Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XL Dni Radziejowa [zdjęcia]

Karol Szmagalski
XL Dni Radziejowa [zdjęcia]
XL Dni Radziejowa [zdjęcia] Karol Szmagalski
XL Dni Radziejowa [ZDJĘCIA]. Czas szybko biegnie. Od 19 do 22 czerwca 2014 r. odbyły się kolejne Dni Radziejowa. Był to mały jubileusz, bo to 40 Dni. Organizatorzy przygotowali niezwykle atrakcyjny program. Każdy znalazł coś dla siebie.

XL Dni Radziejowa [ZDJĘCIA]

Co organizatorzy przygotowali: 19 czerwca 2014 roku w Radziejowskim Domu Kultury występem Zespołu „Big Band Chojnice” pod kierownictwem Wojciecha Pietrzaka „Bużki” rozpoczęły się XL Dni Radziejowa. Występ zespołu porwał licznie zgromadzonych słuchaczy, który swój zachwyt wyrażali licznymi brawami.

W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej można obejrzeć Wystawę fotograficzną Mirosława Rzeszowskiego „Tajemnica drzwi”. Wystawa potrwa do 4 lipca br.

W dniu 20 czerwca 2014 roku w ramach tych dni w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Radziejowa odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miasta. W czasie jej trwania wręczono wyróżnienia Burmistrza Miasta, wysłuchano Koncertu Kwartetu Akordeonowego ze Szkoły Muzycznej w Radziejowie oraz obejrzano prezentację multimedialna „Zabytki Radziejowa” projektu gimnazjalnego kl. II b z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Radziejowie.

W tym dniu odbył się Turniej piłki nożnej szkół podstawowych o Puchar Dyrektora Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie, a w Zespole Szkół Mechanicznych VII Mistrzostwa Kujaw w wyciskaniu sztangi leżąc.

Na stadionie miejskim odbył sie "Bieg na powitanie lata", którego organizatorem był miejscowy klub KS "Zryw".

W dniu 21 czerwca 2014 roku w Kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP odprawiona została Msza Święta po łacinie w intencji uczestników, mieszkańców i gości sejmikowych. Odbyły się także spotkania, targi, inscenizacje na miejscowym rynku miejskim.Wysłuchano interesującego wykładu pt. ”Wiara i zabobony” dr Magdaleny Wilczek Karczewskiej z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Z pośród wielu wystawców podkreślić należy stoisko koła hafciarskiego działające przy Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa na którym jej członkinie pokazały swoje arcydzieła z naczelną ideą aby ocalić od zapomnienia tradycje kujawskich koronek.

Towarzystwo Miłośników Kujaw z Radziejowa zaprosiło chętne panie do wzięcia udziału w pracach koła w zakresie haftu kujawskiego. Spotkania odbywają się w Izbie Regionalnej mieszczącej się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. F. Becińskiego w Radziejowie. Spotkania są okazją do poznania tajników haftu kujawskiego i podtrzymywania tradycji, z której od stu lat słynie Radziejów. To także wymiana doświadczeń z innymi artystkami z rejonu Kujaw.

Sztuka hafciarska na Kujawach rozwijała się w II poł. XIX w. i na początku XX w oparciu o bezpośredni przekaz pokoleniowy, a także motorem jej rozwoju była konieczność czerpania z tego zarobku. Jednym z największym w tamtym okresie ośrodków hafciarskich był Radziejów. Początki sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX i wiążą się z rodziną Zyglerów, a zwłaszcza z ich córką Joanną, której pasją życiową był haft. Pani Joanna miała pięć córek, których z pasją nauczała rękodzielnictwa związanego z haftem. Miała także uczennice. Córki to: Maria Szewczyk (1901-1995); Kazimiera Polankiewicz (1906-1963); Stanisława Ignasiak(1908-1981); Leokadia Machtyl (1916-2008), Cecylia (1905-1946). W tym czasie w Radziejowie haftem zajmowały się także: Stanisława Karpińska(1911-1995); Zofia Lewandowska (1900-1985); Lucyna Nowacka( 1889-1960).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto