Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reportaż o piłkarzu, olimpijczyku Grzegorzu Mielcarskim powstaje w Chełmnie. Towarzyszyliśmy telewizji. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Telewizja nagrywała materiał do reportażu o pochodzącym z Chełmna piłkarzu, srebrnym medaliście IO w Barcelonie, Grzegorzu Mielcarskim. Towarzyszyliśmy im podczas nagrań
Telewizja nagrywała materiał do reportażu o pochodzącym z Chełmna piłkarzu, srebrnym medaliście IO w Barcelonie, Grzegorzu Mielcarskim. Towarzyszyliśmy im podczas nagrań Rafał Przybylski
Do Chełmna przyjechała telewizja i Grzegorz Mielcarski, były piłkarz reprezentacji Polski pochodzący z Chełmna, którego imię nadano niedawno Stadionowi Miejskiemu. To drugi sportowiec, obok Adama Małysza, który doczekał się za życia obiektu swojego imienia! Wiemy, kiedy obejrzymy film o znanym sportowcu, który powstawał w Chełmnie.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

od 16 lat

Przypomnijmy, od 11 czerwca 2022 roku stadion miejski w Chełmnie nosi imię wicemistrz olimpijskiego z Barcelony, piłkarza Grzegorza Mielcarskiego. W 30 lat od zdobycia przez reprezentację Polski srebra na Igrzyskach Olimpijskich, Mielcarski, który miał w tym sukcesie swój udział, został druga żyjącą obecnie osoba w kraju, która za życia doczekała się obiektu swojego imienia.

Tu relacja z nadania imienia

Temat o nadaniu stadionowi imienia srebrnego medalisty IO przewijał się przez wiele lat w dyskusjach chełmińskiego środowiska sportowego. Wrócił za sprawą Jacka Kordowskiego, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie. Radni zgodzili się, że to właśnie imię Grzegorza Mielcarskiego nosić ma chełmiński Stadion Miejski. Wśród zaproszonych gości byli znany komentator Dariusz Szpakowski i równie popularny trener oraz komentator Andrzej Strajlau, a także wielu znanych piłkarzy, między innymi: Radosław Majdan, Michał Żewłakow, Marek Jóźwiak, czy Kazimierz Węgrzyn.

W poniedziałek (19.09.2022) do Chełmna ponownie przyjechał Grzegorz Mielcarski, któremu tym razem towarzyszyła śląską telewizja, która nagrywa film o sportowcu. Z telewizyjną ekipą odwiedził kilka miejsc, między innymi stadion swojego imienia, gdzie stawiał pierwsze piłkarskie kroki; Zespół Szkół nr 2 w Chełmnie, gdzie znajduje się ścianka m.in. z jego pucharami, zdjęciami, koszulkami. Był również na boisku przy chełmińskim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie, gdzie wspominał - wspólnie z kolegą Tomkiem - jak w czasach dzieciństwa razem kopali piłkę. W filmie usłyszymy i zobaczymy między innymi przyjaciół Grzegorza Mielcarskiego, którzy opowiedzą o wieloletniej znajomości z piłkarzem.

- Zostałem zaproszony przez Grzegorza do tego reportażu - mówi Jacek Kordowski, dyrektor Zespół Szkół nr 2 w Chełmnie. - Opowiedziałem o tym skąd wziął się pomysł na nadanie imienia Grzegorza Mielcarskiego Stadionowi Miejskiemu w Chełmnie. Już na 25-lecie sukcesu reprezentacji Polski - z Grzegorzem w składzie - podczas IO w Barcelonie chciałem zainteresować tym tematem, ale nie było wystarczającego zainteresowania. Sukces Grzegorza to największy sukces sportowy w historii miasta zawodnika pochodzącego z Chełmna. Bardzo szanuję Grzegorza nie tylko za to, co osiągnął w sporcie, ale także za to jakim jest człowiekiem. Nigdy nie mówi, że pochodzi spod Bydgoszczy czy spod Torunia, ale że z Chełmna. Nie wstydzi się, że jest z biednej rodziny, że miał ojca alkoholika, nigdy jego nazwiska nie wiązano z aferami damsko-męskimi, alkoholowymi, sportowymi czy finansowymi. Bardzo cenią go też w Porto, w Portugalii, gdzie czterokrotnie z drużyną FC Porto zdobywał mistrzostwo Portugalii.

Do tego - na pewno skromny.

- To jest dla mnie wciąż szokujące, a zarazem napawa mnie dumą - mówi Grzegorz Mielcarski. - Zazwyczaj nadaje się pośmiertnie imię obiektowi, a to drugi przypadek po Adamu Małyszu, że osoba, której jest imienia obiekt odwiedza go, bo stało się to za jej życia - mówi Grzegorz Mielcarski. - Jestem za skromny chyba na to, by mieć stadion swojego imienia, by czuć się z tym w pełni dobrze. Wiem, że wielu na takie docenienie zasłużyło. Z tego miasta wywodzi się wielu znakomitych sportowców, piłkarzy też, ale i wspaniałych pięściarzy, kajakarzy, Klubu Nadwiślanin czy lekkoatletów - na przykład Jana Schmeltera. A jednak Rada Miasta Chełmna uznała, że ma nosić imię Grzegorza Mielcarskiego. Pamiętam, że gdy odsłaniałem tablicę na tym stadionie w czerwcu tak bardzo żałowałem, że nie ma tu mojej mamy, że nie mogła tego momentu przeżyć, wyściskać mnie, doczekać.

Podkreśla, że gdyby nie mama, która też lekkoatletyczne sukcesy odnosiła na tym stadionie, nie osiągnąłby tego w sporcie, co osiągnął.

- Gdy miałem 15 lat przyjechała z pracy i powiedziała, że jedziemy na testy do Polonii Bydgoszcz - wspomina piłkarz. - To były wakacje. I wtedy po treningu, trener Staszewski - mój potem mentor, podszedł i powiedział: o tego chłopca kiedyś będą się biły kluby I-ligowe, a nie było wtedy ekstraklasy.

Zobaczcie zdjęcia z nagrywania reportażu z Grzegorzem Mielcarskim w Chełmnie

Kiedy emisja filmu?

W piątek 30.09.2022 o godz. 23:45 - TVP3 ogólnopolskie pasmo (np. w TVP Bydgoszcz) oraz na platformach cyfrowych np. NC+ kanał 65.
Powtórka: o godz. 4:45 z piątku na sobotę i 4 października o godz. 7:12.

Internet: od 1.10. dostępne w Internecie: regiony.tvp.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto