Seniorzy z Chełmna chcą pieniędzy z miasta

Monika Smól [email protected]
Seniorzy z Chełmna angażują się w wiele przedsięwzięć.
Seniorzy z Chełmna angażują się w wiele przedsięwzięć. Nadesłane
Seniorzy z Chełmińskiej Rady Seniorów myślą już o budżecie maista na przyszły rok. I już przygotowali wnioski, aby pozyskać fundusze na swoje cele.

- Kołdra będzie krótka, chętnych do ciągnięcia jej w swoją stronę wielu, co nie znaczy, że nie mamy postarać się czegoś z budżetu uszczknąć dla osób starszych - mówił Mieczysław Majewski, przewodniczący Chełmińskiej Rady Seniorów. Podczas sesji, w której uczestniczył burmistrz, przedstawili pomysły wniosków.

- Wnioskujemy o 1 tysiąc złotych na pokrycie kosztów współpracy z radami z ościennych miast - informował Majewski. - Chcemy pojechać do nich, podzielić się doświadczeniami. Biorąc z kolei pod uwagę sukces I Spartakiady Seniorów, zawnioskujemy o 5 tysięcy złotych na organizację drugiej. To wydarzenie sportowo-towarzyskie aktywizuje seniorów. Trzeci wniosek dotyczy budowy chodnika przy ul. Wojska Polskiego - od OJAR-u w kierunku Alei 3 Maja w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych. Ten wniosek miał już być uwzględniony w tym roku, ale nie został zrealizowany przez sztucznie piętrzone trudności w wydziale technicznym. Tam usłyszałem, że problemem jest likwidacja miejsc parkingowych tam, gdzie ma być chodnik. A tam nie ma parkingu, tylko dziurawy chodnik na 60 metrów. Dzieci tam lawirują miedzy autami, a te niszczą zawieszenie. Natężenie ruchu jest duże. Jakie nieszczęście musi się wydarzyć, aby zapewnić bezpieczną drogę do miasta i szkoły?

Burmistrz stwierdził, że wnioskiem zajęli się w tym roku.

- Trwa opracowywanie dokumentacji - wyjaśnił Mariusz Kędzierski. - Problemem nie jest parking, ale odprowadzenie wód opadowych. Warunki określone przez ZWiK są restrykcyjne, projektant musi zrobić to tak, by nie przedrożyć kosztów budowy osobnej kanalizacji deszczowej. W 2017 nastąpi wykonanie.

- Nie chcemy się boksować - odparł Majewski. - Możemy więc w tej sytuacji wniosek wycofać.

Seniorzy będą też wnioskować o 600 złotych na zorganizowanie prelekcji dla członków organizacji pozarządowych z lekarzami geriatrii i diabetologii.

Longin Ośmiałowski wnioskował o to, by naprawić ul. Łąkową, która została zniszczona podczas manewrów wojskowych Anakonda 2016.

- Wojsko się nie popisało przy naprawie - zauważył przewodniczący rady. - Trzeba to przypomnieć, niech poprawią.

Marek Pacholak chce wysłać do projektu wniosek, aby zorganizować konkurs na seniorkę i seniora roku. - Można go ogłosić w kilku dziedzinach: pro publico bono, artystyczna dusza, aktywność fizyczna i rekreacja - proponował . - Chodzi o nagrodzenie osób wyróżniających się. Koszt - to 600 zł - dyplomy, upominki.

Przewodniczący uznał, iż czemu nie wybrać seniorów roku, skoro wyłaniani są policjanci, nauczyciele czy sportowcy.

Pacholak wnioskował, by zlecić wykonanie drewnianej rzeźby „Małego księcia” - tytułowego bohatera książki Antoine de Saint-Exupery. Miałby być symbolem miasta.

- Byłby atrakcją turystyczną, stanąłby przy trasie spacerowej - opowiadał. - ChDK mógłby ogłosić konkurs na najpiękniejsze aforyzmy o miłości i umieścić je na tabliczkach przy rzeźbie.

Majewski przyznał, że nie wie, jak to jest z prawami autorskimi w takim przypadku.

- Byśmy nie wdepnęli w coś z czego będzie trudno się wykręcić - tłumaczył ostrożność. - Odłóżmy to, skonsultujmy.

- Poza tym, drewno się nie sprawdza - mówił burmistrz. - W przypadku naszej parki na ławce zakochanych najpierw twarz straciła kobieta, potem mężczyzna. Trzeba zatem odlewu choćby z brązu i spatynowania.

Markowi Pacholakowi marzy się, aby w mieści, przy pręcie chełmińskim, pojawiła się tablica określająca położenie miasta - współrzędne geograficzne. I chciałby by nadano nazwę dziewięciu wzgórzom, na których położone jest Chełmno.

Tematom trzeba się przyjrzeć, bo wzgórza nie mają historycznych nazw i część zebranych nie rozumiała po co im je nadawać. Co do umieszczenia współrzędnych urzędnicy zorientują się, jak można by go zrealizować. I jaki byłby koszt.

Burmistrz przypomniał, że wnioski należy złożyć do 15 listopada i że każdy będzie weryfikowany w wydziałach.

Wideo: Warsztaty dla seniorów w galerii bwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie