W Unisławiu odkryli wyjątkowy list. Można go obejrzeć i przeczytać - zobaczcie zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Ten niezwykły eksponat wzbogaci zbiory biblioteki w Unisławiu Facebook Jakub Danielewicz
W Unisławiu mają pwoód do radości i dumy. W czasie przenoszenia kapliczki, na ul. Chełmińskiej w Unisławiu, 13 sierpnia 2018 roku znaleziono niezwykły list z przeszłości. Jaki spotkał go los? Wiemy!

Przypomnijmy, w trakcie przenoszenia kapliczki na ul. Chełmińskiej w Unisławiu 13 sierpnia 2018 roku, znaleziono tam list z przeszłości.

- Zakończyły się prace konserwatorskie. List został odczytany, zakonserwowany i przekazany wraz z pieczęcią Parafii Św. Bartłomieja w Unisławiu z 1901 roku do Izby Pamięci przy Gminnej Bibiotece Publicznej w Unisławiu. Zachęcamy do oglądania eksponatów - mówi Jakub Danielewicz, wójt gminy Unisław.

Fragment listu znalezionego w Unisławiu

Ku wiecznej pamięci!
W dwudziestym czwartym roku chwalebnego panowania Ojca Św. Leona XIII, starca 91 letniego, w czternastym roku rządów Króla ( ), cesarza wszechniemiec Wilhelma II, w drugim roku zarządzaniem dyęceyzją Chełmińską (księdza) biskupa Dra Augustyna Rozentretera, w czasie wakansu, w parafia Unisławskiej w siedemnastym miesiącu od śmierci nieodżałowanego pamięci księdza proboszcza prałata Stanisława Ratkowskiego, który przez 42 lat pasterzował w parafii Unisławskiej, umarł jako Kapłan świętobliwy
w 77 tym roku życia, dnia 18 lutego 1900 (…) w Unisławiu w parafii plebańskiej po prawej stronie drogi wiodącej z Unisławia do Chełmna, za granicą roli tuż przed szosą w miejscu starego Krzyża z drzewa zwanego ,,Bożą Męką”, w której fundamencie niniejsze słowo dla późniejszych parafian się zachowa Boża Męka wykonana w Bydgoszczy cała z kamienia piaskowego, składa się i krzyża z wizerunkiem ukrzyżowanego Pana Jezusa, słup piaskowy z krzyżem i wizerunkiem Zbawiciela kosztuje 275 marek, na które złożyły wsie Unisław, Stablewice, Gołoty. (…)

Parafia Unisławska liczy według ostatniego spisu ludności przy i składa się z następujących wiosek: Unisławia, Stablewic, Gołot, Bruków: Raciniewa, Lotkowo, Głażewa i Siemonia. Mieszkańcy unisławskiej wsi stanowią połowę całej parafii i składają się z większej części z gospodarstw polskich. Sołtysem w Siemoniu jest gospodarz Leon(?) , sołtysem Unisławia - jelik. Kościół w Unisławiu jest zbudowany z kamienia polnego, pokryty paloną dachówką z wierzą drewnianą bez czubka, który wiatr przed 10 laty złamał. (…)

Pola plebańskie, 316 morgów wielkie, są dzierżawione, dzierżawcą jest.. jest obecnie Julian Chmielewicz, który posiada w Unisławiu(…) jeszcze gospodarstwa 60 i kilka morgów liczące (…) po obu stronach kolei żelaznej prowadzącej z Unisławia do Chełmna, której budowa w zeszłym roku rozpoczęta została, a jeszcze nie jest jeszcze zakończona. Dzierżawa roczna wynosi 2400 marek 1200 marek . Budynki plebańskie są stara plebania zbudowana przed 80 laty jest z cegły ma 3 pokoje większe, 2 komurki, 2 sienie (…)nią sklep nim jest ogród kroków długi i 30 szeroki. Chlew jeden na całe gospodarstwo w bardzo stanie. z desek pod poprzedni jest słomą w dobrym stanie. Oprócz tego jest (…)

Trwa głosowanie...

Czy kierunki inżynierskie to przyszłość edukacji?

Narodowość katolicka w Unisławiu, jako parafii jest przeważnie polska, familii katolickich, władających tylko językiem niemieckim są tylko 2, familii takich w których mąż albo żona mówią tylko po niemiecku. Kazania w kościele Unisławskim odbywają się tylko języku polskim. (…)
Unisław, dnia 14 lipca 1901 imieniu wszystkich ofiarodawców
Ksiądz Włodzimierz Loby (?) parafii Unisławskiej

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie