W końcu! Remont drogi Stolno-Wąbrzeźno lada dzień!

Monika Smól monika.smol@pomorska.pl
Wreszcie! Droga Stolno-Wąbrzeźno doczeka się remontu.
Wreszcie! Droga Stolno-Wąbrzeźno doczeka się remontu. Agnieszka Romanowicz
Do przebudowy na trasie ze Stolna do Wąbrzeźna jest 30-km. Od kilku lat wspólnie z mieszkańcami monitowaliśmy o jej remont. I w końcu będzie!

Szacowany koszt rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 548 to ponad 100 mln złotych.

- Modernizacja tego odcinka drogi wojewódzkiej jest największym zadaniem zaplanowanym do realizacji z dofinansowaniem z RPO WK-P na lata 2014-2020 - mówi Marzena Baczyńska, dyrektor marszałkowskiego Departamentu Inwestycji i Infrastruktury Drogowej. - Od podstaw przebudujemy ok. 30 km.

Chodzi o odcinek od skrzyżowania z drogami krajowymi nr 91 i 55 w Stolnie do Wąbrzeźna. Na tę inwestycję od lat czekają mieszkańcy, a przede wszystkim kierowcy i właściciele firm, do których muszą dojeżdżać ciężkie samochody.

Przetarg na rozbudowę tego odcinka drogi został ogłoszony tydzień temu.

Zmodernizowana trasa poprawi dostępność autostradowego węzła w Lisewie. Zaplanowano budowę rond, zatok autobusowych i nowych chodników.

Po przebudowie jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do siedmiu metrów. Wzdłuż niej powstanie pobocze. Miejscowość Kamlarki zostanie ominięta od strony północnej. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć kontrowersyjnych wyburzeń. Zniknie też niebezpieczny łuk między Cepnem i Kamlarkami. Droga zostanie poprowadzona tam nowym śladem. W Krusinie zaplanowano budowę czterowlotowego ronda na obecnym skrzyżowaniu z drogami na Paparzyn i Bartlewo. Małe rondo powstanie w Lisewie, w miejscu obecnego skrzyżowania ul. Chełmińskiej i Mikołaja z Ryńska.

- W rejonie Kornatowa od przejazdu kolejowego odsunięte zostaną skrzyżowania z drogami lokalnymi na Kornatowo i Pniewite - dodaje Marzena Baczyńska. - Zapewni to lepszą widoczność, bezpieczeństwo i płynność ruchu. Zaplanowano także korektę łuków pionowych i poziomych. Na odcinku pomiędzy Lisewem a Wąbrzeźnem zaprojektowano kolejnych pięć skrzyżowań z ruchem okrężnym. Powstaną one na przecięciu DW548 z drogami gminnymi i powiatowymi w miejscowościach Józefkowo, Płużnica, Czaple, Bratoszewice i Trzcianek.

W czasie prac nad drogą nr 548 niezbędny będzie także remont i przebudowa kilku przepustów.

- Na trasie wyznaczone zostaną też miejsce do prowadzenia kontroli w Cepnie oraz stacje meteorologiczne wraz z kamerami w Lisewie - informuje Marzena Baczyńska. - Planowane zakończenie prac ze względu na rozległy zakres zadania to 2019 rok. Bardziej precyzyjną datę będzie można podać po zakończeniu procedury przetargowej.

Specjalistka podkreśla, że modernizacja drogi została zaprojektowana w taki sposób, aby praktycznie uniknąć wyburzeń. Stąd między innymi nowy przebieg drogi w rejonie Kamlarek.

Proces przejmowania nieruchomości jest już na finiszu.

- Formalnie przejęcie działek zatwierdziła decyzja 6/ZRID/2014 wydana 25 czerwca 2014 - zapewnia Marzena Baczyńska. - Odszkodowania są wypłacane na podstawie wyceny prowadzonej przez rzeczoznawców wyłonionych przez wojewodę. Co do zasady, proces ten przebiega następująco: Zarząd Dróg Wojewódzkich dokonuje wypłaty na podstawie ostatecznej decyzji wojewody kujawsko-pomorskiego ustalającej wysokość odszkodowania.

Dotąd do ZDW wpłynęło około 70 procent decyzji ustalających kwotę odszkodowań i są one wykonywane.

- Udało się nam wypracować z jednostkami samorządu terytorialnego przejęcie bezkoszto-we gruntów należących do tych jednostek - np. gmina Stolno, powiat chełmiński, gmina Lisewo, gmina Płużnica, gmina i miasto Wąbrzeźno - wymienia dyrektor. - Do tej pory na wypłaty odszkodowań wydaliśmy około 4,7 mln złotych. Generalnie również osoby indywidualne doskonale rozumieją, że modernizacja drogi wymaga przejęcia części ich gruntów i nie stwarzają dodatkowych przeszkód.

Ponadto, dzięki porozumieniu samorządów, na całej trasie od Stolna do Wąbrzeźna powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa.

****
Wideo. To będzie największy rollercoaster w Europie Środkowo-Wschodniej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie