Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chełmnie rozpoczął się coroczny plener malarski studentów architektury. Żacy malują Chełmno. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
W Chełmnie odbywają się, tradycyjne, coroczne, Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury
W Chełmnie odbywają się, tradycyjne, coroczne, Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury Rafał Przybylski
Rozpoczęła się kolejna edycja Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury. Wypatrujcie studentów ulicach, podwórkach, w zabytkach.

Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury odbywają się w Chełmnie po raz siedemnasty - od 10 do 20 lipca 2023 roku. W edycji w 2023 roku uczestniczą studenci m.in. z uczelni: Politechniki Bydgoskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Opolskiej, jak również Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Akademii Śląskiej w Katowicach oraz Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej z Ukrainy.

Studenci malują Chełmno - nasz Kraków północy

- Unikatowej wartości zabytki gotyckie, wpisane w 2005 roku na Listę Pomników Historii Prezydenta RP, stanowią niewątpliwie atrakcję przyciągającą wielu sympatyków pięknej architektury, środowiska naukowe, ludzi kultury i sztuki, ale także turystów poszukujących, na trasie swojej podróży, miejsc o szczególnej atmosferze - informuje Elżbieta Pawelec, główny specjalista ds. promocji turystycznej Urząd Miasta Chełmna. - Pierwsze plenery w Chełmnie prawdopodobnie odbyły się w XIX w. W okresie powojennym Chełmno wielokrotnie odwiedzane było przez artystów i architektów, zarówno indywidualnych, jak i w trakcie plenerów zorganizowanych. Urząd Miasta Chełmna, chcąc podtrzymać tradycję „portretowania” miasta, organizuje od 2004 roku Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury, mające stanowić zaproszenie dla młodych architektów i artystów do twórczego zwiedzania „Polskiego Carcassonne” czy też „małego Krakowa na Pomorskiej ziemi”.

Warsztaty są jedynymi tego typu warsztatami dla studentów architektury w Europie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem, i dlatego w lipcu każdego roku spotykają się w Chełmnie studenci architektury z różnych uczelni – polskich i zagranicznych.

- Głównym celem warsztatów jest przede wszystkim promocja Chełmna i jego wyjątkowych średniowiecznych zabytków oraz propagowanie idei warsztatów plenerowych i talentu uczestniczących w nich studentów - dodaje Elżbieta Pawelec. - Studenci mają okazję do poznania Chełmna w inny, nowy artystyczny sposób. Stare Miasto staje się w tym czasie, jak dawniej dla wielu znanych artystów, źródłem natchnienia. Najsłynniejsze portrety miasta stworzył w XVIII w. toruński rysownik Jerzy Fryderyk Steiner. Jego ryciny przedstawiające Chełmno są dziś dla ziemi chełmińskiej zarówno artystycznym dziedzictwem, jak i rzetelnym dokumentem historycznym. Niezwykłą architekturę Chełmna prezentują też prace wielu znanych polskich XX i XXI-wiecznych grafików i malarzy m.in. Mariana Czyżewskiego, Edwarda Dwurnika czy Ryszarda Kaja. W szczególny sposób zabytki Chełmna oraz jego dzieje przedstawili współcześni artyści Street Art-u na swoich chełmińskich muralach.

Dotychczas, w chełmińskich warsztatach uczestniczyli studenci Politechnik: Białostockiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Opolskiej, Warszawskiej, Wrocławskiej, Śląskiej w Gliwicach oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu (Politechniki Radomskiej), Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (Politechniki Szczecińskiej), Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii Śląskiej w Katowicach (Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach), Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, a także Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej z Ukrainy.

Prace studentów wykonane podczas chełmińskich Warsztatów prezentowane były na licznych wystawach w Polsce i za granicą oraz w specjalnie wydawanych katalogach i albumie poplenerowym.

- Tradycyjnym punktem, w przedostatnim dniu Warsztatów plenerowych, stała się wystawa poplenerowa w Bramie Grudziądzkiej, przygotowana przez samych studentów, na której nie brakuje najciekawszych prac prezentujących piękno naszego miasta, wykonanych w różnych technikach plastycznych - podkreśla Elżbieta Pawelec.

Wystawa przy Bramie Grudziądzkiej

Plener malarski potrwa do 20 lipca. Na 19 lipca zaplanowano „Wystawę poplenerową prac studentów” przy Bramie Grudziądzkiej, podczas której będzie okazja podziwiać tegoroczne prace. Wystawa potrwa od godz. 12 do 16.

Organizatorem Warsztatów jest Urząd Miasta Chełmna.

Zobaczcie zdjęcia z pleneru malarskiego w Chełmnie

W Chełmnie odbywają się, tradycyjne, coroczne, Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury

W Chełmnie rozpoczął się coroczny plener malarski studentów ...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto