MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz klubu piłkarskiego. Świętowano 50-lecie Gwiazdy Starogród! Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
50-lecie Gwiazdy Starogród świętowano w Starogrodzie
50-lecie Gwiazdy Starogród świętowano w Starogrodzie Rafał Przybylski
Gwiazda Starogród obchodziła 50-lecie! - Niedawno obchodziliśmy 40lat, a minęło kolejne 10 lat. To, co sobie założyliśmy te 10 lat temu w części udało się nam zrealizować i to cieszy - mówi Wojciech Janicki, od 13 lat prezes Gwiazdy Starogród.

Na 50-leciu Gwiazdy Starogród nie zabrakło gości, a wśród nich - przedstawicieli K-PZPN. Byli: Januariusz Stodoły - członek prezydium K-PZPN, Jarosław Kaczmarek - członek Zarządu K-PZPN i przewodniczący komisji fair -play PZPN. Odznaczeni przez nich złotymi odznakami zostali byli i obecni prezesi Gwiazdy: Janusz Kuhfeldt, Renata Górna, Marek Kreczmer, Wojciech Janicki i członek Zarządu Arkadiusz Kwella.

Przeczytaj także

- Na 40-leciu Gwiazdy założyliśmy, że zrobimy wymarzone automatyczne nawodnienie boiska. Udało nam się to zrobić! Korzystamy z tego rozwiązania od trzech lat - mówi Wojciech Janicki.

Prezes ubolewa, że na święto klubu nie zdążyli z wymianą krzesełek. Jednak - jak zapowiada - w ciągu miesiąca zrobiony zostanie remont trybun z wymianą 160 krzesełek.

- Regularnie staramy się o pieniądze zewnętrzne z" ministerstwa, urzędu marszałkowskiego, urzędu gminy i starostwa - wymienia Wojciech Janicki. - Szukamy wszędzie, gdzie można tych środków. I jesteśmy skuteczni. Jednego roku pozyskaliśmy ponad 100 proc. więcej środków niż otrzymaliśmy z dotacji z Urzędu Gminy Chełmno. Zarząd poświęca wiele czasu na to, aby szukać skąd można pozyskać pieniądze, pisać wnioski, ponieważ zależy nam, by klub funkcjonował.

W 2023 roku jako Tartak Klamry i Gwiazda Starogród połączyli siły.

- Ciężko w takich małych miejscowościach, jak nasze, dzieci wytrenować i utrzymać do wieku seniorskiego - podkreśla Wojciech Janicki. - Tartak, który też jest w gminie Chełmno, miał ponadto problem z boiskiem, które było na działce prywatnej. Klub musiał ten teren opuścić. Podjęliśmy - jako Zarządy dwóch klubów - decyzję, że my mamy boisko i mało zawodników, a Tartak ma zawodników - i połączyliśmy siły, aby piłka amatorska nie zniknęła z mapy gminy.

Podczas imprezy jubileuszowej, w której uczestniczyło około 250 osób, działała strefa dla dzieci. Były tęczowe animacje, konkursy, zabawy, uwielbiana przez milusińskich wata cukrowa i grill. Były pokazy straży pożarnej, zabawa z DJ. Serwowano napoje, był słodki poczęstunek i tort, który przygotowały Renata Górna (była prezes Gwiazdy) i Marzena Dąbrowska - wspomagająca klub. Działało też stoisko promujące darta Krzysztofa Bątkowskiego, założyciela stowarzyszenia Darta. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Dowiedz się też

- Przy całej organizacji wydarzenia pomagało wiele osób - zarząd i przyjaciele, też moje siostry: Katarzyna Kwella i Marzena Rutkowska - dodaje prezes Janicki. - W imieniu całego Zarządu Klubu chciałbym podziękować wszystkim firmom, które nas wspierają.

W klubie ze Starogrodu nie zatrzymują się. Mają plany i marzenia.

- Chcielibyśmy wykonać oświetlenie boiska. Może nie od razu, ale w podziale na etapy. Marzy nam się również zadaszenie trybun - mówi Wojciech Janicki. - A jeśli chodzi o aspekt sportowy - naszym celem jest powrót na boiska A klasy.

Z historii Gwiazdy Starogród

Ludowy Zespół Sportowy pod pierwszą nazwą Gwiazda Kałdus formalnie powstał 14 grudnia 1974 roku. Szczególnie duży wkład w powołanie go do życia wnieśli: Franciszek Ciemny, Janusz Kuhfeldt i Bogdan Sulima. Pod pierwotną nazwą zespół funkcjonował do 1976 rok - w tym samym czasie zmieniono nazwę i siedzibę LZS na Gwiazdę Starogród. Zespół początku występował we własnych barwach klubowych: zielono-biało-niebieskich. Dzięki pierwszym sponsorom (Urząd Gminy Chełmna i ówczesne Kółko Rolnicze w Kałdusie) możliwy był zakup podstawowego sprzętu i przerobienie placu kółka rolniczego na boisko.

W 1983 roku Gwiazda zaczęła swoje występy w rozgrywkach piłkarskich w klasie B, prowadzonych przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Toruniu. Drużyna wywalczyła awans do tych rozgrywek zajmując pierwsze miejsce w lidze międzygminnej.

Pięć lat później Gwiazda wywalczyła awans do klasy okręgowej gdzie grała przez trzy sezony i był to największy sukces klubu.

- Do 1993 roku Gwiazda rozgrywała swoje mecze na boiskach wypożyczanych w Kijewie Królewskim, Chełmnie, Unisławiu, ponieważ nie było takiego w Starogrodzie - dodaje Wojciech Janicki. - Dopiero w 1992 roku nadarzyła się okazja, dzięki przychylności Urzędu Gminy w Chełmnie, wybudowania boiska w Starogrodzie. Pierwszy oficjalny mecz w rozgrywkach na tym boisku Gwiazda rozegrała w kwietniu 1993 roku - z Jaworem Toruń. Rywalizowali wówczas o mistrzostwo klasy "B" ulegając 2:3.

W swojej historii Gwiazda rozgrywała mecze ligowe bądź towarzyskie z takimi drużynami jak: Zawisza Bydgoszcz, Arkonia Szczecin, Fam Chełmno, Sparta Brodnica, Elana Toruń, Pomorzanin Toruń, Gwiazda Bydgoszcz, Gwiazda Sypniewo czy Gwiazda Bukowiec. Jeden z wychowanków Gwiazdy, Jakub Zabłocki, był w późniejszej karierze zawodnikiem drużyn ekstraklasy: Korony Kielce, Polonii Bytom oraz Lechii Gdańsk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto