Uczniowie z powiatów chełmińskiego i wąbrzeskiego skorzystają z ciekawych zajęć

Monika Smól, Aleksandra Góralska
Powiat chełmiński reprezentowali podczas spotkania z marszałkiem: Janina Siemiątkowska - skarbnik, starosta Zdzisław Gamański i wicestarosta Wojciech Bińczyk
Powiat chełmiński reprezentowali podczas spotkania z marszałkiem: Janina Siemiątkowska - skarbnik, starosta Zdzisław Gamański i wicestarosta Wojciech Bińczyk Nadesłane
Młodzież ucząca się w szkołach ponadgimnazjalnych w powiatach chełmińskim i wąbrzeskim będzie korzystała z dodatkowych zajęć i z lepiej wyposażonych pracowni.

Przedstawiciele obu samorządów podpisali z marszałkiem województwa umowy na dofinansowanie poszerzania wiedzy lokalnej młodzieży.

„Rozwój i podnoszenie kompetencji uczniów z powiatu chełmińskiego” - na ten projekt starostwo wyda 620 tys. złotych. Realizacja rozpocznie się od sierpnia i potrwa do 31 marca 2020 roku.

- Głównym celem jest realizacja dodatkowych zajęć z kompetencji kluczowych, umiejętności na rynku pracy, doradztwa edukacyjno-zawodowego w zakresie przedmiotów przyrodniczych, matematyki i wyposażenia pracowni - wymienia Zdzisław Gamański, starosta chełmiński.

Dofinansowanie wyniesie tu 593 tys. złotych, starostwo dokłada więc 27 tys. złotych.

- W projekcie udział weźmie 513 uczniów z trzech szkół: w Chełmnie - z ZS nr 2 i ogólniaka oraz technikum w Grubnie - mówi Magdalena Lewandowska, młodszy referent ds. funduszy zewnętrznych w starostwie. - Celem jest poprawa efektów kształcenia. Będą też zajęcia oparte na eksperymentach.

Dodatkowe wyposażenie zyskają pracownie: biologiczne, geograficzne i przyrodniczo-matematyczne . Będą zajęcia z biologii, języków obcych, nauka radzenia sobie na rynku pracy i doradztwo edukacyjno-zawodowe.

Podszkolą języki obce, matematykę i nauczą się szukać pracy

Uczniowie i nauczyciele szkół powiatu wąbrzeskiego także dzięki otrzymanemu dofinansowaniu będą mogli realizować nowe projekty edukacyjne.

Do projektu „Rozwijanie kluczowych kompetencji uczniów” przystąpi 150 uczniów i 40 nauczycieli SP nr 3 w Wąbrzeźnie. Dzięki przedsięwzięciu, obejmującemu zakres matematyczno-przyrodniczy i języków obcych, placówka otrzyma pomoce naukowe, matematycy, przyrodnicy i lingwiści podniosą kwalifikacje, korzystając z kursów i szkoleń. Będą mieli możliwość skończenia studiów podyplomowych. Dla uczniów słabszych zaplanowano zajęcia dydaktycz-no-wyrównawcze, prace z pedagogiem oraz logopedą. Nie zabraknie kół zainteresowań i wyjazdów edukacyjnych. Samorząd województwa przyznał na realizację projektu około 329 tys. złotych. Koszt włassny to 17 tys. złotych.

Projekt potrwa od 1 września do 30 czerwca 2020 roku.

Finansowe wsparcie dostanie też projekt „Przez naukę do sukcesu II”, dzięki któremu poprawy jakości kształcenia i rozwoju kompetencji doświadczy 317 uczniów LO, Technikum w ZS we Wroniu i Szkoły Podstawowej Specjalnej z oddziałami Gimnazjum Specjalnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dębowej Łące. W ramach projektu, na który samorząd wojewódzki przeznaczył ponad 213 tys. złotych, 34 nauczycieli skorzysta m.in. ze szkoleń na temat metod indywidualizacji pracy na zajęciach. Dla uczniów zagrożonych przedwczesnym opuszczeniem szkół przewidziano indywidualne wsparcie pedagogicz-no-psychologiczne oraz dodatkowe zajęcia m.in. z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i narzędzi TIK. Placówki objęte programem zostaną doposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne.

FLESZ: Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie