W OSP Brzozowo liczą na wsparcie na nowy samochód. Rusza zbiórka i wysyłanie pism

Monika Smól
Monika Smól
W Brzozowie strażacy liczą na pomoc m.in. mieszkańców. Muszą zebrać 300 tys. złotych na wkład własny do 500 tys. złotych promesy z MSWiA na zakup nowego wozu gaśniczego w zamian za mercedesa z 40-letnim stażem
W Brzozowie strażacy liczą na pomoc m.in. mieszkańców. Muszą zebrać 300 tys. złotych na wkład własny do 500 tys. złotych promesy z MSWiA na zakup nowego wozu gaśniczego w zamian za mercedesa z 40-letnim stażem OSP Brzozowo
Strażakom z Brzozowa może przepaść 0,5 mln zł z MSWiA na wóz, bo radni głosowali za tym, aby nie przekazać 300 tys. zł na wkład własny jednostce - pisaliśmy o tym tydzień temu. Teraz w OSP Brzozowo proszą o pomoc mieszkańców i sympatyków oraz osoby, którym leży na sercu bezpieczeństwo w powiecie.

Przypomnijmy, na ostatniej sesji Rady Gminy Kijewo Królewskie radni większością głosów nie uznali za zasadne poprzeć dofinansowania zakupu nowego samochodu pożarniczego dla jednostki OSP w Brzozowie. Mimo iż otrzymali promesę z MSWiA na 0,5 mln złotych - właśnie na zakup nowego średniego samochodu gaśniczego. Rada głosowała na "nie" w sprawie dołożenia jako wkładu własnego 300 tys. złotych.

Naczelnik OSP Brzozowo podkreśla, że chcą wymienić samochód gaśniczy, bo obecnie wykorzystywany jest stary i wysłużony.

- Pomoc obiecali nam m.in. zaprzyjaźnieni radni powiatowi, ale liczymy również na wsparcie mieszkańców - mówi Zdzisław Jantoń. - Prosimy o pomoc finansową. Myśleliśmy o zbiórce złomu, wzorem druhów z Trzebcza, ale wiemy, że podobną akcję organizują w klubie sportowym Brzóski Brzozowo i nie chcemy im wchodzić w paradę. Szukamy innych możliwości i dróg zebrania tych funduszy. Ludzie są oburzeni, że radni kijewscy nie chcą zadbać o ich bezpieczeństwo. Jedna radna wystąpiła, zrobiła zły pijar i wszyscy poszli za nią. Jak mogła nam zarzucić brak inicjatywy, skoro to z naszej inicjatywy i dzięki naszym staraniom zbudowana została nowa remiza w Brzozowie wartości pól miliona złotych do czego gmina dołożyła 26 tys. złotych oraz wykonana droga dojazdowa wartości co najmniej 100 tys. złotych. Nie wzięliśmy na to złotówki z gminy, wójt nam przysłał jedynie budowlańców - ale z PUP-u. Materiały mieliśmy od firm. Bardzo więc prosimy mieszkańców, dla których to wszystko robimy i działamy w OSP, o pomoc.

Konto OSP Brzozowo

  • 61 2030 0045 1110 0000 0211 9330

W OSP Brzozowo planują, że jeśli uda się nabyć nowy wóz, stary zostanie sprzedany.

- To mercedes 911, może kupi go ktoś prywatnie, jakaś jednostka lub zainteresuje się jakieś muzeum - dodaje Zdzisław Jantoń.

Komendant gminny OSP i prezes powiatowy OSP Sławomir Stachewicz nie kryje, że cała sytuacja jest dla niego co najmniej niezrozumiała.

- Wszystko to, co podnosi stopień bezpieczeństwa naszych mieszkańców - tak w gminie, jak i powiecie - jest bardzo cenną inicjatywą i gorąco to popieram - mówi Sławomir Stachewicz. - Jest to wielkie zaskoczenie, że OSP Brzozowo zostało wpisane na listę do otrzymania dotacji na zakup nowego pojazdu gaśniczego. Jednostka i pan wójt nie informowali nikogo, że zamierzają ubiegać się o otrzymanie nowego wozu - tym bardziej, że bardzo niedawno otrzymali nowy wóz bojowy bez wkładu gminy za ponad 300 tys. złotych. Wójt zataił, z tego co mi wiadomo, taką informację przed radnymi, co skutkowało brakiem zapisu i zabezpieczenia wkładu własnego gminy w planie budżetowym na 2021 na ten cel. Jest to dalece niezrozumiałe działanie pana wójta - tym bardziej, że wystosował pismo do PSP bodajże w marcu tego roku, że pieniądze gmina posiada - co było nieprawdą - a co potwierdziła nadzwyczajna sesja rady gminy. Wówczas zaskoczeni radni nie przystali na zaciągniecie „alarmowo” kredytu na ten cel. W bardzo złym świetle taka sytuacja stawia gminę i powiat - mimo iż Zarząd Powiatowy OSP nie miał wiedzy i wpływu na sprawę. Z tego, co mi wiadomo, gmina Stolno ma zabezpieczone środki na zakup takiego pojazdu i mimo ubiegania się o wpisanie na listę i spełnienie wszystkich wymogów została pominięta. Niezrozumiałe działanie wójta gminy Kijewo Królewskie może doprowadzić do utraty znaczącej kwoty - 500 tys. złotych, która mogła być spożytkowana w powiecie, np. dla OSP Rybieniec w gminie Stolno i podniesienie stanu bezpieczeństwa mieszkańców.

Prezes OSP w powiecie chełmińskim zapewnia, że zwróci się z pismem do wójta Mieczysława Misiaszka i radnych o podjęcie starań, by nie utracić 0,5 mln złotych dofinansowania i szansy pozyskania nowego wozu bojowego.

- Jeżeli gmina Kijewo Królewskie kolejny raz nie znajdzie środków to należy poczynić starania, by te pieniądze pozostały w powiecie i przekazane zostały do gminy, która jest gotowa do zakupu pojazdu. Przykra sytuacja i niezrozumiała - dodaje Sławomir Stachewicz.

Także radni PiS z Rady Powiatu Chełmińskiego zapewniają o wsparciu.

- Jako radny oczywiście będę się starał i robił co w mojej mocy, by pomóc OSP w Brzozowie w pozyskaniu środków własnych na samochód - podkreśla Arkadiusz Stefaniak.

St. kpt. Tomasz Guzek, oficer prasowy KP PSP Chełmno twierdzi, że także on usłyszał już wiosną od wójta, że z radnymi zabezpieczy środki w budżecie i będą partycypować w kosztach zakupu wozu.

Wójt zapewnia, że przedstawił radnym sprawę wcześniej, a na sesji zaproponował wzięcie kredytu na wkład własny, bo gmina ma tylko 7 procent zadłużenia.

Zobaczcie zdjęcia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie