Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To oni latają! Szybowce na toruńskim niebie. Mistrzostwa świata potrwają do 6 sierpnia

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Piloci szybowców będą rywalizować w Toruniu do 4 sierpnia - na razie są za nimi oficjalne treningi
Piloci szybowców będą rywalizować w Toruniu do 4 sierpnia - na razie są za nimi oficjalne treningi Grzegorz Olkowski
Aż do 6 sierpnia Toruń będzie stolicą światowego szybownictwa. W środę w naszym mieście rozpoczęły się 25. Mistrzostwa Świata FAI w Akrobacji Szybowcowej oraz 13. Mistrzostwa Świata FAI w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced.

Obejrzyj także: Helikopter Black Hawk w akcji w Toruniu. Tak na Wiśle radzą sobie antyterroryści

od 16 lat

Najlepsi specjaliści od akrobacji szybowcowej przyjechali do Torunia po raz czwarty - Aeroklub Pomorski w przeszłości był już gospodarzem tych zawodów. Większość uczestników tegorocznych mistrzostw dotarła do naszego miasta już kilka dni temu i miała okazję wziąć udział w oficjalnych treningach. W środę o 18 na lotnisku odbyła się ceremonia otwarcia mistrzostw świata, a od czwartku trwać będzie już właściwa rywalizacja o medale.

Uczestnicy startujący w czempionacie zostali podzieleni na dwie grupy. W najsilniejszej kategorii "unlimited" zgłoszonych zostało piętnastu zawodników, natomiast w nieco niższej kategorii "advanced" trzydziestu pięciu. W tym gronie nie brakuje reprezentantów Polski - w "unlimited" jest ich trzech, a w "advanced" czterech. Polacy są uznawani za jednych z faworytów - już od lat w kolejnych edycjach mistrzostw stają na podium, często na jego najwyższym stopniu.

- Zawody odbywają się w trzech programach. Pierwszy z nich to taki, który zawodnicy znają już przed mistrzostwami, więc mogą się do niego przygotować. Drugi to program dowolny, który sami sobie układają, więc również mogą go przećwiczyć przed przyjazdem. Najtrudniejszy jest trzeci program, bo jest wymyślany przez jury i zawodników już na miejscu, bezpośrednio na mistrzostwach. Ten program trzeba wykonać bez treningu. Punktowane są sprawy związane z całą wiązanką, z ciągłością programu, z doborem figur, bo one też mają różne wartości: im bardziej skomplikowana i trudniejsza jest dana figura, tym więcej można dostać za nią punktów. Trzeba też utrzymać się w sektorze nad lotniskiem. Z technicznego punktu widzenia mistrzostwa wyglądają tak, że szybowce będą holowane przez samoloty na wysokość 1250 metrów. Po wyczepieniu szybowiec zacznie już wykonywać określoną wiązankę. Regulamin określa także limity pogodowe - podstawa chmur nie może być niższa niż wspomniane 1250 metrów, a prędkość wiatru nie może przekraczać 12 metrów na sekundę - wyjaśnił Janusz Rosołek, dyrektor Aeroklubu Pomorskiego.

Polecamy

Toruńskie mistrzostwa świata potrwają aż do 4 sierpnia. Mieszkańcy będą mogli kibicować pilotom szybowców niemal przez cały dzień - organizatorzy planują, że zawody będą trwały codziennie od 10 do 18, z obiadową przerwą około godziny 13. Dodatkową atrakcją powinny być planowane na 5 sierpnia (od 13 do 15) pokazy lotnicze, które poprzedzą ceremonię zamknięcia mistrzostw.

Lotnicy lubią Toruń

Szybowcowe mistrzostwa świata odbędą się lotnisku Aeroklubu Pomorskiego już po raz czwarty, ale nie znaczy to, że brakuje na nim innych imprez - śmiało można powiedzieć, że toruński obiekt jest naprawdę sprawdzony w bojach światowej czołówki lotników-sportowców. Na przestrzeni lat właśnie tu odbywały się także mistrzostwa świata w lataniu precyzyjnym, w lataniu rajdowo-nawigacyjnym, a także mistrzostwa Europy w akrobacji samolotowej. Tegoroczne mistrzostwa szybowców są już dziewiątą imprezą międzynarodową najwyższej rangi, jaka gości w Toruniu od 2009 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto