Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antoni Bisaga poprowadził warsztaty w ICF Skarbiec Fajansu we Włocławku. Zdjęcia, wideo

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Wideo
od 16 lat
W niedziele 4 lutego 2024 roku w Skarbcu Fajansu przy ulicy Żabiej we Włocławku odbyły się warsztaty z projektowania naczyń, które poprowadził znany włocławski rzeźbiarz, Antoni Bisaga. Zobaczcie zdjęcia i wideo ze spotkania.

W niedziele (4 lutego 2024) roku w Pracowni Skarbów w Interaktywnym Centrum Fajansu - Skarbiec Fajansu we Włocławku odbyły się wyjątkowe warsztaty projektowania naczyń ceramicznych poprowadzone przez artystę plastyka, byłego projektanta Ośrodka Wzorcującego we Włocławskich Zakładach Ceramiki Stołowej, Antoniego Bisagę.

Podczas spotkania uczestnicy warsztatów poznali zasady i tajniki projektowania nie tylko fajansowych naczyń. Dowiedzieli się również wiele na temat podstawowych zasad pierwszego etapu ich wytwarzania. Zajęcia były też doskonałą okazją do zaznajomienia się z określeniami i pojęciami z dziedziny projektowania przedmiotów. Można było również zobaczyć oryginalne projekty Antoniego Bisagi. Artysta podczas spotkania, które przebiegło w miłej i twórczej atmosferze, chętnie podzielił się swoim bogatym doświadczeniem.

Trwa głosowanie...

Czy chętnie oglądasz wystawy zdjęć lub obrazów?

- Zdumiony byłem, że potrzebne są jeszcze tego typu spotkania. Fajans żyje w dalszym ciągu. Jest potrzeba mówienia o nim i o żalu, że w tak dużej przemysłowej formie zniknął - mówił Antoni Bisaga, włocławski rzeźbiarz - By móc projektować, najpierw trzeba wiedzieć, z jakim materiałem ma się do czynienia. Porcelit jest innym materiałem ceramicznym, fajans zupełnie odbiega od innych, a porcelana sprawia najwięcej trudności w projektowaniu. Trzeba znać obowiązujące normy, jakie przy projektowaniu m.in. zestawów stołowych obowiązują.

Antoni Piotr Bisaga urodził się w 1940 roku w Makowie Podhalańskim. Absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Wiśniczu Nowym w klasie o kierunku ceramika. Już jako uczeń szkoły średniej zaczął bywać we Włocławku, do którego wysyłano uczniów w ramach praktyk. Studiował w PWSSP we Wrocławiu w Katedrze Rzeźby m.in. pod kierunkiem prof. Xawerego Dunikowskiego i doc. Borysa Michałowskiego oraz w Pracowni Projektowania Przestrzennego i Ceramicznej Rzeźby Architektonicznej u doc. Apolinarego Czaplewskiego. Po ukończeniu studiów w 1966 roku osiadł we Włocławku. W latach 1966-1979 pracował w Zakładach Ceramiki Stołowej we Włocławku jako projektant Ośrodka Wzorującego. Zaprojektował m.in. liczne wzory serwisów, talerzy, wazonów, świeczników, żyrandoli. W latach 80. trudnił się jako architekt wnętrz. Od 1990 roku z synem Januszem współpracuje w pracowni, w Józefowie pod Włocławkiem.

Zobaczcie zdjęcia i wideo z warsztatów z Antonim Bisagą w ICF Skarbiec Fajansu we Włocławku

Tak było podczas warsztatów z Antonim Bisagą w ICF "Skarbiec Fajansu" we Włocławku. 4 lutego 2024 roku.

Antoni Bisaga poprowadził warsztaty w ICF Skarbiec Fajansu w...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto