Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy panie nagrodzone w konkursie "Człowiek Kultury" w powiecie chełmińskim

Monika Smól
Monika Smól
Starosta Zdzisław Gamański i wicestarosta Wojciech Bińczyk wręczyli nagrody w konkursie "Człowiek Kultury". Nagrodzone to: Anna Soborska-Zielińska, Irena Modliborska i Karolina Mrugalska
Starosta Zdzisław Gamański i wicestarosta Wojciech Bińczyk wręczyli nagrody w konkursie "Człowiek Kultury". Nagrodzone to: Anna Soborska-Zielińska, Irena Modliborska i Karolina Mrugalska Nadesłane
"Człowiek Kultury" - Zarząd Powiatu Chełmińskiego rozstrzygnął konkurs dla osób wyróżniających się w działalności kulturalnej promującej powiat chełmiński.

CBŚP rozbiła grupę przestępczą w regionie

od 16 lat

Do trzech pań trafiły tytułu "Człowiek Kultury" w konkursie organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Chełmnie.

Zarząd Powiatu Chełmińskiego rozstrzygnął konkurs dla osób wyróżniających się w działalności kulturalnej promującej powiat chełmiński. Starosta Zdzisław Gamański i wicestarosta Wojciech Bińczyk uhonorowali laureatki III edycji konkursu.

Laureatkom złożono gratulacje i wyrażono uznanie za popularyzację kultury, aktywny udział i pracę na rzecz lokalnej społeczności. Paniom życzono wielu wspaniałych pomysłów, twórczej energii oraz spełnienia zawodowych ambicji i osobistych marzeń.

Tytuły CZŁOWIEKA KULTURY otrzymały:

  • Anna Soborska-Zielińska
  • Irena Modliborska
  • Karolina Mrugalska

Anna Soborska-Zielińska

Anna Soborska-Zielińska od 1988 roku pracuje w Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie. Przez wiele lat zdobywała doświadczenie, by aktualnie piastować funkcję zawodowego muzealnika - starszego, kustosza. W poczet publikacji naukowych należy wymienić m.in.: „ Z dziejów gminy żydowskiej” (2007), „ Chełmińskie pomniki i tablice pamiątkowe” (2001), „Chełmno i jego mieszkańcy na starej fotografii” (2014), „Parki i ogrody Chełmna” (1999), „160 lat chełmińskich wodociągów” (1842-2002),„Dzwony chełmińskie” (1997). W latach 2020-2021 prowadziła kwerendy naukowe dotyczące przeprowadzonych remontów ratusza w Chełmnie na przestrzeni ostatnich 100 lat oraz kwerendę źródeł dotyczącą malowideł ściennych w Sali Ślubów chełmińskiego ratusza. Dzięki tym staraniom z łatwością można było przystąpić do działań badawczych w ramach prac konserwatorsko-restauratorskich. Zebrane materiały posłużyły zarówno jako rys historyczny, jak i materiał źródłowy przy opracowywaniu wyników badań mających miejsce w ostatnich dwóch latach. Na przestrzeni lat dzięki staraniom pani Anny liczba muzealiów własnych w zbiorach muzeum znacząco wzrosła i na koniec roku 2021 wynosiła ponad 6500 pozycji. Dzięki pracy na rzecz miasta i powiatu dysponujemy dziś materiałami z zakresu: fotografii, malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, rzemiosła artystycznego, odznaczeń i sztandarów przedmiotów codziennego użytku, dewocjonaliów, numizmatów, materiałów dokumentacyjnych i archiwalnych, książek, rękopisów i druków. Zaangażowanie laureatki pozytywnie wpływa na szeroko zakrojoną współpracę pomiędzy MZCh, a innymi jednostkami o podobnym profilu działania, m.in.: instytucjami naukowymi, placówkami muzealnymi i bibliotekami.

Irena Modliborska

Irena Modliborska od lipca 1989 roku związana jest z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Papowie Biskupim. Od początku aktywnie realizowała założenia i reprezentowała gminę na różnych przeglądach, konkursach i pokazach. Dzięki jej zaangażowaniu i zamiłowaniu do działań aktywizacyjnych przy GOK-u działają koła zainteresowań, które sama prowadzi: Klub Seniora i zespół „Malwa”, koło teatralne „Teatrzyk Piegusek”, koło muzyczno - wokalne, koło plastyczne, koło cyrkowe, teatr tańca ognia, warsztaty „Technika pasja”, Koło Gospodyń Wiejskich, koło rękodzieła artystycznego. Koła te działają nie tylko na obszarze gminy, ale i udzielają się poza jej granicami osiągając sukcesy na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Dzieci i młodzież należące do kół prowadzonych przez panią Irenę rozwinęły umiejętności i zainteresowania muzyczno - teatralne wybierając naukę w tym właśnie kierunku. W ostatnim okresie programowania UE GOK w Papowie Biskupim, którego dyrektorem jest pani Irena złożył wnioski o dofinansowanie na działania aktywizacyjne i wyrównujące szanse: „Klub młodzieżowy „Młodzi Ambitni” oraz „Spotkania międzypokoleniowe „Działajmy razem”. Podczas realizacji tych projektów mieszkańcy wykluczeni społecznie mogli uczestniczyć w dodatkowych formach wsparcia, realizować zzajęcia sportowe, kulinarne, aktywizujące. Dzięki laureatce rozpoczęły się zajęcia sportowe – zumba, a w wakacje prowadzone też będą zajęcia z robotyki. Pani Irena jest osobą ciepłą i otwartą, chętną do pomocy. Aktywnie organizuje wszelkie imprezy kulturalne na terenie gminy, współpracując z różnymi jednostkami i organizacjami z terenu powiatu chełmińskiego.

Karolina Mrugalska

Karolina Mrugalska jest absolwentką UMK w Toruniu na kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych, absolwentką Małopolskiej Wyższej Szkoły im. J. Dietla w Krakowie studia podyplomowe na kierunku Przygotowanie pedagogiczne – kwalifikacje nauczycielskie oraz Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Od najmłodszych lat związana była z sekcją plastyczną w GOK Unisław, jako uczestniczka zajęć, później prowadząca te zajęcia. Obecnie jest też grafikiem w GOK-u, realizuje zlecenia graficzne na plakaty, banery, foldery i inne formy promocji kultury, które cieszą się uznaniem wśród odbiorców. Pani Karolina jest wieloletnią instruktorką zajęć plastyczno - technicznych, warsztatów dla dzieci i młodzieży w ramach zajęć wakacyjnych w GOK Unisław. Obecnie instruktorka i prowadząca kurs malarstwa dla młodzieży i dorosłych. Organizatorka wystaw malarstwa uczestników zajęć, własnych obrazów i prac plastycznych w GOK- u. Jest nauczycielką zajęć plastycznych i technicznych w Szkole Podstawowej w Grzybnie i prowadzącą zajęcia plastyczne obejmujące elementy arteterapii w Niepublicznym Przedszkolu „Zielony Zakątek” i Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Iskierka" w Unisławiu. Odnosiła z podopiecznymi liczne sukcesy w konkursach plastycznych na szczeblu gminnym i powiatowym. Od lat studenckich jest konserwatorem zabytków malarstwa i rzeźby polichromowanej, pracujące w zawodzie na terenie powiatu chełmińskiego jest właścicielką własnej firmy tj. Pracowni Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Pasją Pani Karoliny jest sztuka, której poświęca życie zawodowe i każdą wolną chwilę życia prywatnego. Od malarstwa przez grafikę, rzeźbę w drewnie do renowacji zabytków włącznie. Fascynują ją różne formy wyrazu artystycznego i twórczego, od dawnych technik malarstwa olejnego do nowoczesnych programów graficznych. Nowo zdobytą wiedzę i umiejętności stara się przekazać każdej zainteresowanej osobie, zarażając swoją pasją i zamiłowaniem do sztuki kolejne pokolenia. Jest też wykonawcą okolicznościowego muralu z okazji jubileuszu 800-lecia Unisławia, który namalowała w 2022 roku na ścianie Muszli Koncertowej w Unisławiu. Malowidło oddaje wzniosły charakter obchodzonego wydarzenia przez mieszkańców gminy Unisław, a technika wykonania przyciąga uwagę każdego przechodnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto