W gminie Chełmno zainwestują 6 mln złotych

Monika Smól
Wójt Krzysztof Wypij cieszy się na tegoroczne inwestycje m.in. na termomodernizację świetlic wiejskich
Wójt Krzysztof Wypij cieszy się na tegoroczne inwestycje m.in. na termomodernizację świetlic wiejskich Monika Smól/archiwum
Dokończenie budowy sieci wodociągowej w Klamrach, budowa 73 przydomowych oczyszczalni ścieków - to niektóre z tegorocznych zadań w gminie.

Dochody gminy wyniosą niespełna 22,8 mln złotych, wydatki sięgną około 26,3 mln złotych.
- Największy udział w dochodach ma dotacja z budżetu państwa na świadczenia wychowawcze i rodzinne, która wynosi niemal 6,7 mln złotych - mówi Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno. - W tym na świadczenia z programu 500+ gmina otrzymuje około 4,2 mln złotych, natomiast wysokość dotacji na świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny wynosi ponad 2,5 mln złotych.

Chcą gładkich dróg

Znaczącą pozycją w dochodach gminy jest subwencja oświatowa - wynosi 5 mln złotych. Ze względu na niskie dochody własne w przeliczeniu na mieszkańca gmina dostaje również subwencję wyrównawczą w wysokości 3,8 mln złotych.

- Z podatków i opłat lokalnych do kasy gminy wpłynie 4,6 mln złotych - zapowiada Krzysztof Wypij. - Wydatki zaplanowano w wysokości około 26,3 mln złotych, a deficyt - 3,5 mln złotych związany jest głównie z planowanymi wydatkami inwestycyjnymi w kwocie 6,1 mln złotych.

W tegorocznym budżecie na inwestycje zabezpieczono ponad 6 mln złotych.

- To jest bardzo duża kwota, zważywszy na dochody gminy - zaznacza wójt. - Gmina Chełmno na swoim terenie nie posiada znaczących zakładów przemysłowych ani firm, które mogłyby wspomagać podatkami budżet gminny, dlatego też ważne jest oszczędne gospodarowanie posiadanymi środkami i pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania. Pomimo tego, że w mediach wiele się mówi o tym, że do wykorzystania są ogromne pieniądze unijne, to tak naprawdę dla gmin są one mocno ograniczone. Na pewno nie ma możliwości pozyskania środków unijnych na jakże ważną infrastrukturę drogową, urząd marszałkowski niechętnie chce dać pieniądze na budowę ścieżek rowerowych, ograniczone zostały także środki na energię odnawialną - panele solarne i fotowoltaiczne. W tegorocznym budżecie zostały zaplanowane duże środki na poprawę infrastruktury drogowej, pomimo budowy każdego roku kilku dróg potrzeby nadal są duże. Niemal zebraniach wiejskich mieszkańcy zgłaszają potrzeby budowy dróg asfaltowych. Inwestycje te realizowane są zgodnie z planem budowy i remontów dróg gminnych przyjętym przez radę gminy i poza planem przy udziale środków sołeckich - 20 procent budżet sołecki, 80 procent budżet gminny. Nowy plan pewnie będzie przyjęty przez radę pod koniec kadencji, pod uwagę wzięte zostaną zgłaszane drogi i zaangażowanie finansowe sołectw.

- Wśród inwestycji gminnych na bieżący rok są między innymi: dokończenie budowy sieci wodociągowej w Klamrach - na co zabezpieczono 370 tys. złotych oraz budowa spinki wodociągowej Górne Wymiary - Nowawieś Chełmińska - za 38 tys. złotych - zapowiada wójt. - Zbudowany ma zostać chodnik w Kałdusie - przy współudziale środków sołeckich w wysokości 20 procent. Koszt inwestycji to 90 tys. złotych. Przebudowy doczeka się też droga Klamry - Nowawieś Chełmińska. Wartość kosztorysowa wynosi 847 tys. złotych, a drogi Dorposz Chełmiński - Łęg - 150 tys. złotych. Wyremontowany zostanie też 1-kilometrowy odcinek w Ostrowiu Świeckim etap II. To z dofinansowaniem z Fogru. Koszt sięgnie 474 tys. złotych.

Świetlice będą jak nowe

Zaplanowano: zakup lekkiego samochodu pożarniczego dla OSP Nowawieś Chełmińska za 73 tys. złotych i remont remizy w Starogrodzie za 40 tys. złotych.

- Sfinansowana zostanie termomodernizacja świetlic wiejskich w Kałdusie, Bieńkówce, Starogrodzie i Ostrowiu Świeckim. - wymienia pierwszy w gminie. - Trwa przetarg, ale wartość kosztorysowa to ponad 1,4 mln złotych z czego dofinansowane wynosi 800 tys. złotych.

Zlecona zostanie budowa 73 przydomowych oczyszczalni ścieków z osadem czynnym przy dofinansowaniu z PROW za 1,8 mln złotych, a ponadto rozpocznie się budowa świetlicy w Klamrach. Zagospodarowany ma zostać także teren wokół niej. Planowany termin oddania do użytku to sierpień 2018 roku.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.
W programie między innymi o: skandalu podczas MP w Grudziądzu, szalonym rzucie w przerwie meczu we Włocławku i wypadku z udziałem czołgu w Bydgoszczy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie