Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnik miejski: W bibliotece w Chełmnie zatrudnią dodatkową osobę. Po co? I gdzie nasze podwyżki?

Monika Smól
Monika Smól
Zwiększy się zatrudnienie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmnie, a urzędnicy dostaną podwyżki
Zwiększy się zatrudnienie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmnie, a urzędnicy dostaną podwyżki Rafał Przybylski
- Miasto będzie przekazywało pieniądze na wynagrodzenie nowej dodatkowej osoby, która zatrudniona zostanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmnie. Po co tam kolejny pracownik? Co tam się takiego dzieje, zwłaszcza w pandemii? A podwyżek my, dociążeni obowiązkami urzędnicy, wciąż nie widzimy - mówi Czytelnik.
od 16 lat

- Jaka jest zasadność zatrudniania jeszcze jednej osoby w Bibliotece? - docieka Czytelnik - miejski urzędnik. - Zwłaszcza, że pracownicy Urzędu Miasta Chełmna, którzy uważają, że mają duże zakresy obowiązków, nie dostali dotąd podwyżek. i nikt im nie pomaga w dodatkowych obowiązkach. To dziwne, iż w Bibliotece, gdzie nie ma ani tylu obowiązków, ani raczej potrzeby zatrudniania kolejnych osób w czasie pandemii, dostaną dodatkowe ręce do pomocy. Wygląda na stanowisko tworzone "pod kogoś".

Kolejny bibliotekarz w chełmińskiej Bibliotece jest potrzebny

- Planowany etat w Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka w Chełmnie to stanowisko bibliotekarza z określonym zakresem obowiązków - mówi Marzanna Pieniążek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie. - Konieczność zatrudnienia kolejnej osoby wynika z niedoboru pracowników do utrzymania ciągłości pracy wszystkich stanowisk obsługi, narastających obowiązków (poszerzanie działalności i zwiększenie oferty czytelniczej), wprowadzeniem pracującej soboty i obsługą punktu na os. Kopernika. Biblioteka funkcjonuje bez kadr, bez sekretariatu i z 1/3 etatu księgowości. Obowiązki te zostały przydzielone na poszczególne stanowiska.

Dyrektor Biblioteki zauważa, że opinia urzędnika jest niesprawiedliwa.

- Formuła zadanego pytania jest bardzo krzywdząca w stosunku do pracy chełmińskich bibliotekarzy - podkreśla Marzanna Pieniążek. - Wskazuje na zupełny brak orientacji o pracy w bibliotece, przede wszystkim o tej niewidzialnej dla czytelnika. Oferta i różnorodność form działalności biblioteki jest bardzo bogata i utrzymana na dobrym poziomie. Wymaga od pracowników kreatywności i bywa bardzo czasochłonna, gdyż ze względu na szukanie oszczędności, wiele wystaw, materiałów dydaktycznych i pomocy - np. na lekcje biblioteczne - przygotowujemy własnoręcznie. A to stanowi tylko uzupełnienie podstawowych obowiązków jak: zakup, opracowanie, udostępnianie i ubytkowanie zbiorów, gromadzenie Dokumentów Życia Społecznego i Regionaliów.

Dyrektor wskazuje, że dbają w Bibliotece o unowocześnianie oferty, stąd dostęp do zbiorów elektronicznych na platformach Legimi (75 000 audiobooków i e-boków), Ibuk Libra (2 670 e-booków i eprasy).

Bibliotekarz nie tylko podaje książki

- Do tych dwóch platform umożliwiamy dostęp poprzez nasz katalog on-line uzupełniony jeszcze o Wolne Lektury (2 816 tytułów). Stała troska o czytelnika niepełnosprawnego - podpisana umowa ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Larix" (2 848 książek elektronicznych w wersji na czytaka), wypożyczanie czytaków, nagrywanie książek na karty czytaka. Stanowimy punkt biblioteczny dla Ośrodka Czytelnictwa Osób Chorych i Niepełnosprawnych w Toruniu - zbiory wymieniane kwartalnie. Donoszenie książek do domów osób chorych i starszych - wymienia dyrektor Pieniążek. - Umożliwiamy automatyczne rezerwacje, zamówienia i prolongaty zbiorów. Dzięki temu, że jeden z serwerów został przeznaczony na dostęp do biblioteki cyfrowej Polona, czytelnicy mają możliwość korzystania ze zbiorów największej tego typu biblioteki w Polsce, której administratorem jest Biblioteka Narodowa. Czytelnicy najbardziej zaangażowani tworzą działający przy Bibliotece Dyskusyjny Klub Książki. Bardzo cenimy sobie współpracę i przyjaźń z członkami Koła Plastycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Liczba i jakość lekcji bibliotecznych (wzbogacone w ostatnim roku o teatrzyk i bajki kamishibai) świadczą o zacieśnionej współpracy z chełmińskimi przedszkolami i szkołami: 31 lekcji - 542 uczestników, 3 duże konkursy – 174 uczestników.

- Organizujemy spotkania autorskie literackie, cykl „Spotkań z ciekawymi ludźmi", cykliczne wystawy „Chełmnianie i ich pasje", „Galeria Jednego Obrazu", wystawy pokonkursowe i okolicznościowe. Realizujemy Wypożyczenia Międzybiblioteczne – sprowadzamy dla czytelników książki, których nie posiadamy w swoich zbiorach z innych bibliotek - dodaje Marzanna Pieniążek. - Świadczymy usługi ksero, wydruki, dostęp do Internetu. Prowadzimy elektroniczną Bibliografię Regionalną dostępną w wersji on-line przy naszym katalogu książek. Organizujemy zajęcia dla dzieci w okresie ferii i wakacji, stały kącik malucha. Bierzemy udział w imprezach miejskich i ogólnokrajowych. Dzięki temu, że od wielu lat działa przy chełmińskiej bibliotece Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i pełnimy określone porozumieniem obowiązki biblioteki powiatowej (bez etatu instruktora) – współpracujemy z wszystkimi bibliotekami gminnymi naszego terenu.

Przez 253 dni otwarcia w 2021 roku Bibliotekę stacjonarnie odwiedziło 18.626 osób, czyli średnią dzienną odwiedzin 73,62. Dodatkowo 18.610 osób brało skorzystało z oferty na Facebooku. Bardzo wzrosły wypożyczenia zbiorów (tylko samych książek o 6.289 woluminów), co stanowi w roku sprawozdawczym 38.502 woluminy i 129 audiobooki.

- Dokonano selekcji (melioracji) księgozbioru – wycofano 10.962 pozycje, co wymagało wielu czynności. Były to książki zaczytane, zdezaktualizowane i zagubione przez czytelników. Zaznaczam, że liczby te nie są „wyssane z palca", ale potwierdzone wydrukami z systemu czy parafowane przez nauczycieli i wychowawców - informuje dyrektor. - Pomimo pandemii działalność bibliotek nie została ograniczona, jak pozostałych instytucji kultury m.in. muzeów i domów kultury. Biblioteka była czynna przez cały rok. Obostrzenia wymogły poszerzenie działalności o nowe rozwiązania w formie on-line. Dodatkowe utrudnienia jak kwarantanna dla książek spowodowały przeorganizowanie stanowisk pracy. Przed wejściem zainstalowano paczkoport, który służy do przyjmowania zwrotów zbiorów poza godzinami funkcjonowania Biblioteki. Pracownicy Biblioteki są dumni z pracy, cenią każdego nawet trudnego czytelnika, ponieważ mają z pokoleń wpojone przekonanie o wartości kształcenia postaw czytelniczych, a przez to znają wartość swojej roli.

Co na to burmistrz Chełmna? W budżecie miasta są pieniądze na dodatkowe etaty?

Chełmińscy urzędnicy doczekają się podwyżki

- Każda z jednostek organizacyjnych miasta ma prawo każdego roku składać wnioski budżetowe, ujmując w nich wydatki konieczne dla prawidłowego, a co więcej - lepszego, funkcjonowania instytucji - mówi Artur Mikiewicz. - Pani dyrektor biblioteki przedstawiła konieczność zwiększenia zatrudnienia, a szerokie argumenty, które zawarła w swoim uzasadnieniu, są jasne. Podważanie codziennych obowiązków zespołu pracowników biblioteki jest krzywdzące. Rozbudowane odniesienie się do pytania przez panią dyrektor powinno rozwiązywać wszystkie możliwe wątpliwości. Ponadto informuję, że od stycznia pracownicy Urzędu Miasta Chełmna otrzymają podwyższone wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto