Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taka uroczystość jak w jednostce wojskowej w Chełmnie będzie tylko w pięciu miejscach. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Uroczystości w jednostce wojskowej w Chełmnie z udziałem młodzieży z Technikum Mundurowego i żołnierzy 3. Batalionu Drogowo-Mostowego
Uroczystości w jednostce wojskowej w Chełmnie z udziałem młodzieży z Technikum Mundurowego i żołnierzy 3. Batalionu Drogowo-Mostowego Rafał Przybylski
Dziś (19.05.2021) w chełmińskiej jednostce wojskowej odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterskich kadetów z okazji 100 rocznicy udziału kadetów w walkach na Górze Świętej Anny podczas III Powstania Śląskiego. Takie wydarzenia, jak w Chełmnie, odbywają się tylko w pięciu miastach w Polsce.

Uroczystość, na terenie 3. Włocławskiego Batalionu Drogowo-Mostowego im. gen. Karola Sierakowskiego w Chełmnie, odbyła się z udziałem dyrektora Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” gen. bryg. Artura Dębczaka. W trakcie obchodów nastąpiło wręczenie chorągwi Korpusu Kadetów. Było to symboliczne nawiązanie więzi pomiędzy etosem przedwojennego środowiska kadetów i nawiązującymi do tej tradycji uczniami Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Uczniowie szkoły oddali hołd kadetom II Rzeczypospolitej.

Dziś (19.05.2021) uczniowie Technikum Mundurowego w Chełmnie oddali hołd kadetom II Rzeczypospolitej. Uroczystość była częścią obchodów 100 rocznicy udziału kadetów w walkach na Górze Świętej Anny podczas III Powstania Śląskiego, a zorganizowana została przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Obecnie we wszystkich programach realizowanych pod auspicjami Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” uczestniczy blisko 11 tys. kadetów uczących się w 440 klasach ze 185 szkół na terenie kraju.

Dyrektor szkoły Mariola Murawska przedstawiła m.in. historię chełmińskiego Korpusu Kadetów. Wśród gości byli między innymi burmistrz Chełmna Artur Mikiewicz, wicestarosta Wojciech Bińczyk, radna sejmiku województwa Katarzyna Lubańska, prezes zarządu bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego Paweł Duzdowski oraz zastępca dowódcy 3. Batalionu Drogowo-Mostowego w Chełmnie mjr Przemysław Wiśniewski. Złożyli oni kwiaty przed tablicą pamiątkową poświęconą kadetom z Chełmna, Modlina i Rawicza.

Z wieży zegarowej wszyscy wysłuchali marsza kadeckiego o godz. 12.

Korpusy Kadetów - historia

  • Współcześni uczniowie klas mundurowych nawiązują do tradycji II Rzeczypospolitej. W latach 1918–1925 utworzono trzy korpusy kadetów:
  • Korpus Kadetów Nr 1, utworzony 30 października 1918 w Łobzowie, w 1921 przeniesiony do Lwowa; istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie;
  • Korpus Kadetów Nr 2, utworzony 28 września 1919 w Modlinie, w 1926 przeniesiony do Chełmna, w 1936 przeniesiony do Rawicza i połączony z tamtejszym Korpusem Kadetów nr 3;
  • Korpus Kadetów Nr 3, utworzony 1 września 1925 w Rawiczu, w 1936 połączony z Korpusem Kadetów nr 2 w Chełmnie, istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 2 im. Marszałka Rydza-Śmigłego w Rawiczu.

Przedwojenni kadeci okazali się być trwałym elementem struktury wojskowej, a ich późniejsze losy jako żołnierzy Wojska Polskiego potwierdziły ich odwagę i bohaterstwo.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto