Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z wójtem gminy Lisewo o sytaucji finansowej gminy w czasie pandemii

Monika Smól
Monika Smól
- Analizujemy budżet i szukamy w nim oszczędności - mówi Jakub Kochowicz, wójt gminy Lisewo
- Analizujemy budżet i szukamy w nim oszczędności - mówi Jakub Kochowicz, wójt gminy Lisewo Facebook J. Kochowicza
Jak pandemia odbije się na finansach gminy Lisewo? - o tym rozmawiamy z wójtem gminy Lisewo Jakubem Kochowiczem

- O ile mniejsze są wpływy z podatków PIT od osób fizycznych w kwietniu, maju? O ile zmniejszony PIT?
- Zanotowaliśmy spadek o około 40 procent, co daje kwotę niemal 110 tysięcy złotych mniej, zatem jeśli tendencja się utrzyma, to może być to nawet 1 milion złotych mniej.

Policjanci na tropie żartownisia, który wzywa służby do zdarzeń, których nie ma

- O ile zmniejsza się wpływy z podatku CIT – jakie są szacunki?
- Cit-u otrzymujemy rocznie około 19 tysięcy złotych, więc tutaj spadek nie będzie aż tak duży i odczuwalny.

- Jakie były wpływach z podatku dochodowego w 2019 roku, jakie w tym wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych? Jakie zakładaliście w tym roku? I jakie jest szansa zrealizować?
- PIT 3 032 912 złotych, a CIT 19 223 00 złotych. Prognozy były na podobnym poziomie - niespełna 3 miliony złotych. Realizacja ich jest nierealna. Szacuje minimalny spadek na poziomie 10-15 procent to jest 300 000 - 450 000 złotych.

Straty w setkach tysięcy złotych

- Ile budżet gminy straci - szacunkowo - na pandemii koronawirusa?
- Prognozuje straty na poziomie od 0,5 mln złotych do 1 mln złotych.

- Władze samorządowe zyskały szczególne kompetencje w zakresie umarzania przysługujących im zobowiązań cywilnoprawnych i podatkowych, co dodatkowo przełoży się na spadek przychodów budżetowych. Czy już Pan z czegoś, co daje te możliwości, skorzystał? Czy ma coś w planach?

- 12 maja Rada Gminy Lisewo podjęła dwie uchwały o wsparciu przedsiębiorstw. Pierwsza z nich dotyczy umożenia podatku od nieruchomości za miesiące maj i czerwiec dla firm, które musiały zamknąć działalność na podstawie Rozporządzeń z 31 marca (oraz zmieniającego 2 maja). Druga uchwała przedłuża możliwość płatności rat podatków za maj i czerwiec dla firm, których przychody obniżyły się o co najmniej 25 procent w stosunku do stycznia 2020 roku. Terminy te można przedłużyć do końca sierpnia.

- Czy przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność zwracają się z wnioskami o zwieszenie płacenia najmu w lokalach znajdujących się w zasobach urzędu? Ilu już takich jest? Jakie decyzje zapadły? I jakie to straty dla budżetu?
- Mamy dosłownie kilka wynajmowanych nieruchomości na działalność. Dotąd wpłynął jeden wniosek na kilkaset złotych, który został rozpatrzony pozytywnie.

- Poznański samorząd wystąpi o dodatkowy kredyt w wysokości 500 mln złotych– poinformował prezydent tego miasta Jacek Jaśkowiak. Czy Pan również będzie musiał szukać ratunku dla funkcjonowania samorządu w kredycie?
- Nie planujemy na ten moment zaciągania dodatowych kredytów.

- Czy w gminie pojawili się już przedsiębiorcy, którzy zgłaszają upadłość? Lub tacy, którzy chcą się przebranżowić? Czy gmina będzie w stanie ich w tym wesprzeć, jeśli tak to w jaki sposób?
- Nie było takich sytuacji. Zgodnie z ustawą o Podatkach i opłatach loalnych, każdy podatnik może złożyć wniosek o umorzenie, rozłożenie na raty bądź odroczenie terminu - to standardowa procedura. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, biorąc pod uwagę ważny interes prawny podatnika i możliwości budżetu.

- Czy zagrożona jest płynność finansowa gminy w kwestii wydatków bieżących - w tym wynagrodzeń, utrzymanie czystości czy też realizacji inwestycji w gminie?
- Trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć, bo nie wiemy co będzie w kolejnych miesiącach. Na dzień dzisiejszy istnieje takie ryzyko. Analizujemy budżet i szukamy w nim oszczędności.

- Czy widać już ubytki we wpływach z opłaty targowej, opłat za parkingi, ale też czynszów za lokale miejskie, podatków od nieruchomości. W czym największe straty?
- Te dochody są niewielkie, stąd nie są odczuwalne w skali budżetu.

- Ustawodawca nie odnosi się do kwestii budżetów obywatelskich. Wiążą one część samorządowych wydatków, które w obecnym stanie prawnym mogą być przeznaczone tylko na sfinansowanie wybranych w tej procedurze projektów. Tymczasem przymus wydatkowania pieniędzyzadania z BO wydaje się w obecnej sytuacji niecelowy skoro samorządy mogą mieć problem z finansowaniem wydatków bieżących i niezbędnych inwestycji. Czy BO będzie w gminie realizowany – jaka jest w tej sprawie decyzja włodarza?
- Analizujemy tą kwestię, żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Na ten momenent wstrzymaliśmy do odwołania wszystkie wydatki w ramach Funduszu Sołeckiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto