W nocy w bólach szukała czynnej apteki w Chełmnie, Świeciu, Grudziądzu. Nie znalazła!

Monika Smól
Monika Smól
Problem z nocnymi i świątecznymi dyżurami w aptekach dotyczy całej Polski
Problem z nocnymi i świątecznymi dyżurami w aptekach dotyczy całej Polski Polska Times
Udostępnij:
- Trafiłam do szpitala w Chełmnie wieczorem z soboty na niedzielę z 20 na 21 listopada br. - mówi chełmnianka. - Wyszłam z niego o godz. 2 w nocy. Pocałowałam klamkę aptek w Chełmnie, Świeciu, Grudziądzu. Dopiero w Toruniu nocna apteka działała.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

- Trafiłam do szpitala w Chełmnie wieczorem z soboty na niedzielę z 20 na 21 listopada br. - mówi chełmnianka. - Wyszłam z niego o godz. 2 w nocy. Szpital chciał mnie zabezpieczyć w leki, ale stwierdziłam, że nie, bo po co brać ze szpitala, skoro mogę wykupić. Dwie godziny później miałam silne bóle, a apteki w Chełmnie i w Świeciu były pozamykane. Żadna nie pełniła dyżuru nocnego, choć jedna w Świeciu - o czym informacja jest nawet umieszczona też na stroniewww.csw.pl - powinna pełnić dyżur. Czy coś się zmieniło w sprawie dyżurów aptek, czego nie odnotowano na stronie internetowej stronie starostwa świeckiego? Czy właściciel apteki nie dopełnił obowiązku? Jakie będą konsekwencje dla apteki?

Duży problem z nocnymi dyżurami aptek

Czytelniczka jest także ciekawa, dlaczego w Chełmnie żadna z aptek - tak jak pamięta, że to było kiedyś - nie pełni obecnie dyżuru nocnego?

W Chełmnie nie ma już obowiązkowych dyżurów nocnych dla aptek.

- W Chełmnie, zgodnie z decyzją Rady Powiatu Chełmińskiego, apteki dyżurują do północy - mówi Dorota Ory, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Chełmnie. - Całodobowe dyżury aptekom się nie opłacają. Poza tym, dyżurować musi magister farmacji. To problem ogólnopolski. My - jako Starostwo Powiatowe - nie mamy narzędzi, by wpłynąć na właścicieli/kierowników aptek.

Numer tel. 721 633 895 - to ten, na który można dzwonić po zamknięciu aptek w Chełmnie. Ma go zawsze aptekarz dyżurujący do godz. 0.00.

- Rada Powiatu Świeckiego uchwałą ustaliła rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy na terenie Powiatu Świeckiego na 2021 rok, ponieważ ma taki obowiązek - mówi Katarzyna Trybuła z Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Świeciu. - Właściciele i kierownicy aptek mają obowiązek stosowania się do prawa miejscowego - powinni utrzymać nocne dyżurowanie zgodnie z ustalonymi terminami pracy przez Radę Powiatu Świeckiego. Mamy świadomość, że apteki w Świeciu nie przestrzegają rozkładu godzin pracy. W związku z tym, dokonano sprawdzeń przestrzegania harmonogramu dyżurów na 2021 rok. Stwierdzono, że na dziewięć aptek funkcjonujących w Świeciu aż cztery nie pełniły dyżurów nocnych w ustalonym terminie. Poinformowano o tym Pomorsko - Kujawską Okręgową Izbę Aptekarską w Bydgoszczy oraz Kujawsko - Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Bydgoszczy. W odpowiedzi wojewódzki inspektor farmaceutyczny wskazał, że udzielone zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej oprócz uprawnienia do prowadzenia apteki nakłada na przedsiębiorcę obowiązek przestrzegania przepisów prawa regulujących działalność objętą zezwoleniem, a praca w godzinach nocnych i w dniach wolnych od pracy jest wpisana w ustawowe zadania każdej apteki. Wskazał, że niezaspakajanie przez aptekę w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych stanowi podstawę cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki.

Urzędniczka dodaje, że informacja o dyżurach aptek zamieszczona na stronie internetowej www.csw.pl jest obowiązująca.

- W terminie od 15.11.21 – 21.11.21 powinna otwarta być Apteka Centrum Zdrowia, ul. Wojska Polskiego 80, 86-100 Świecie - dodaje Katarzyna Trybuła.

Brakuje magistrów farmacji

Pytamy więc kierownika tej świeckiej apteki, dlaczego nie była.

- W mojej aptece tylko ja jestem magistrem farmacji, a zgodnie z przepisami apteka może być otwarta - zarówno w dzień, jak i w nocy, jeśli jest w niej magister farmacji - mówi Marcin Olendrzyński, kierownik Apteki Centrum Zdrowia w Świeciu. - Nie ma możliwości, bym w wyznaczonym nam tygodniu dyżurów pracował bez przerwy - przez cały dzień i noc. Technika farmacji samego zostawić nie mogę. Informowałem starościnę świecką o tym, że w mojej aptece dyżury nocne nie są możliwe, proponowałem inne rozwiązania, ale nadal jesteśmy uwzględniani w harmonogramie dyżurów nocnych. Skoro wie, a wie, bo od 1,5 roku wymieniamy korespondencję, że tych dyżurów nie podejmujemy, to na swojej stronie internetowej wprowadza w błąd ludzi. Problem dyżurów w Świeciu pojawił się wiosną 2020 r., gdy jedna z aptek zrezygnowała z pracy całodobowej. Powodem był deficyt fachowców, a musi być obecny magister farmacji. Po decyzji apteki całodobowej o zaprzestaniu pełnienia dyżurów całodobowych Starostwo Powiatowe w Świeciu, zgodnie ze swoim obowiązkiem, opracowało grafik dyżurów nocnych i rozdzieliło je między apteki funkcjonujące w Świeciu. Z tego co wiem, pięć aptek ze względu na brak wystarczającej ilości magistrów farmacji nie pełniło dyżurów. Na rynku pracy jest duży deficyt tej grupy zawodowej. Wydaje mi się, że powodem tego jest wyjazd dużej ilości młodych farmaceutów do pracy do Niemiec czy Anglii, gdzie zarobki są nieporównywalnie większe. Wśród aptek, które nie pełnią dyżurów jest też kierowana przeze mnie. Po decyzji o niepodjęciu nocnych dyżurów zacząłem otrzymywać pisma ze Starostwa wzywające do podjęcie dyżurów, informujące o konsekwencjach, o skargach do Izby Aptekarskiej i Inspektoratu Farmaceutycznego. Na każde z nich odpowiadałem uzasadniając moją i moich pracodawców decyzję. Sytuacja jest tym bardziej skomplikowana, że żyjemy w czasach pandemii, większość instytucji pracuje nieregularnie, w tym także lekarze, szpitale, przychodnie. Farmaceuci też chorują, przebywają na kwarantannach, a żadne prawo nie pozwala nam na pozostawienie apteki bez magistra farmacji.

Marcin Olendrzyński dodaje, że w zeszłym roku, w korespondencji do Starostwa dał propozycję, by dyżury pełnić rotacyjnie z Chełmnem.

- W Chełmnie dyżury są pełnione do północy, taki system funkcjonuje od kilkunastu lat i się sprawdza - podkreśla Marcin Olendrzyński. - Odciążyłoby to apteki z obu miast, które są oddalone od siebie około 5 km. Niestety, na ten pomysł nie otrzymałem odpowiedzi. Prosiłem Starostwo, by nie umieszczało "mojej" apteki w informacjach o dyżurach, aby nie wprowadzać w błąd pacjentów - też bez skutku. Doskonale rozumiem, że zadaniem Starostwa jest m.in. ustalenie pracy aptek w porze nocnej, ale trzeba wziąć pod uwagę realia. Problemu nie rozwiążą skargi na apteki. Kilkakrotnie odbierałem telefon od pacjenta, który nie mógł kupić leku nocą w mojej aptece. Proszę mi wierzyć, że gdy wytłumaczyłem powód niedyżurowania zawsze - poza jednym przypadkiem - spotykałem się ze zrozumieniem.

Wiedzą, że apteki nie wywiązują się z obowiązków

Wracamy do świeckiego Starostwa.

- Kierownik Apteki Centrum Zdrowia w Świeciu w pismach informował, że apteka nie będzie pełniła dyżurów całodobowych ze względu na deficyt personelu, gdyż jest jedynym magistrem w aptece i że posiada wiedzę, że inne apteki w Świeciu nie pełnią dyżurów - podkreśla urzędniczka. - Wśród aptek, które złożyły wniosek o rezygnację z dyżurów całonocnych w br. i zaproponowały by dyżury pełnione były do godz. 24 nie znalazła się Apteka Centrum Zdrowia. Poza tym, Rada Powiatu Świeckiego nie wyraziła zgody na pełnienie dyżuru przez apteki w 2021r. do godz. 24. Wniosek dotyczący ustalenia dyżurów nocnych na 2022r. do godz. 24 został ponownie złożony w tym roku - w tym piśmie też nie znalazła się Apteka Centrum Zdrowia. Właściciel/kierownik apteki odpowiada za zatrudnianie pracowników i obsadę na dyżurze nocnym. Nadzór w tym zakresie nad aptekami prowadzi Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Farmaceutycznego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie