Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak było na otwarciu ogrodu społecznego w Chełmnie. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Na otwarciu pierwszego ogrodu społecznego w Chełmnie pojawili się mieszkańcy, goście, był też akcent muzyczny
Na otwarciu pierwszego ogrodu społecznego w Chełmnie pojawili się mieszkańcy, goście, był też akcent muzyczny Rafał Przybylski
W Chełmnie otwarty został ogród społeczny przy ul. Wałowej - na placu przy kościele św. Ducha. Pogoda sprzyjała, by spędzić w nim przyjemne popołudnie.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

Plac przy kościele św. Ducha był wczoraj po południu (9.09.2021) miejscem spotkania integracyjnego mieszkańców. Na otwarcie ogrodu społecznego przy ul. Wałowej przyszli mieszkańcy, twórcy i goście, m.in. burmistrz Artur Mikiewicz i radna Sejmiku Katarzyna Lubańska. Pierwszego dnia odwiedzili je też uczniowie chełmińskich szkół, dzieci ze świetlicy prowadzone przez siostry z klasztoru. Przez kilka godzin wypoczywali pod chmurką, tym bardziej, że pogoda sprzyjała.

Dla umilenia atmosfery wystąpili finaliści The Voice of Poland - Nicol Kulesza i Piotr Tłustochewicz. Ponadto, były animacje dla dzieci, a także wata, popcorn i poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bartlewie. Było także ognisko i strefa gitarowego chilloutu z Michałem Lewandowskim.

Ogrody społeczne tworzą uczestnicy realizowanego przez Urząd Miasta Chełmna w kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36 projektu „Współpracujemy”. Rozpoczął się 1 marca 2021 roku, potrwa do maja 2022 roku. Koordynatorką projektu jest Monika Kierzkowska.

- Ogrody społeczne powstają w ramach aktywizacji społecznej - mówi Monika Kierzkowska. - Projekt "Współpracujemy" zakłada aktywizację społeczną i zawodową. Pomysł na ich stworzenie to efekt konsultacji społecznych i oczekiwań mieszkańców. Od początku do końca ich wykonanie powierzone zostaje uczestnikom projektu, którzy pracują za darmo. Uczestnicy są kwalifikowani do projektu w trybie ciągłym. Mogą to być osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP-ie lub bierne zawodowo, wykluczone społecznie. Te osoby pokazały, że można być aktywnym. Cyklicznie grupy wynosiły około 25 osób, docelowo - 100, a obecnie zrekrutowanych zostało 60.

Dla uczestników projekt zakłada również aktywizacje zawodową.

- Płatne szkolenia, staże, wsparcie psychologiczne, coucha, a dla czterech osób możliwość wyjścia z kryzysu bezdomności i otrzymania miejsca do zamieszkania - dodaje Monika Kierzkowska. - Mamy już też osoby na płatnych stażach. Jeśli chodzi o same ogrody społeczne, uczestnicy uprzątnęli teren - przede wszystkim gruzowisko, wyrównali teren, zbijali ławki, stoliki, krzesełka, pomalowali je, zrobili nasadzenia. To byłą ciężka praca fizyczna, ale też integracja. Dali z siebie 200 procent, pokazali, że można. Robili to pod okiem specjalisty do spraw aktywizacji społecznej Barbary Swołek.

- Każdy może przyjść w to miejsce, coś zjeść, spędzić miło czas - mówi Klaudia Peplińska. - Ogrody społeczne to miejsca odpoczynku i integracji wśród zieleni. O ich powstaniu w mieście wspominali mieszkańcy w czasie spotkań realizowanych w ramach projektu „Przestrzeń dla partycypacji 2”. Mam nadzieję, że będą służyć mieszkańcom. Wiceburmistrz napisał projekt i pozyskał na ten cel 1 mln złotych.

Wiosną ma powstać drugi ogród społeczny - przy ul. Biskupiej. Oddany do użytku mieszkańcom zostanie w kwietniu.

Zobaczcie zdjęcia z otwarcia pierwszego ogrodu społecznego w Chełmnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto