Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Chełmnie brakuje personelu medycznego. Jak to zmienić?

Monika Smól
Monika Smól
Zdzisław Gamański obawia się o przyszłość szpitali, głównie chełmińskiego: - Emeryci nie mogą ratować życia ludzkiego
Zdzisław Gamański obawia się o przyszłość szpitali, głównie chełmińskiego: - Emeryci nie mogą ratować życia ludzkiego Monika Smól
Rozmowa ze Zdzisławem Gamański, starosta powiatu chełmińskiego, o tym, że w Chełmnie - jak w większości szpitali powiatowych w Polsce - brakuje kadry medycznej i co planują z tym zrobić.

- Dziesięciu studentów z powiatu chełmińskiego cieszyć się będzie ze stypendiów za wyniki przez dwanaście miesięcy. Rzuciło się w oczy, że kolejny raz nie ma wśród nich studentów medycyny. Oczywiście, mogli ubiegać się o stypendia na uczelniach, ale... jednak śmie wysunąć wniosek, że młodzi stawiają na nauki ścisłe.

- Większość tegorocznych stypendiów to te naukowe. Tylko jedno jest sportowe. Nie było natomiast żadnego artystycznego. To zmiana. Jeszcze niedawno, trzy razy, stypendium artystyczne dostawała na przykład Patrycja Błaszak. Dziś mieszka za granicą i świetnie rozwija swoją karierę muzyczną. Szkoda, że w gronie nagrodzonych nie ma studentów przedmiotów medycznych, ale mamy od dawna świadomość, że takich studentów na naszym terenie po prostu brakuje.

- Zważywszy na to, że z wielu stron słyszymy ostrzeżenia, że społeczeństwo nam się starzeje i coś trzeba z tym robić - i to już! - jest to dość niepokojące.
- Zgadzam się. My nie pozostaniemy bierni na te informacje i - na ile, jako powiat możemy zareagować i zrobić coś, by to zmienić - to spróbujemy zareagować. Pewne pomysły już mamy. Nie ukrywamy bowiem, że w naszym szpitalu, jak w wielu powiatowych, w małych miejscowościach, brakuje i lekarzy i pielęgniarek. Stąd myślimy o tym, by uruchomić dodatkowe bonusy dla osób z powiatu, które wybiorą studia na kierunkach medycznych. Jeszcze nie sprecyzowaliśmy co by to miało być - może dodatkowe, atrakcyjne stypendia, ale myślimy nad tym intensywnie. Tym bardziej, że temat dyskutowany jest z dyrektorem lecznicy, na gruncie powiatu i na Społecznej Radzie Szpitala. Zależy nam na tym, by szpital miał miejscowych lekarzy i pielęgniarki, dokształcenia na tych kierunkach będziemy zachęcać. Tym bardziej, że wymaga się, że aby oddział funkcjonował musi być określona liczba pielęgniarek.

To Cię może też zainteresować

- Problemem nie jest tylko to, że lekarze i pielęgniarki wyjeżdżają za granicę, ale i to, że za mało osób opuszcza mury uczelni medycznych.
- Zaryzykowałbym stwierdzenie, że to jest największy problem. Kiedyś pielęgniarki kończyły szkoły policealne i szły do pracy, gdzie zdobywały doświadczenie. Odkąd ustawodawca wprowadził zmiany nie ma już takich możliwości - każda pielęgniarka musi mieć ukończone studia wyższe. Gdyby było inaczej, sami jako powiat utworzylibyśmy pielęgniarskie studium policealne.

- Czy Związek Powiatów Polskich podejmuje ten temat i wysuwa wnioski do rządzących?
- Uczestniczę w spotkaniach ZPP - jestem członkiem zarządu - i podejmiemy tę tematykę, bo to problem ogólnopolski. Pisaliśmy wnioski do ministerstwa zdrowia, sugerując powrót policealnych szkół kształcących pielęgniarki, ale odpisali nam, że nie zamierzają do tego wracać. Mogą jedynie rozważyć ułatwienia dotyczące studiów. W naszym szpitalu 70-80 procent kadry dojeżdża - z Torunia, Bydgoszczy czy Grudziądza. Niewielu mamy rodzimych lekarzy, dlatego widzimy potrzebę zachęcania do takiego kształcenia. Jako powiat może niewiele zmienimy, potrzeba zmian na szczeblu centralnym.

-Statystyki są brutalne. Starzeje się społeczeństwo, ale i kadra medyczna.
- Statystycznie, średnia wieku lekarzy i pielęgniarek to podobno 60-61 lat. Trzeba działać, bo za chwilę będziemy mieli szpital - budynek, a nie będzie miał nas kto leczyć. Emeryci nie mogą ratować życia ludzkiego.

- Kiedyś personelu medycznego było w szpitalu więcej?
- Na pewno. Łatwiej było zostać pielęgniarką, co wspominałem. Teraz młodzi, jeśli muszą wybrać studia to takie, które dają dobrą płacę. Tu praca jest trudna, odpowiedzialność wielka, a płaca nieproporcjonalna. Trzeba czymś zachęcić, motywować, by szli w to!

Smaki Kujaw i Pomorza - zobacz odcinek 12.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W szpitalu w Chełmnie brakuje personelu medycznego. Jak to zmienić? - Gazeta Pomorska

Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto