Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chełmnie nie ma schronów. Gdzie na wypadek wojny ukryją się mieszkańcy?

Monika Smól
Monika Smól
W Chełmnie nie ma schronów. W razie wojny schronić można się w piwnicach większych budynków z mocnymi stropami
W Chełmnie nie ma schronów. W razie wojny schronić można się w piwnicach większych budynków z mocnymi stropami Rafał Przybylski
Gdzie się schronić w przypadku wojny? Gdzie szukać schronienia w takiej sytuacji? jak rozszyfrować syreny alarmowe? Te pytania zadaje sobie wiele Polaków patrząc na to, co dzieje się za naszą wschodnia granicą.
od 16 lat

Warto wiedzieć się jak postępować w przypadku ataku na nasz kraj. Jakie alarmy sygnalizują zagrożenie i kto może je przekazywać?

- Alarmy ogłaszają odpowiednio rządowe, wojewódzkie, powiatowe lub gminne Centra Zarządzania Kryzysowego - informuje Stanisław Łaniec, kierownik Referatu ds. Zarządzania Kryzysowego i Ewidencji Działalności Gospodarczej ZK-DG w Urzędzie Miasta Chełmna. - Sygnały alarmowe i ostrzegawcze przekazywane są przez syreny alarmowe (niektóre syreny posiadają możliwość emitowania alarmów i komunikatów głosowych) oraz środki masowego przekazu – radio i telewizję.

W niektórych gminach, powiatach i województwach wykorzystywane są także inne sposoby informowania ludności np. wiadomościami tekstowymi (SMS) poprzez sieć telefonii komórkowej, megafony oraz powiadamianie od domu do domu.

- Alarm ogłaszany jest w przypadku wystąpienia zagrożeń trzyminutowym sygnałem modulowanym - wskazuje Stanisław Łaniec. - Odwoływany jest przez trzyminutowy sygnał ciągły. Ostrzeżenia przekazywane są w przypadku kiedy istnieje ryzyko wystąpienia zagrożeń. Komunikaty ostrzegawcze przekazywane są w środkach masowego przekazu.

W Chełmnie syreny mogą być włączane przez służby miejskie lub służby wojewody. W mieście brak jest schronów i budowli ochronnych oraz ukryć dla ludności spełniających dość rygorystyczne wymagania techniczne.

- Budowla ochronna jest to specjalnie wykonana i wyposażona budowla lub część budynku (najczęściej podpiwniczenie) w celu zapewnienia zbiorowej ochrony ludności przed środkami rażenia, skażeniami promieniotwórczymi i chemicznymi, w tym toksycznymi środkami przemysłowymi - podkreśla Stanisław Łaniec. - Budowle ochronne mogą być przygotowywane z przeznaczeniem na ukrycie w nich ludzi i zabezpieczenie przed zniszczeniem ruchomych dóbr kultury, szczególnie ważnej dokumentacji, cennej aparatury, zapasów żywności i leków. Mogą one być przygotowywane jako schrony o określonej normami technicznymi wytrzymałości konstrukcyjnej i jako ukrycia bez szczególnych wymogów wytrzymałościowych (ukrycia zastępcze). Na ukrycia mogą być wykorzystane podziemne obiekty komunikacyjne (metro, parkingi), których niestety w Chełmnie nie ma.

W naszym mieście wytypowanymi miejscami do przystosowania na ukrycia zastępcze były wszelkie piwnice, szczególnie w gmachach użyteczności publicznej (grubsze stropy) jak urząd miasta, gmach sądu, szkół, dużych kamienic.

- Niestety, w ostatnich latach większość podpiwniczeń została wykorzystana do celów komercyjnych, co utrudnia powszechny do nich dostęp - nie kryje Stanisław Łaniec. - Po spełnieniu określonych warunków mogą do tych celów być przeznaczone piwnice w budynkach komunalnych i prywatnych, ale dla niewielkiej liczby ludzi i na ograniczony czas przebywania.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto