Ścieżki rowerowe do 124 km od Chełmna. Podpowiadamy pomysły na wyprawę. Gdzie w weekend 25 - 26 września?

Newsroom 360
Newsroom 360
Poznaj najbliższą okolicę - trasy w promieniu 124 km od Chełmna
Poznaj najbliższą okolicę - trasy w promieniu 124 km od Chełmna gettyimages.com/Pavel1964
Szukasz pomysłu na wyprawę rowerową z Chełmna? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Na weekend 25 - 26 września przygotowaliśmy 5 ciekawych propozycji. Są różne pod względem trudności czy odległości, dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 124 km od Chełmna. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Zobacz, jakie trasy rowerowe niedaleko Chełmna warto sprawdzić w weekend 25 - 26 września.

Trasy rowerowe w okolicy Chełmna

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 124 km od Chełmna, które sprawdzili inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Zanim wyruszysz na wyprawę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 25 września w Chełmnie ma być 15°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 50%. W niedzielę 26 września w Chełmnie ma być 18°C. Nie będzie padać.

🚲 Trasa rowerowa: Bory Tucholskie - wokół Jeziora Charzykowskiego

 • Stopień trudności: 1
 • Dystans: 33,92 km
 • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 7 min.
 • Przewyższenia: 48 m
 • Suma podjazdów: 191 m
 • Suma zjazdów: 192 m

Trasę rowerową mieszkańcom Chełmna poleca Tourbike

Bardzo przyjemna trasa rowerowa w Borach Tucholskich, świetnej jakości ścieżkami rowerowymi i leśnymi drogami asfaltowymi o minimalnym ruchu samochodowym.Tylko odcinek między osadą Wolność a Charzykowy lekko piaszczysty i trudniejszy. Po drodze wiaty przystankowe i promenada ze ścieżką rowerową w Charzykowy, punkt widokowy na Jezioro Charzykowskie, zabytkowy drzewostan, pozostałość młyna i nowe centrum edukacji przyrodniczej w chocińskim młynie oraz kilka leśniczówek.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Czarny Kos - Lasy Mirachowskie - Kamienica Królewska - Sianowo - Czarny Kos

 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 81,88 km
 • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 7 min.
 • Przewyższenia: 117 m
 • Suma podjazdów: 877 m
 • Suma zjazdów: 876 m

Rowerzystom z Chełmna trasę poleca Filip_Fala

Oto mała relacja z wycieczki rowerowej. Liczę że kogoś zainspiruje. Kierunek Lasy Mirachowskie - według mnie jeden z najpiękniejszych zakątków Kaszub. Zdjęcia nie oddadzą klimatu tych okolic - wzgórza, lasy, mnóstwo jezior, rzek i oczek wodnych i co chwila rezerwat przyrody. Spróbowałem zaufać Endomondo i oczywiście po utracie zasięgu czegokolwiek w okolicach Szczeliny Lechickiej wykasowało cały zapis, więc przeprosiłem się z niezawodnym Traseo i tym razem wrysowałem trasę ręcznie - ale kilometraż wyszedł prawie identyczny.... Trasa średnio trudna, trochę asfaltu i dużo szutrów, w tym sporo błota. Duża część trasy czerwonym szlakiem, trochę czarnym. Polecam.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Doliną Reknicy do Przywidza

 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 34,99 km
 • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 30 min.
 • Przewyższenia: 141 m
 • Suma podjazdów: 1 514 m
 • Suma zjazdów: 1 498 m

Trasę rowerową mieszkańcom Chełmna poleca Wandrzejuk

Wyprawę zaczęliśmy z Czapielska nad Kolbudami. Dojazd samochodem z Gdańska zajął nam około 20 minut i po 9 byliśmy już na szlaku. Czarnym Szlaku Wzgórz Szymbarskich, który pokrywa się częściowo z czerwoną trasą rowerową. Pierwszy fragment jest słaby, bo musimy się zmierzyć z rozjeżdżonym odcinkiem pod górę pełnym głębokich kolein. Potem jest znacznie lepiej, leśna droga prowadzi nas wzdłuż malowniczej doliny rzeki Reknicy, która była osią wycieczki.
Wśród wijących się zakoli rzeki docieramy do przeprawy, która z roku na rok jest w gorszym stanie... dziś przechodziliśmy po dwóch sosnowych belach, dlatego kąpiel wisiała w powietrzu : ) no ale się udało i przez Marszewo pokierowaliśmy się w stronę jeziora Głębokiego, które osiągnęliśmy po paru kwadransach. Tam chwila na regeneracyjnego batona i zachodnim brzegiem mkniemy przez las w stronę Przywidza. Aby ominąć ruchliwą drogę asfaltową w Klonowie Dolnym odbijamy w ulicę Modrą i to był strzał w dziesiątkę! Gruntowa droga wiedzie przez obszar usiany sadzawkami w sąsiedztwie lasów, jest bardzo przyjemnie. W końcu dojeżdżamy do Piekła i wzdłuż jeziora osiągamy Przywidz. Nie mamy czasu by objechać jezioro, ale za to szlakiem doliny Reknicy wspinamy się na chyba najwyższy w okolicy pagórek o rzędnej ponad 250m npm. Podjazd jest ciężki, po kocich łbach, ale wynagradza go nam ciekawy zjazd, po którym lądujemy nad jeziorem Głębokim. Do samochodu zmierzamy przeciwnymi stronami jezior, oraz doliną Reknicy.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Rowerem po Borach Tucholskich

 • Stopień trudności: 1
 • Dystans: 29,92 km
 • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 46 min.
 • Przewyższenia: 32 m
 • Suma podjazdów: 240 m
 • Suma zjazdów: 238 m

Rowerzystom z Chełmna trasę poleca Mojebory

Wycieczka zaczyna się od parkingu leśnego w Klosnowie (niedaleko wyłuszczarni nasion i tartaku). Jest niedziela, więc stoi już kilka samochodów, pewnie grzybiarzy (padało ostatnio i noce były ciepłe).
Planowana trasa nie jest długa, w sam raz na niedzielę.
Kilkaset metrów od parkingu po prawej za drzewami mijamy Łąki Józefowskie i dojeżdżamy do bramy drewnianej, która otwiera wjazd do Parku Narodowego Bory Tucholskie.

Geneza powstania Parku sięga lat pięćdziesiątych, wtedy to podjęto decyzję o utworzeniu rezerwatu przyrody. Między Drzewiczem, a Klosnowem w okresie międzywojennym i tuż po II wojnie światowej znajdowała się jedna z większych ostoi głuszcowych na Pomorzu. Jednak gatunek ten wyginął.

Droga jest łatwa i przyjemna, bo nie piaszczysta, jeśli głęboko szukać niedogodności to... czarny żwirek przykleja się do nóg ;).
Teren jest płaski, a ruch na drodze bardzo mały - nawet w sezonie spotyka się tu mało rowerzystów.

Kilka kilometrów od parkingu w Klosnowie odbijamy lekko od głównej drogi. Widać, że natura jest tutaj najważniejsza bo powalone od roku drzewo leży nadal w tym samym miejscu niewzruszone. Przenosimy rowery i zbliżamy się do wody.
Na brzegu widzimy lekko zanurzony w wodzie charakterystyczny pomost widokowy nad jeziorem Wielke Gacno.
Miejsce to jest ściśle chronione i nie ma tu plaży. Jedynie z pomostu możemy podziwiać naturalne widoki. Otoczenie i roślinność są jednak tak zachwycające, że wystarczy siedzieć na pomoście wdychać powietrze i po prostu patrzeć.

Po chwili wypoczynku wracamy na główną drogę i ruszamy dalej w stronę Drzewicza.
Po niecałych 2 km zatrzymujemy się ponownie nad strumieniem, który łączy jezioro Płęsno z jeziorem Główka.
Za strumieniem znowu zbaczamy z drogi kierując się na prawo w leśną drogę. Około 1 kilometr dalej dojeżdżamy do magicznego miejsca z piaszczystymi wąwozami, przez które przepływa strumyczek, łączący jeziora: Bełczak z Jeziorem Jeleń.
Trochę pstryków aparatem i znowu wracamy na szlak w pięknym miejscu pętli Lipnickiego (stare torfowisko). Przez całą pętlę przebiega drewniana kładka do podziwiania uroków. Chwila westchnienia i jedziemy dalej. Do Drzewicza docieramy po ok. 5 kilometrach, gdzie Rezerwat "Strugę Siedmiu Jezior" zamyka drewniana bramka - podobna do tej przy wjeździe.
W Drzewiczu nad jeziorem Łąckie robimy sobie oczekiwaną przerwą na kanapki i kawę, następnie ruszamy w stronę Swornegaci.
W Swornegaciach skręcamy na Psią Górę, odjeżdżając do Owinka, który sĻsiaduje zarówno z Parkiem Narodowym jak i obszarem Natura 2000.
Po drodze mijamy grupę zmotoryzowanych turystów, którzy robili obóz naprzeciwko jeziora Karsińskiego.
Jadąc dalej drogą wzdłuż jeziora dojeżdżamy do kolejnej bramy otwierającej Park Narodowy. Tam zbaczamy z trasy aby dotrzeć do łąki na wzgórzu.
Raczymy się widokiem z góry na Owink, Psią Górę i Jezioro Karsińskie. Cudownie !

Wracamy na trasę zazwyczaj bardzo piaszczystą ale ostatnio padało i nie trzeba prowadzić roweru :)
Po około 2-3 km leśnej drogi docieramy do strumienia łączącego jez.Płęsno z jez. Skrzynka, przy którym rośnie zabytkowy 600-letni dąb "Bartuś".

Z Bartusia ruszamy wzdłuż jez. Płęsno żeby po około 2 km znaleźć się na drodze, Klosnowo-Drzewicz na wysokości pętli Lipnickiego. Skręcamy w prawo i kierujemy się do miejsca, z którego wyruszyliśmy. To już tylko 4 km szutrowej prostej nawierzchni.
Do końca dnia czasu zostało sporo. Zdążymy jeszcze na niedzielną kawę i wuzetkę :)
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Młynki pętla

 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 42,76 km
 • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 6 min.
 • Przewyższenia: 84 m
 • Suma podjazdów: 861 m
 • Suma zjazdów: 895 m

Trasę rowerową mieszkańcom Chełmna poleca Voyo1

MTB w pełnym wydaniu. Zalew w Młynkach to miejsce, przez które warto prowadzić trasy rowerowe, na brzegu można spotkać wędkarzy a samo miejsce może być elementem wielu tras.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

miejsce #18

Merida

Merida Scultura 100 green (black) 2019

2 895,00 zł2 895,00 zł
Materiały promocyjne partnera
traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Od października zmiany przy wjeździe do Wielkiej Brytanii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie