Strażacy z Chełmna podsumowali rok 2020 - mówią o pożarze w Raciniewie. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Rok 2020 u strażaków z powiatu chełmińskiego. Na slajdach przypominamy najważniejsze zdarzenia archiwum
Strażacy z KP PSP w Chełmnie podsumowali rok 2020. W ciągu tych dwunastu miesięcy odnotowali łącznie 1011 zdarzeń. Podkreślają, że dla nich także, rok 2020 w statystykach - z powodu panującej pandemii Covid-19 - jest nietypowy.

Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

- W związku z wprowadzanymi obostrzeniami w tym zawieszeniem działalności szkół i różnych gałęzi gospodarki liczba zdarzeń typowo ratowniczych zmniejszyła się - mówi st. kpt. Tomasz Guzek, oficer prasowy KP PSP w Chełmnie. - Natomiast w stosunku do roku poprzedniego ogólna liczba zdarzeń zwiększyła się o 207. Zwiększyła się również ilość miejscowych zagrożeń - o 214 zdarzeń i wyniosła łącznie 797.

Główną przyczyną większej liczby były wyjazdy do kontroli namiotu rozstawionego przed ZOZ Chełmno. Było ich aż 259.

Mniej zdarzeń na drogach powiatu chełmińskiego w 2020 roku

- W transporcie drogowym miały miejsce 84 interwencje, czyli aż o 50 mniej niż w roku 2019 - dodaje Tomasz Guzek. - W roku 2020 podejmowano interwencje 172 razy z powodu zgłoszeń o pożarze. To o dwie interwencje mniej niż w roku wcześniejszym. W analizowanym okresie większość pożarów, tak jak w latach poprzednich, to pożary małe. Do historii przejdzie jednak pożar składowiska opon w Raciniewie, który statystycznie osiągnął rozmiar bardzo dużego, a jego ugaszenie trwało łącznie 94 godziny. Rozmiary pożaru oraz ilość użytych sił i środków do jego likwidacji zaliczają go do jednego z największych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w ostatnich 20 latach. Pożar, który wybuchł 13 listopada 2020 roku gasiło łącznie 797 strażaków PSP i OSP. Użyto 106 samochodów gaśniczych oraz sprzęt ciężki m.in. z jednostki wojskowej.

Liczba alarmów fałszywych w roku 2020 wyniosła 42 i jest o pięć mniejsza niż w roku 2019. Większość fałszywych alarmów to jednak zgłoszenia w tak zwanej dobrej wierze lub pochodziły z instalacji przeciwpożarowej zlokalizowanych w budynkach przemysłowych lub użyteczności publicznej w Chełmnie.

Trzy ofiary śmiertelne pożarów w powiecie chełmińskim

- W wyniku zaistniałych zdarzeń rannych zostało 91 osób w tym 9 dzieci, odnotowano 13 ofiar śmiertelnych - informuje Tomasz Guzek. - Jedna osoba to ofiara wypadku komunikacyjnego na DK91 w Chełmnie. Były także trzy ofiary pożarów: dwie w spalonym daewoo matiz w Starogrodzie i jedna odnaleziona w spalonej altanie działkowej w Chełmnie.

Strażacy zarówno PSP jak i OSP angażowali się w działania mające na celu ograniczenie zakażeń na Covid-19. Dostarczano maseczki, płyny dezynfekcyjne do mieszkańców powiatu. Poprzez komendę rozprowadzono środki dezynfekcyjne dla szkół oraz instytucji samorządowych.

Podczas wszystkich działań prowadzonych w 2020 roku odnotowano straty w wysokości 2 mln 994 tys. złotych, co jest kwotą niższą od analogicznego okresu w 2019 roku o blisko 760 tys. złotych, a uratowano mienie na kwotę 22 mln 323 tys. złotych, czyli o ponad 18 mln złotych niższą niż w roku ubiegłym.

Niemal tysiąc strażaków więcej pomagało podczas zdarzeń w Chełmnie i okolicy

W działaniach ratowniczych brało udział ogółem 6850 strażaków - o 957 więcej niż w 2019 roku. Największy udział w zdarzeniach odnotowały jednostki OSP z KSRG m.in.: OSP Unisław - 80, Papowo Biskupie - 58, OSP Lisewo - 69 oraz OSP Kijewo Królewskie - 58 razy. Jednostki OSP z poza KSRG uczestniczyły w zdarzeniach na terenie własnego działania 148 razy i 17 razy poza nim. Największy udział w zdarzeniach odnotowały m.in. OSP Chełmno - 58 i OSP Trzebcz Szlachecki - 30.

W ramach zadania dotacji dla jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na zakup sprzętu i umundurowania ratowniczego wydano ponad 86 tys. złotych dla 13 jednostek OSP włączonych do KSRG, z czego ponad 33 tys. złotych na inwestycje budowlane: remonty strażnic, sprzęt techniki specjalnej, wyposażenie osobiste i ochronne.

Sprzęt i samochody dla jednostek strażackich z powiatu chełmińskiego

- Dodatkowo w ramach dotacji KSRG - 560 tys. złotych - OSP Podwiesk dokonało zakupu pojazdu gaśniczego średniego typu GBA - dodaje Tomasz Guzek. - Koszt ponad to 819 tys. złotych. Pozostałe środki to dotacja celowa Urzędu Gminy w Chełmnie. Używane samochody specjalne kupiono w jednostkach OSP Papowo Biskupie i OSP Strucfoń. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomił fundusze dla jednostek OSP z poza KSRG - ponad 43 tys. złotych, co podzielono równo na 10 jednostek OSP typu „S”. Pieniądze wykorzystano na poprawę baz lokalowych, zakupy sprzętu techniki specjalnej. Komenda Powiatowa PSP w Chełmnie zakupiła: 22 ubrania specjalne za 80 tys. złotych, sprzęt techniki specjalnej (ratownictwo wysokościowe, armatura wodna, poduszki pneumatyczne, opony, artykuły medyczne, sprężarka). W związku z nowelizacją ustawy budżetowej KW PSP w Toruniu przekazała niemal 800 tys. złotych na inwestycje. Realizowana jest przebudowa placu zewnętrznego komendy, montaż instalacji fotowoltaicznej, zakupu samochodu operacyjnego i namiotu pneumatycznego. Koszt przebudowy placu to 351 tys. złotych z kosztem projektu. Zakończenie prac przesunięto na I kwartał 2021 roku.

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią nie odbyły się zaplanowane na rok 2020 szkolenia druhów OSP i Turnieje Wiedzy Pożarniczej.

Poniżej zdjęcia z najważniejszych wydarzeń w 2020 roku w powiecie chełmińskim

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie