Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podzieli się pomysłami na zagospodarowanie terenu przy ul. Polnej w Chełmnie. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Weekendowe spotkanie i spacer były okazją do wymiany pomysłów na stworzenie miejsca rekreacji dla mieszkańców przy ul. Polnej w Chełmnie
Weekendowe spotkanie i spacer były okazją do wymiany pomysłów na stworzenie miejsca rekreacji dla mieszkańców przy ul. Polnej w Chełmnie Rafał Przybylski
Przepis na Polną to działania mające na celu zrewitalizowanie terenów zielonych przy firmie FAM-Technika Odlewnicza Sp. z o.o. w Chełmnie.
od 16 lat

Przypomnijmy, firma FAM-Technika Odlewnicza postanowiła oddać na potrzeby mieszkańców fragment swojego terenu przylegający do ul. Polnej. Przekształcony ma zostać w Podwórko Sąsiedzkie - miejsce spotkań i odpoczynku dla okolicznych mieszkańców.

- Projekt rozpoczęliśmy pod koniec grudnia, pierwsze spotkania z partnerami mamy już za sobą - informuje Sylwia Szczawińska, specjalista ds. komunikacji w FAM-Technika Odlewnicza. - Kolejny krok to analiza danych zastanych, tj. analiza dokumentów planistycznych, polityk miejskich i raportów z konsultacji społecznych. Tym zajmie się Pracownia Zrównoważonego Rozwoju z Torunia (PZR), która ma na swoim koncie wiele świetnie zrealizowanych projektów partypacyjnych/miejskich. Cieszymy się, że mamy okazję do wspólnych działań i współpracy. Pracownicy Pracowni PZR na ulicach naszego miasta będą prowadzili rozmowy z mieszkańcami i przeprowadzali ankiety. Będziemy pytali o potrzeby kulturalne, infrastrukturalne a także zastanowimy się wspólnie jakich działań, aktywności i wydarzeń kulturalnych brakuje w tej okolicy. To właśnie mieszkańcy Chełmna w realny sposób wpłyną na to co powstanie na skwerze na ulicy Polnej.

Spacer badawczy w Chełmnie

Kolejnym z zaplanowanych działań był spacer badawczy, który posłużyć miał inwentaryzacji przestrzeni, badaniu jej problemów, dysfunkcji i potencjałów. Zebrane informacje zostaną naniesione na podkłady mapowe. Powstanie lokalna mapa problemów i potencjałów najbliższej okolicy ul. Polnej. Była okazja wymienienia się pomysłami i inspiracjami.

- Natomiast 25 i 26 marca będzie można nas spotkać w specjalnie zorganizowanych Terenowych Punktach Diagnostycznych przy ul. Polnej i wewnątrz sąsiadującego osiedla - dodaje Sylwia Szczawińska. - Będzie to okazja do rozmów z okolicznymi mieszkańcami na temat potrzeb związanych ze sposobem spędzania wolnego czasu w okolicy, mocnych i słabych punktów okolicy, bezpieczeństwa i zieleni. Planujemy uruchomienie skrzynki na pomysły, w miejscu ogólnodostępnym, gdzie będzie można wrzucić swoją propozycje. Wiemy, że nie wszystkie życzenia da się zrealizować od razu, ale chcemy poznać potrzeby mieszkańców ulicy Polnej i móc je częściowo zaspokoić. Skrzynka na pomysły zostanie z nami do około 25 marca. Koniec marca będzie terminem, w którym poznamy raport z diagnozy. Liczymy na otwartość mieszkańców i chęć aktywnego uczestnictwa w rozmowach.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Realizowany przez Fundację Odlewnia, przy współpracy z Urzędem Miasta Chełmna, Pracownią Zrównoważonego Rozwoju.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto