Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Chełmna i okolic gasili pożary pras, rżysk, słomy. Jak bezpiecznie zorganizować żniwa?

Monika Smól
Monika Smól
Pożar prasy na polu w Trzebczu Szlacheckim gasili strażacy m.in. z OSP w Trzebczu Szlacheckim i Kijewie Królewskim
Pożar prasy na polu w Trzebczu Szlacheckim gasili strażacy m.in. z OSP w Trzebczu Szlacheckim i Kijewie Królewskim OSP Kijewo Królewskie
Kilka razy strażacy z powiatu chełmińskiego wyjeżdżali gasić pożary na polach. Obecny okres wzmożonych prac polowych wynikający z rozpoczęcia żniw i omłotów niesie za sobą poważne zagrożenie pożarowe.

Strażacy z Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chełmnie, do których ostatnio trafiło wiele zgłoszeń o pożarach słomy, prasy, rżyska, itp. przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego dotyczące zabezpieczenia przy zbiorze, transporcie i składowaniu palnych płodów rolnych, których stosowanie pozwoli ograniczyć zagrożenia pożarowe na tych obszarach.

- Podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem, stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony - mówi st.kpt. Tomasz Guzek, oficer prasowy KP PSP Chełmno. - Minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej powinna wynosić 5 metrów. Należy ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 metrów od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej. Trzeba też zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier i zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu.

Ratownicy radzą także, aby przechowywać niezbędne materiały pędne w ilości nieprzekraczającej dobowego zapotrzebowania w zamkniętych nietłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 metrów od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych.

- Należy wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru np. pługi, brony, większe areały zbóż podzielić na sektory poprzez wykoszenie i zebranie słomy oraz przeoranie w tym od dróg - dodaje Tomasz Guzek. - Miejsce omłotów, niezależnie od wymaganych gaśnic, powinno być wyposażone w pojemnik z wodą o objętości co najmniej 200 dm3, przygotowany do wykorzystania w celach gaśniczych przy użyciu wiadra lub w inny równorzędny sposób.

Co ważne, a często zapominane, palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transporcie jest zabronione!

Trwa głosowanie...

Czy korzystasz z siłowni lub klubu fitness?

- Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 metrów od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych jest również zabronione - podkreśla Tomasz Guzek. - Podobnie, wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto