Takie prawa ma pracownik w czasie pandemii - najnowsze przepisy. Ekspert PIP wyjaśnia

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Pytania o urlop wypoczynkowy, rozwiązanie umowy o pracę i wynagrodzenie zdominowały nasz ostatni dyżur. Odpowiedzi udzielała Ewa Weśniuk, inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy.

Czy pracownik podlega badaniom kontrolnym po czasie kwarantanny i izolacji?
Jeżeli u osoby poddanej kwarantannie i izolacji nie stwierdzono choroby zakaźnej, okres kwarantanny i izolacji nie powinien być wliczany do okresu 30 dni, po upływie których pracownik podlega badaniom kontrolnym.

Pracodawca nie wypłacił mi wynagrodzenia za pracę. Co mogę zrobić?
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłacanie wynagrodzenia w wysokości ustalonej w umowie o pracę i w ustalonym terminie. W przypadku nieprzestrzegania tego obowiązku, może Pani złożyć skargę do właściwego Okręgowego Inspektoratu Pracy lub skierować sprawę na drogę sądową, tzn. wystąpić przeciwko pracodawcy z pozwem o wypłatę należnego wynagrodzenia za pracę do właściwego miejscowo sądu pracy.

Czy za okres, w którym u pracodawcy wprowadzono obniżony wymiar czasu pracy na podstawie przepisów Tarcz Antykryzysowych, obniżeniu ulega również wymiar urlopu wypoczynkowego?
Tak, obniżenie wymiaru czasu pracy w związku z COVID-19 pociąga za sobą konieczność przeliczenia pracownikom urlopu wypoczynkowego. Okres zatrudnienia w obniżonym wymiarze czasu pracy oznacza bowiem okres zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy. Tym samym w przypadku tym znajdą zastosowanie ogólne zasady dotyczące ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownikom niepełnoetatowym.

Chcę rozwiązać umowę o pracę, ale szef nie przyjął mojego pisma o rozwiązaniu umowy. Co mam dalej robić?
Zgodnie z art. 30 § 1 kodeksu pracy, umowa o pracę rozwiązuje się:

  • na mocy porozumienia stron,
  • za wypowiedzeniem przez jedną ze stron,
  • przez jedną ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia,
  • z upływem okresu, na jaki umowa została zawarta.

W przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron, obie strony muszą się porozumieć co do woli rozwiązania umowy i daty ustania stosunku pracy.

W przypadku rozwiązania umowy przez jedną ze stron, oświadczenie woli (pismo o rozwiązaniu umowy) musi być skutecznie doręczone drugiej stronie umowy. Najlepiej w takim wypadku wysłać pismo listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru lub za pośrednictwem kuriera. W przypadku osobistego wręczenia pisma dobrze jest mieć potwierdzenie odbioru pisma przez drugą ze stron. Brak takiego potwierdzenia może skutkować tym, iż pracownik nie będzie mógł udowodnić, że wypowiedzenie umowy lub rozwiązanie bez wypowiedzenia zostało doręczone pracodawcy i w przypadku niestawienia się w pracy może zostać to uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność, a w konsekwencji spowodować rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Chcę rozwiązać umowę o pracę. Jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia, jeżeli pracuję krócej niż 6 miesięcy i jak liczy się okres wypowiedzenia?
Zgodnie z art. 36 § 1 kodeksu pracy, okres wypowiedzenia w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, wynosi 2 tygodnie. Zgodnie z art. 30 § 21 kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oznacza to, iż w Pani przypadku bieg wypowiedzenia liczy się od najbliższej soboty po wręczeniu wypowiedzenia pracodawcy i zakończy się po 2 tygodniach w sobotę. W tym wypadku mogą to być dowolne 2-tygodniowe okresy w ciągu miesiąca lub na przełomie miesięcy.

Jestem zmuszony zmienić pracę. Złożyłem już wypowiedzenie. Czy urlop, który mi został, przepadnie? Dodam, że pracowałem sześć lat w tej samej firmie.
Nie, urlop nie przepadnie, pracodawca musi się z niego z Panem rozliczyć za okres zatrudnienia. Oznacza to, że pracodawca musi albo udzielić Panu urlopu w naturze albo po rozwiązaniu umowy o pracę wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, łącznie z ewentualnym niewykorzystanym urlopem za lata poprzednie.

Nie przegap

Zgodnie z kodeksem pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, jest proporcjonalny do okresu przepracowanego w danym roku, tzn. za każdy miesiąc zatrudnienia w bieżącym roku będzie przysługiwał Panu urlop w wymiarze 1/12 z rocznego należnego Panu wymiaru urlopu (20 lub 26 dni). Pozostałą część urlopu będzie mógł Pan wykorzystać u następnego pracodawcy.

Pracuję na umowę zlecenie. Czy to prawda, że nie należy mi się żaden urlop wypoczynkowy?
Niestety, tak. Umowa cywilnoprawna, a taką jest umowa zlecenia, nie podlega regulacjom kodeksu pracy. W takim wypadku można jedynie uzgodnić ze zleceniodawcą możliwość skorzystania z dni wolnych, ale najprawdopodobniej za ten czas nie zostanie wypłacone wynagrodzenie.

Materiał oryginalny: Takie prawa ma pracownik w czasie pandemii - najnowsze przepisy. Ekspert PIP wyjaśnia - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie