się główna część imprezy, można było zdobyć wiedzę o grzybach czy dzikich „zapylaczach”, czyli różnych odmianach dzikich pszczół i ich roli w biosferze. Ze stoiska, na którym wiedzą dzieliła się pani Dorota Borzyszkowska, można było wyjść też z… wystarczającą na pyszną kolację porcją boczniaka. Dyrektor TPK Remigiusz Popielarz wstępnie zaproponował, by przywrócić wspólne imprezy Powiatu Tucholskiego i Tucholskiego Parku Krajobrazowego, właśnie w formule rozpoczynającego sezon turystyczny Jarmarku Świętojańskiego.

Jarmark Świętojański w Tucholi - potańcówka pod orzechem

Doskonałą możliwość do integracji wszystkich uczestników wydarzenia stworzyła potańcówka pod orzechem pn. „Raz na ludowo” przygotowana przez panią Marię Ollick i Borowiackie Towarzystwo Kultury. Jako oprawa muzyczna wystąpiły Frantówki Bysławskie, kapela „Purtki” z Chojnic, chór „Radosna Jesień” działający przy klubie seniora „Jesień” w Tucholi oraz Tomasz Kotowski z Tucholi. Do zabawy zachęcała i o lokalnych smakach i smaczkach, nie tylko kulinarnych, opowiadała pani Agnieszka Schreiber-Gut.

Jarmark Świętojański w Tucholi - podziękowania

- Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Jarmarku Świętojańskiego: przede wszystkim twórcom, rękodzielnikom i gospodyniom za prezentację swoich dokonań oraz gościom, którzy poznawali stare tradycje, próbowali smakołyków i doskonale się bawili - mówią organizatorzy. - Podziękowania należą się także całej ekipie technicznej, jak i Zarządowi Dróg powiatowych w Tucholi. Dziękujemy dyrektorowi TPK za użyczenie miejsca, stowarzyszeniu „Jak w rodzinie” za użyczenie namiotu oraz dyrektorowi Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych za użyczenie stołów.

Jarmark Świętojański w Tucholi - społeczny aspekt

Warto zwrócić uwagę na społeczny aspekt Jarmarku: pyszne potrawy przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz osoby z niepełnosprawnościami pracujące w Zakładzie Aktywności Zawodowej, w organizacji warsztatów pomagali podopieczni fundacji „Cudawianki” z Lubiewic, sprzętowo wzmocniło organizatorów Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, a występujący na scenie artyści to typowi społecznicy kultywujący ludowe tradycje. Jak doskonale widać na tym przykładzie, zaangażowanie społeczne, za które Powiat Tucholski został w 2019 roku uhonorowany Znakiem Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej, może być kluczem do realizacji działań o doskonałej jakości.

Jarmark Świętojański w Tucholi - organizatorzy

Organizatorem Jarmarku był Powiat Tucholski wraz z Muzeum Borów Tucholskich i Gminą Tuchola oraz przy współpracy Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Impreza otrzymała dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, grant realizowany w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2016-2023 „Dekel do borowiackiej grapy” wdrażanej przez Partnerstwo „Lokalna Grupa Działania Bory Tucholskie”.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto