Zmiany w szpitalu w Chełmnie. Oddział pediatryczny zawieszony, covidowy powiększony

Monika Smól
Monika Smól
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali starosta chełmiński Zdzisław Gamański, przewodniczący Rady Powiatu Chełmińskiego Janusz Błażejewicz i dyrektor chełmińskiego SP ZOZ Marzanna Ossowska. W wydarzeniu uczestniczyli także zastępca dyrektora Piotr Piekarski, koordynator IP Katarzyna Ziejka, koordynator ds. epidemiologii Izabela Mazurek, księgowa Emilia Piłat i ratownicy medyczni
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali starosta chełmiński Zdzisław Gamański, przewodniczący Rady Powiatu Chełmińskiego Janusz Błażejewicz i dyrektor chełmińskiego SP ZOZ Marzanna Ossowska. W wydarzeniu uczestniczyli także zastępca dyrektora Piotr Piekarski, koordynator IP Katarzyna Ziejka, koordynator ds. epidemiologii Izabela Mazurek, księgowa Emilia Piłat i ratownicy medyczni SP ZOZ Chełmno
Udostępnij:
Ostatni dzień 2021 roku to ostatni dzień funkcjonowania oddziału pediatrycznego w szpitalu w Chełmnie. Z dniem 1 stycznia 2022 roku został zawieszony. Ale to nie koniec zmian - tych jest więcej. Powstał m.in. dwukrotnie większy od dotychczasowego oddział covidowy. Mamy złe, ale też dobre wiadomości.

W ZOZ w Chełmnie poinformowano, że od 1 stycznia 2022 roku została zawieszona działalność Oddziału Pediatrycznego w chełmińskim szpitalu. Dyrektor lecznicy podkreśla jednak, że bez zmian funkcjonował będzie pion ginekologiczno-położniczy z zabezpieczeniem dyżurów pediatrycznych i neonatologicznych.

- Niestety, pandemia bardzo obnażyła deficyt kadr, o którym było wiadomo już wcześniej - mówi Marzanna Ossowska, dyrektor szpitala w Chełmnie. - A głównym powodem zawieszenia działalności tego oddziału jest brak kadry. Rozmawiałam z 20 lekarzami, przedstawiałam atrakcyjne warunki pracy, stawki godzinowe, poza tym nasz oddział pediatryczny jest bardzo ładny. Mimo to nie udało się pozyskać lekarzy. Zagrożony był też oddział położniczy, ale tu udało się pozyskać lekarzy pediatrów z Chełmna, Bydgoszczy i Torunia do zabezpieczenia pionu noworodkowego.

Dyrektor zapewnia, że nie odpuszcza tematu i wciąż szuka lekarzy do pracy w oddziale dziecięcym.

- Zrobię wszystko, by się udało przywrócić działalność oddziału pediatrycznego, ale nie chcę spekulować kiedy - podkreśla Marzenna Ossowska. - Nie wiem, jak rozwinie się sytuacja. Obecnie w miejscu oddziału pediatrycznego funkcjonuje oddział covidowy. Duży, bo na 20 łóżek, z których dwa są respiratorowe. Obecnie przebywa tam 14 pacjentów - 8 mężczyzn i 6 kobiet. Najpierw oddział covidowy działał na bazie rehabilitacji, tam było 10 łóżek. Od grudnia jest w nowym miejscu, większy. W obecnej sytuacji covidowej jest taka potrzeba, a spodziewam się, że w trzeciej dekadzie stycznia nastąpi jeszcze wzrost zachorowań - nałoży się na to omikron.

Nowoczesna karetka dla szpitala w Chełmnie

Z dobrych wiadomości mamy taką, że pod koniec grudnia 2021 roku odbyło się oficjalne przekazanie nowego ambulansu zakupionego dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Chełmnie. Zakup dofinansowało Starostwo Powiatowe w Chełmnie. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali starosta chełmiński Zdzisław Gamański, przewodniczący Rady Powiatu Chełmińskiego Janusz Błażejewicz i dyrektor ZOZ Marzanna Ossowska.

- Ambulans jest nowy, z 2021 roku, spełnia wszystkie wymagania określone w przepisach dotyczących warunków technicznych pojazdów i zakresu ich niezbędnego wyposażenia - informuje dyrektor Ossowska. - Przedział medyczny jest komfortowy i bezpieczny dla personelu medycznego i pacjenta, został wyposażony w niezbędny sprzęt m.in. nowoczesne nosze, krzesełko, plecak reanimacyjny centralną instalację tlenową. Zabudowa sanitarna została profesjonalnie zaprojektowana i wykonana, a parametry techniczne i wyposażenie pojazdu przyczynią się do przeprowadzenia szybkich akcji ratunkowych.

Łączny koszt zakupu ambulansu to ponad 472 tys. złotych, z czego 300 tys. złotych to dotacja z chełmińskiego Starostwa. 172 tys. złotych to środki własne ZOZ-u Chełmno. Nowa karetka jest typu P (paramedyczna), czyli taka, którą do pacjentów wyjeżdża dwóch ratowników medycznych. Ta, którą zastąpi, zostanie zmieniona na typ T (transportowa), czyli wyjeżdżająca na wizyty domowe, odwożąca pacjentów do domu lub przewożąca do innych szpitali.

Szczepienia i wymazy w SP ZOZ inaczej

Do 7.01.2022 r. będzie możliwość zaszczepienia się bez wcześniejszej rejestracji, natomiast dzieci od 5 do 11 roku życia - wyłącznie po wcześniejszej rejestracji. Rejestracji na szczepienia można dokonać pod nr tel. 56 677 26 94 lub przez infolinię pod nr 989.

Harmonogram szczepień:

  • środa 5.01.2022 - od godz. 8 do 13:30, dzieci od 5 do 11 lat od 11 do 12:20
  • czwartek 6.01.2022 - punkt szczepień nieczynny
  • piątek 7.01.2022 - od godz. 8. do 14 - tylko osoby zarejestrowane

Z kolei wymazy w kierunku SARS-CoV-2 pobierane są w: poniedziałek godz. 12 - 14, wtorek godz. 15 - 17, środa godz. 12 - 14, czwartek godz. 12 - 14, piątek godz. 12 - 14, godz. sobota 12 - 14.

- Wymazów robimy obecnie od 60 do 100 dziennie - informuje dyrektor chełmińskiego szpitala. - Z kolei, jeśli chodzi o szczepienia to zauważamy tendencję wzrostową już od końca października. Może nie jest bardzo duża, ale zainteresowanie się zwiększyło - zarówno wśród dorosłych, jak i dorosłych co do szczepienia dzieci w wieku 5 - 11 lat. Zachęcamy do szczepień wszystkich, do odpowiedzialności za siebie, rodzinę, otoczenie i szczepienie się.

Ponownie rusza Szkoła Rodzenia w Chełmnie

Pozytywną wiadomością dla osób, którym wkrótce powiększy się rodzina, jest to, że od 17.01.2022 r. ruszają kolejne zajęcia w Szkole Rodzenia przy ZOZ. Z powodu sytuacji epidemiologicznej, w zajęciach będą mogły uczestniczyć tylko kobiety ciężarne bez osoby towarzyszącej. Ograniczona będzie także ilość uczestniczek. Zapisy od poniedziałku do piątku od godz. 11 do 13 pod nr tel. 56 677 27 05.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie