Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać dobre szelki dla psa? Jakich nie kupować?

Paula Apanowicz
Szelki dla psa to jeden z najważniejszych gadżetów w domu odpowiedzialnych właścicieli czworonogów. Wielu ekspertów wskazuje, że są one wygodniejsze i bezpieczniejsze dla pupila od tradycyjnej obroży. Z tego względu z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Jak jednak dobrać szelki dla psa, aby spełniały swoją funkcję, nie powodując otarć na jego ciele? Wyjaśniamy!

Szelki dla psa czy obroża – co wybrać?

Psi behawioryści oraz eksperci są zgodni co do tego, że największe bezpieczeństwo i komfort zapewnią psu dobrze dopasowane szelki. Argumentują za tym nie tylko swym bogatym doświadczeniem w pracy z czworonogami, ale też badaniami. Szelki dla psów kładą nacisk na większą powierzchnię ciała pupila niż obroża, zapewniając mu tym samym lepszą wygodę oraz prawidłową postawę. Zapobiegają również powstaniu ewentualnych kontuzji układu mięśniowo-szkieletowego. Obroże skupiają natomiast ciężar na szyi zwierzaka, co może prowadzić do urazów.

Istnieją jednak pewne wyjątki dla tej reguły. Okazuje się, że nie wszystkie psiaki odnajdują się w chodzeniu w szelkach. Mowa o tych niezdyscyplinowanych i bardzo ciągnących za smycz. Zdarza się, że taki pupil, czując większą swobodę w szelkach, sprawia jeszcze poważniejsze trudności podczas spaceru, a także zagrożenie dla samego siebie wywołanym dynamicznym szarpaniem. W takich sytuacjach lepiej pozostać przy klasycznej obroży.

Wybierz akcesoria dopasowane do preferencji Twojego pupila

Materiały promocyjne partnera

Na co zwrócić uwagę kupując szelki dla psa?

Wybór najlepszych szelek dla psa nie należy do prostych. W sklepach znajdziemy najróżniejsze modele psich szelek, które należy dopasować względem rozmiaru, wagi, rasy i poziomu aktywności danego czworonoga. Niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie dobranie rozmiaru szelek i wyregulowanie pasków. W tym celu należy dokładnie zmierzyć pupila. Sprawdzając obwód jego klatki piersiowej oraz szyi zostawmy jednak odrobinę zapasu, aby pies mógł poruszać się swobodnie.

Szelki nie mogą być zbyt ciasne, aby nie powstały bolesne otarcia skóry, a także nie za luźne, aby pupil zwyczajnie się z nich nie wydostał. Pies musi czuć się w szelkach wygodnie, a ucisk nie powinien ograniczać ruchów jego ciała, aby nie doprowadzić do groźnych urazów. Umiejętnie dopasowana uprząż zapewnia ponadto lepszą kontrolę nad czworonogiem w trakcie spacerów.

Podczas wyboru odpowiedniego modelu zwróćmy uwagę na samą konstrukcję szelek, a zwłaszcza specyfikę klamer i szwów. Odpowiedzmy sobie na pytanie: czy nie sprawią one dyskomfortu futrzakowi? Bardzo ważna jest też jakość materiałów, z których wykonano szelki. Wybierajmy te wytrzymałe, a przy tym miękkie dla skóry, najlepiej z delikatnym podszyciem. Jeśli spacerujesz z psem po zmroku lub wcześnie rano warto ponadto zdecydować się na szelki dla psa z elementami odblaskowymi dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Jakie szelki dla psa? Rodzaje psich szelek

Jakie są rodzaje szelek dla psa? Na rynku znajdziesz ogromny wybór różnorodnych modeli, które różnią się konstrukcją, grubością paseczków czy sposobem zakładania. Najpopularniejsze typy to:

  • szelki dla psa typu guard – najpopularniejszy i najczęściej polecany przez psich ortopedów typ uprzęży. Odznaczają się kształtem na wzór litery H. Są niezwykle wygodne dla pupili i nie wpijają się w klatkę piersiową, przez co można je polecić rasom z rozbudowaną klatką jak buldogi czy amstafy. Oddalenie bocznych pasków sprawia, że szelki nie uwierają pach czworonoga. Wadą tych szelek jest jednak dość skomplikowane zakładanie – na początku może nam ono zająć sporo czasu. Jeśli jednak wygoda i swoboda ruchu psa są dla Ciebie najważniejsze, nie powinieneś wahać się z wyborem.
  • szelki dla psa step in – ich nazwa pochodzi od łatwości zakładania – pies niemal wchodzi w nie łapami. Niestety mimo dużej popularności szelki o kształcie X mogą powodować nieprzyjemne otarcia w okolicach pach czworonoga. Lepiej nie wybierać ich w przypadku psów z szeroką klatką piersiową. Nadadzą się jednak w przypadku psów mniejszych ras i szczeniąt. Warto wtedy zdecydować się na model z rozbudowanym panelem piersiowym, gdyż siła nacisku zostanie wówczas lepiej rozłożona, zapewniając psu wygodę i bezpieczeństwo.
  • szelki dla psa norweskie – znane są również pod nazwą szelki skandynawskie. Ten model wyróżnia kształt litery Y. Odznaczają się prostotą zakładania, a także wygodną dla psa konstrukcją. Zakłada się je przez głowę, a pas z rozbudowaną częścią grzbietową mocuje się pod brzuchem. Szelki typu norweskiego posiadają zwykle dodatkowy uchwyt, dzięki któremu możemy złapać czworonoga, jeśli zajdzie taka potrzeba. Niestety ich minusem jest bieg taśmy przez staw barkowy, co może ograniczać ruchy przednią nogą.

Łap za szelki i zabierz pupila na spacer!

Materiały promocyjne partnera

Szukając uprzęży dopasowanej do potrzeb Twojego pupila, weź pod uwagę również wspólną formę aktywności, której oddajecie się najczęściej. Czy poszukujesz uniwersalnego zestawu jak szelki dla psa na spacer, który sprawdzi się podczas codziennych wyjść? A może zastanawiasz się, jakie szelki dla psa do biegania sprawdzą się najlepiej? W pierwszym przypadku postaw na dopasowane szelki wykonane z wytrzymałego, a przy tym delikatnego materiału, który jest łatwy w czyszczeniu. Szelki do biegania z psem powinny natomiast wyróżniać się lepszą elastycznością, a także minimalną wagą, aby nie ciążyć psu. Materiał, z jakiego wykonano szelki, powinien natomiast dobrze przepuszczać powietrze.

Jeszcze inny model nada się na wycieczkę z psem w góry – wtedy sprawdzą się szelki odporne na ciężkie warunki pogodowe i wyposażone w dodatkowy uchwyt, z którego pomocą przeniesiemy psa w trudnych punktach szlaku. A co z szelkami dla psa do samochodu? Transportowe szelki dla psa samochodowe to takie, które bez problemu wepniemy w pas bezpieczeństwa w naszym aucie. Jest to warunek bezpiecznego przewozu psa – ochroni go w razie ewentualnego wypadku, ale też nie zdekoncentruje kierowcy, który z powodu spacerującego po samochodzie czworonoga mógłby doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Szukasz produktów dla zwierząt w dobrych cenach? Sprawdź kody rabatowe MAXI ZOO oraz promocje i zniżki w innych sklepach zoologicznych:

Polecane kody rabatowe:

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak wybrać dobre szelki dla psa? Jakich nie kupować? - Strefa Agro

Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto