Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokurator sprawdza budowę centrum przesiadkowego w Oleśnie. Ponad 300 tysięcy zł opłaty legalizacyjnej

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Nowy termin oddania do użytku centrum przesiadkowego to wiosna 2020 roku. Na razie budowa została wstrzymana.
Nowy termin oddania do użytku centrum przesiadkowego to wiosna 2020 roku. Na razie budowa została wstrzymana. fot. Mirosław Dragon
Budowę dużego centrum przesiadkowego w Oleśnie przerwano po tym jak okazało się, że doszło do samowoli budowlanej. Teraz gminną inwestycję sprawdza prokuratura.

Centrum przesiadkowe przy dworcu PKP w Oleśnie powstaje dzięki 85-procentowej dotacji unijnej. Ma zastąpić start dworzec autobusowy, który został sprzedany prywatnym inwestorom po bankructwie PKS-u Lubliniec.

Nowe przystanki wraz z parkingami miały być gotowe do końca czerwca.

Tak się jednak nie stało, ponieważ najpierw inwestycję zaczął kontrolować nadzór budowlany, a teraz postępowanie wszczęła prokuratura.

Chodzi o to, że oprócz nowych przystanków w ramach inwestycji zrobiono schody na skarpie prowadzącej do dworca.

Kontrola wykazała, że nie było na to zgody spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest właścicielem terenu.

- Opolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego skontrolował zwłaszcza część inwestycji na terenie kolejowym oraz na działce w pasie drogi wojewódzkiej. Z uwagi na fakt, że prace były prowadzone bez wymaganego pozwolenia na budowę, wstrzymaliśmy je - informuje Katarzyna Kubicz, Opolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Po zakończeniu kontroli nadzór budowlany nałożył na gminę Olesno opłatę legalizacyjną w wysokości 325 tysięcy złotych.

Teraz przerwaną inwestycję w Oleśnie bada prokuratura.

- Prowadzone jest postępowanie sprawdzające pod kątem art. 90 Prawa budowlanego, czyli wykonywania wbrew prawu robót budowlanych - informuje Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Sprawę badają śledczy z Opola, aby nie było zarzutów o brak bezstronności.

- Odwołaliśmy się od decyzji o opłacie legalizacyjnej. Po rozpatrzeniu odwołania będziemy mogli dokończyć tę inwestycję, ponieważ wszystkie zgody zostały już uzupełnione - mówi wiceburmistrz Olesna Jerzy Chęciński.

- Nie poczuwamy się do winy. To jest inwestycja w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”, czyli to wykonawca powinien załatwić wszystkie formalności od dokumentacji, przez uzgodnienia, decyzje administracyjne aż do wykonania. Wykonawca trochę się pospieszył, zapewne gonił go termin realizacji - dodaje wiceburmistrz Jerzy Chęciński. - Na początku 2020 roku chcemy dokończyć budowę centrum przesiadkowego.

Prawo budowlane
Art. 90. Wykonywanie wbrew prawu robót budowlanych - odpowiedzialność

Kto, w przypadkach określonych w art. 48 decyzja o rozbiórce obiektu budowlanego, art. 49b nakaz rozbiórki i wstrzymanie robót budowlanych, art. 50 postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych ust. 1 pkt 1 lub art. 50 postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych ust. 1 pkt 2, wykonuje roboty budowlane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Prokurator sprawdza budowę centrum przesiadkowego w Oleśnie. Ponad 300 tysięcy zł opłaty legalizacyjnej - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na olesno.naszemiasto.pl Nasze Miasto