W gminie Papowo Biskupie inwestują w drogi, aby kierowcom jeździło się lepiej [zdjęcia]

Monika Smól
Modernizacje dróg to te z inwestycji, które najbardziej cieszą mieszkańców. W gminie Papo-wo Biskupie w tym roku doczekają się kilku gładkich odcinków. W gminie rozstrzygnięto przetarg i wykonano drogę gminną między innymi we Wrocławkach. - To odcinek przez wieś liczący około 350 metrów - mówi Dariusz Śliwiński, sekretarz Urzędu Gminy Papowo Biskupie. - Koszt wykonania to ponad 139 tysięcy złotych. Zadanie zrealizowało Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ze Świecia. Asfalt już jest. Skończony został już również asfaltowy odcinek w Papowie Biskupim - do bloków. Przetarg wygrała ta sama firma. - Tu nakładka asfaltowa na 385 metrach kosztowała ponad 83 tysiące złotych- dodaje Dariusz Śliwiński. - Ponadto, rozstrzygnięty został przetarg na wykonanie drogi Dubielno-Lipienek. Wygrał Zakład Handlowo-Budowlany Wilczyńscy. Koszt realizacji zadania to ponad 77 tysięcy złotych. W sumie do wykonania są 332 metry. Ta droga także będzie asfaltowa. Wykonawca remontuje już także odcinek Jeleniec-Wielkie Czyste. Liczy on 820 metrów. Koszt modernizacji wyniesie ponad 252 tysiące złotych. Także tymi robotami zajmuje się świeckie przedsiębiorstwo. - Na to zadanie udało nam się pozyskać około 100 tysięcy złotych z dawnego Fogru - informuje sekretarz. Ze Starostwem Powiatowym w Chełmnie gmina zrealizuje budowę asfaltowej trasy z Nowego Dworu do Papowa Biskupiego. - To długi odcinek, ale będziemy go remontować etapami - mówi Dariusz Śliwiński. - To droga powiatowa, głównym inwestorem jest starostwo, a my dokładamy do tych robót. Na ten rok na to zadanie zabezpieczono 250 tysięcy złotych. Po zimie zrobiły się tam przełomy, była w fatalnym stanie. W Zarządzie Dróg Powiatowych w Chełmnie uznali, że trzeba tę drogę już remontować, bo teraz degradacja będzie szybko postępować. Sekretarz przyznaje, że trudno im rozstrzygać przetargi, bo często nie ma żadnych ofert, a gdy są - to przewyższają kwoty z kosztorysu. - Kiedyś na remont jednej drogi mieliśmy 11-12 ofert, teraz zdarza się, że ani jednej - mówi Dariusz Śliwiński. - Powtarzamy przetargi. Jest drogo. Z kolei przedsiębiorcy skarżą się na to, że drożeją materiały - w tym masa i kruszywo, że brakuje rąk do pracy i rosna koszty zatrudnienia. Kiedyś po przetargach mieliśmy zawsze znaczne oszczędności w porównaniu z cenami kosztorysowymi. Teraz zazwyczaj koszt usługi przerasta kosztorysową wycenę. Szukają więc dodatkowych pieniędzy w budżecie i dokładają lub unieważniają przetarg. - Zależy ile tych dodatkowych pieniędzy trzeba dołożyć - przyznaje Dariusz Śliwiński. - Jeżeli to niewielkie kwoty to staramy się je znaleźć i już nie powtarzać przetargu. Chcieli modernizować budynek Urzędu Gminy w Papowie Biskupim. Ogłosili przetarg - i nie zgłosił się nikt, kto podjąłby się tego zadania. - Były już dwa przetargi i oba nie przyniosły rozwiązania - ubolewa sekretarz. - Chyba wykonamy to zadanie pracownikami robót interwencyjnych. Mamy takich, którzy o budowlance mają pojęcie. Nadesłane UG Papowo Biskupie
Modernizacje dróg to te z inwestycji, które najbardziej cieszą mieszkańców. W gminie Papo-wo Biskupie w tym roku doczekają się kilku gładkich odcinków.

W gminie rozstrzygnięto przetarg i wykonano drogę gminną między innymi we Wrocławkach. - To odcinek przez wieś liczący około 350 metrów - mówi Dariusz Śliwiński, sekretarz Urzędu Gminy Papowo Biskupie. - Koszt wykonania to ponad 139 tysięcy złotych. Zadanie zrealizowało Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ze Świecia. Asfalt już jest.

Skończony został już również asfaltowy odcinek w Papowie Biskupim - do bloków. Przetarg wygrała ta sama firma.

- Tu nakładka asfaltowa na 385 metrach kosztowała ponad 83 tysiące złotych- dodaje Dariusz Śliwiński. - Ponadto, rozstrzygnięty został przetarg na wykonanie drogi Dubielno-Lipienek. Wygrał Zakład Handlowo-Budowlany Wilczyńscy. Koszt realizacji zadania to ponad 77 tysięcy złotych. W sumie do wykonania są 332 metry. Ta droga także będzie asfaltowa.

Wykonawca remontuje już także odcinek Jeleniec-Wielkie Czyste. Liczy on 820 metrów. Koszt modernizacji wyniesie ponad 252 tysiące złotych. Także tymi robotami zajmuje się świeckie przedsiębiorstwo.
- Na to zadanie udało nam się pozyskać około 100 tysięcy złotych z dawnego Fogru - informuje sekretarz.

Ze Starostwem Powiatowym w Chełmnie gmina zrealizuje budowę asfaltowej trasy z Nowego Dworu do Papowa Biskupiego.

- To długi odcinek, ale będziemy go remontować etapami - mówi Dariusz Śliwiński. - To droga powiatowa, głównym inwestorem jest starostwo, a my dokładamy do tych robót. Na ten rok na to zadanie zabezpieczono 250 tysięcy złotych. Po zimie zrobiły się tam przełomy, była w fatalnym stanie. W Zarządzie Dróg Powiatowych w Chełmnie uznali, że trzeba tę drogę już remontować, bo teraz degradacja będzie szybko postępować.

Sekretarz przyznaje, że trudno im rozstrzygać przetargi, bo często nie ma żadnych ofert, a gdy są - to przewyższają kwoty z kosztorysu.

- Kiedyś na remont jednej drogi mieliśmy 11-12 ofert, teraz zdarza się, że ani jednej - mówi Dariusz Śliwiński. - Powtarzamy przetargi. Jest drogo. Z kolei przedsiębiorcy skarżą się na to, że drożeją materiały - w tym masa i kruszywo, że brakuje rąk do pracy i rosna koszty zatrudnienia. Kiedyś po przetargach mieliśmy zawsze znaczne oszczędności w porównaniu z cenami kosztorysowymi. Teraz zazwyczaj koszt usługi przerasta kosztorysową wycenę.

Szukają więc dodatkowych pieniędzy w budżecie i dokładają lub unieważniają przetarg.
- Zależy ile tych dodatkowych pieniędzy trzeba dołożyć - przyznaje Dariusz Śliwiński. - Jeżeli to niewielkie kwoty to staramy się je znaleźć i już nie powtarzać przetargu.

Chcieli modernizować budynek Urzędu Gminy w Papowie Biskupim. Ogłosili przetarg - i nie zgłosił się nikt, kto podjąłby się tego zadania.
- Były już dwa przetargi i oba nie przyniosły rozwiązania - ubolewa sekretarz. - Chyba wykonamy to zadanie pracownikami robót interwencyjnych. Mamy takich, którzy o budowlance mają pojęcie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie