W 2016 roku podatki w Chełmnie pójdą w górę

Monika Smól
sxc
Radni miasta przyjęli nowe stawki opłat lokalnych.

Nowe stawki podatków, które uchwalono podczas ostatniej sesji Rady Miasta Chełmna, wejdą w życie w przyszłym roku.

Nie wszystkie zostały zwiększone. Jak podkreślała skarbnik miasta, rajcy starali się jednak uwzględnić zarówno budżet miasta, jak i zadbać o portfel mieszkańców. Ci ostatni nie musza zatem obawiać się wysokich podwyżek.
Podnieśli, ale trochę

Początkowo stawki podatków od nieruchomości miały wzrosnąć średnio o 3 proc.
- Jednak po konsultacjach z komisją budżetu i klubem radnych, ustaliliśmy w niektórych przypadkach nowe stawki - mówi Danuta Brzezińska, skarbnik miasta. - To znaczy, niektóre obniżyliśmy do dwóch proc. Przede wszystkim dotyczy to budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.
I tak, podatek od gruntów w związku z prowadzoną działalnością zwiększy się z 0,79 do 0,81 gr; pod wodami - jak przed rokiem - 4,58 zł; od pozostałych gruntów - zwiększy się z 0,31 do 0,33 gr. Nowy podatek od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji - stawka sztywna - ministra finansów wynosi 3 złote za m kw.
Stawka od budynków lub ich części - od mieszkalnych wzrośnie z 0,62 do 0,65 gr; od prowadzonej działalności gospodarczej - z 19,48 do 19.85 zł, zaś za budynki na działalność gospodarczą w zakresie obrotu kwalifikowanego - stała 10,68 zł, a związana z działalnością świadczeń zdrowotnych - także stała - 4,65 gr, od pozostałych - wzrośnie z 7,24 do 7,46 zł.

Niektóre stawki są sztywne

Stawki podatku od środków transportowych nie zmienią się.
- "Ustaliliśmy, że są dobrze opracowane, zostawimy je na poziomie tegorocznym" - informuje Danuta Brzezińska. - Minister finansów zmienił stawki rozróżniając je na autobusy do 22 i powyżej tylu pasażerów, a do tej pory było do 30 i powyżej.

Rajcy zajęli się ponadto zastosowaniem średniej ceny skupu żyta dla celów podatku rolnego.
- Nasza propozycja to 50 złotych na jeden kwintal jako podstawa do obliczenia podatku rolnego - podała skarbnik. - Zaś maksymalna stawka ustalona obwieszczeniem prezesa GUS to 53,75 złotych. W ubiegłym roku ta stawka była wyższa, uchwała Rady Miasta Chełmna wynosiła 60 złotych, gdy prezes GUS wskazał maksymalną na 64 złote. Stawka jednak teraz została obniżona, ponieważ także cena skupu żyta spadła. Nie jesteśmy gminą wiejską i u nas ogólna kwota podatku z tego tytułu w ciągu roku wynosi około 45 tysięcy złotych. To nie jest znacząca kwota, nawet w przypadku spadku stawki.

Wszystkie propozycje stawek podatków przyjęto jednogłośnie. Wpływ z nich do budżetu ma wynieść około 174 tys. złotych.

Radny Grzegorz Dzikowski dociekał, czy skarbnik obliczyła, jaki byłby wpływ do budżetu, gdyby zatwierdzili początkową propozycję - podniesienia stawek średnio o 3 procent. - Jaka byłaby różnica? - pytał Dzikowski.
Bilans wyszedłby na zero.

- Zwiększyliśmy o grosz podatek „od pozostałych nieruchomości” i planowana kwota wpływu z podatku została niezmienna - wyjaśniła. - Mieszkańcy mający nawet stumetrowe lokum, za które mają zapłacić grosz od metra więcej, zniosą tę podwyżkę, bo to złotówka rocznie.

- Łagodniej potraktowaliśmy prowadzących działalność gospodarczą, dają pracę - dodał radny Adam Ziemiecki.
Fot. sxc

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie