Tomasz Guzek nowym komendantem KP PSP w Chełmnie. Rozmawiamy o planach. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
St. kpt. Tomasz Guzek nowym komendantem KP PSP w Chełmnie
St. kpt. Tomasz Guzek nowym komendantem KP PSP w Chełmnie Rafał Przybylski
St. kpt. Tomasz Guzek jest od dziś (30.07.2021) komendantem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmnie.

Dziś (30.07.2021) na placu przed KP PSP Chełmno odbyła się uroczystość, podczas której na stanowisko komendanta powiatowego KP PSP w Chełmnie powołany został st. kpt. Tomasz Guzek. Dotąd pełnił on funkcję oficera prasowego w KP PSP Chełmno. Na stanowisku szefa chełmińskich strażaków zastąpił Karola Utratę.

Podczas uroczystości zastępca kujawsko-pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP st.bryg. Sławomir Herbowski wręczył akt powołania.

Komendant chełmińskiej KP PSP ma pół setki podwładnych. W komendzie zatrudnionych jest 48 funkcjonariuszy - z czego 38 w systemie zmianowym i 10 w systemie codziennym, są też dwa etaty cywilne.

Wśród gości powołania komendanta KP PSP Chełmno byli

 • zastępca kujawsko-pomorskiego komendanta wojewódzkiego st.bryg. Sławomir Herbowski
 • przewodniczący Rady Powiatu Chełmińskiego Janusz Błażejewicz
 • prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Chełmnie druh Sławomir Stachewicz
 • zastępca komendanta powiatowego PSP w Świeciu st.bryg. Andrzej Rafalski
 • zastępca burmistrza Chełmna i wójtowie gmin z terenu powiatu chełmińskiego
 • komendant Straży Miejskiej w Chełmnie Zbigniew Świdlikiewicz
 • zastępca dowódcy 3 batalionu drogowo-mostowego w Chełmnie mjr Przemysław Wiśniewski
 • komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Grudziądzu ppłk Tomasz Sobczyk
 • dyrektorzy i przedstawiciele instytucji z powiatu chełmińskiego na co dzień współpracujący z KP PSP w Chełmnie
 • prezes Koła emerytów przy KP PSP w Chełmnie Sławomir Stefański
 • delegacje Zarządów Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu chełmińskiego i z terenu Gminy Chełmno
 • funkcjonariusze i pracownicy cywilni KP PSP w Chełmnie

Pracę w KP PSP w Chełmnie rozpoczął w Dniu św. Walentego

Rozmowa ze st. kpt. Tomaszem Guzkiem, oficerem prasowym KP PSP Chełmno
Kiedy zacząłeś pracę w KP PSP Chełmno?
Służbę w KP PSP w Chełmnie rozpocząłem 14 lutego 2003 roku.

Jaką szkołę wcześniej skończyłeś?
Pochodzę z Grudziądza, ale sercem związany jestem z Chełmnem, w którym mieszkam od 1984 roku. Tutaj ukończyłem Liceum Ogólnokształcące i na dziewięć lat wyprowadziłem się do Gdyni. W Trójmieście ukończyłem studia magisterskie w Akademii Wychowania Fizycznego, a następnie podjąłem pracę. Pomimo, że lubię Gdynię, każdą wolną chwilę spędzałem w Chełmnie. Po pewnym czasie zrozumiałem, że moje miejsce jest tutaj, dlatego podjąłem decyzję o złożeniu podania do KP PSP w Chełmnie, gdzie trwał nabór do służby. Po udanym dla mnie naborze zostałem skierowany na kurs podoficerski dla strażaków posiadających wyższe wykształcenie. W kolejnych latach służby kształciłem się dalej, kończąc w 2011 roku Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu. W roku 2013 uzyskałem pierwszy stopień oficerski, a w 2015 ukończyłem studia podyplomowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Wiosną bieżącego roku zostałem absolwentem studiów podyplomowych Zarządzanie Kryzysowe w Bezpieczeństwie Narodowym na Kolegium Jagiellońskim w Toruniu.

Czy straż pożarna to było to miejsce, o którym myślałeś wcześniej czy pojawiło się w jakimś momencie życia, jako sposób na karierę zawodową?
W mojej rodzinie istniały tradycje związane z ochroną zdrowia - nie z mundurem, jednak nie sposób łączyć tych profesji. Obie mają na celu ratowanie życia i zdrowia ludzi, więc w pewien sposób wpisuje się w te tradycje - co mnie bardzo cieszy. Dzisiaj po latach służby jestem zadowolony z wyboru jakiego dokonałem.

Czy bycie komendantem KP PSP Chełmno będziesz mógł łączyć z pozostałymi funkcjami, które dotąd pełniłeś w OSP? Musisz z czegoś zrezygnować?
Przez ostatnie cztery lata w komendzie zajmowałem stanowisko naczelnika wydziału operacyjno-szkoleniowego. W dużej mierze lata te poświęcone były na współpracę z jednostkami OSP w powiecie, ich przygotowaniem do działań, szkoleniem oraz realizacją zakupów sprzętu z przekazywanych dotacji. Mam bardzo dobry kontakt z druhami, których szanuje za bezinteresowną działalność ratowniczą, a dodatkowym atutem do dobrej współpracy jest to, że sam jestem ochotnikiem w OSP w Chełmnie. Od dwóch kadencji pełnię w niej funkcję prezesa zarządu. Dzięki chełmińskim druhom jednostka bardzo się rozwinęła i jej aktywność też ta inna niż ratownicza jest doceniana przez mieszkańców miasta. Dowodem na to jest tegoroczna wygrana w chełmińskim budżecie obywatelskim - dzięki głosom mieszkańców, która pozwoli nam na zakup średniego samochodu pożarniczego. Dodatkowo pełnię społeczną funkcję komendanta miejsko-gminnego OSP w gminie Chełmno. Z racji objęcia nowego stanowiska jestem zmuszony do rezygnacji z powyższych funkcji. Nadal jednak będę członkiem zwykłym OSP w Chełmnie. Od kilku lat, społecznie, jestem członkiem komisji dzielącej dotacje miejskie dla chełmińskich klubów sportowych.

Jakie wyzwania czekają nowego komendanta? Jakie cele sobie stawiasz?
Mam to szczęście, że znam komendę od tzw. podszewki. Zaczynałem służbę jako stażysta i przechodziłem przez wiele stanowisk poznając specyfikę prawie każdej komórki organizacyjnej. Znam również doskonale teren i potencjał OSP, którym dysponujemy. Znam wreszcie załogę, z którą od lat współpracuję. Może być tak, że mam inne przyzwyczajenia niż mój poprzednik, inne spojrzenie na różne sprawy, ale zrobię wszystko, aby ochrona przeciwpożarowa w powiecie chełmińskim funkcjonowała tak, by jak w największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Chciałbym, by współpraca z samorządowcami, służbami mundurowymi, instytucjami i przedsiębiorstwami była bardzo dobra. Jeśli chodzi o wyposażenie komendy musimy zawsze być skupieni na bezpieczeństwie ratowników, w związku z tym chcemy sukcesywnie doposażać ich w nowoczesne środki ochronnego wyposażenia osobistego. Liczę, że uda nam się w najbliższej przyszłości - zgodnie z obowiązującym nas normatywem sprzętowym - wymienić lekki pojazd ratownictwa technicznego na średni, który poprawi nasze możliwości operacyjne w zakresie działań na drogach oraz w trudnym terenie. Jak wspominałem, ważna jest dla mnie bliska współpraca z jednostkami OSP. Często dzięki OSP jesteśmy tą służbą, która jest jako pierwsza na miejscu zdarzenia. Bezinteresowność i pomoc strażaków OSP jest bardzo ważna i szanowana przez społeczność lokalną. Spełniają oni bardzo ważną funkcję nie tylko w ratowaniu życia ludzkiego, ale także angażowaniu się w inne inicjatywy w przestrzeni lokalnej. To należy podkreślać i być z tego dumnym.

Jakieś plany inwestycyjne na ten rok?
Jesteśmy w KW PSP w Toruniu po wstępnym podziale środków budżetowych na inwestycje. Planujemy zakup i montaż specjalistycznej pralnicy, która pozwoli na pranie ubrań specjalnych zarówno funkcjonariuszy naszej komendy, jak i druhów ochotników z powiatu. Ościenne powiaty już je posiadają. Chcemy też wyremontować kolejną część placu wewnętrznego i kupić nowy lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy typu pick-up. Ponadto, będę starał się pozyskać środki na zakup lekkiego samochodu kwatermistrzowskiego. Mają zastąpić wysłużone, niemal dwudziestoletnie pojazdy. Z mniejszych zakupów planujemy zakup traktora do koszenia trawy. Teren komendy jest rozległy, a dotychczas strażacy kosili trawę zwykłymi kosiarkami, które systematycznie ulegały awariom. Nowy traktor ma być wyposażony w pług, by zimą sprawnie odśnieżać. Czy plany się spełnią - czas pokaże.

Kto zostanie nowym oficerem prasowym?
Nieetatową funkcję oficera prasowego komendy pełniłem od 2014 roku. Od dnia 1 sierpnia obowiązki te będzie pełnił mł.kpt. Kasper Korczak. W komendzie zajmuje się prewencją, kontrolami przeciwpożarowymi oraz rozpoznawaniem zagrożeń.

Zobaczcie zdjęcia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie