Problemem w gminie Chełmno są drogi. Władze spróbują go zmniejszyć

Monika Smól
Budowa świetlicy wiejskiej w Klamrach już ruszyła. Miejsce spotkań dla mieszkańców kosztować będzie około 700 tys. złotych
Budowa świetlicy wiejskiej w Klamrach już ruszyła. Miejsce spotkań dla mieszkańców kosztować będzie około 700 tys. złotych nadesłane z UG Chełmno
Pięć milionów na inwestycje zamierzają w tym roku wydać w gminie Chełmno. - Duża część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na poprawę infrastruktury drogowej - mówi wójt Krzysztof Wypij.

Dochody gminy sięgnąć mają około 24,5 mln złotych, a wydatki - 26,9 mln złotych. Największymi punktami w budżecie są jednak oświata i świadczenia 500 + i rodzinne.

- Oświata pochłonie jedną trzecią budżetu - mówi Krzysztof Wypij. - Subwencji oświatowej dostaniemy 5 mln złotych, dokładamy około 3 mln złotych, ponieważ w sumie wydać na oświatę musimy ponad 8 mln złotych. 7 mln złotych, przeznaczymy na 500 + - ponad 4,2 mln złotych i na świadczenia rodzinne - 2,5 mln złotych.

Chcą gładko jeździć

Jak mówi pierwszy w gminie, mieszkańcy najbardziej czekają na modernizację dróg.

- To jest dla wszystkich najbardziej „palący” problem - dodaje Krzysztof Wypij. - Stąd najwięcej w tym roku zainwestujemy właśnie w drogi. Planujemy budowę odcinka asfaltowego na osiedlu w Kolnie. Za 690 tys. złotych uda się utwardzić 600 metrów. Przy tej drodze stoi kilkanaście domów i obecnie - szlaka. Wypada zatem to zrobić. Zostanie również wykonany drugi etap robót na odcinku Kolno - Nowe Dobra - Podwiesk. Prace prowadzone będą teraz w Kolnie. Oszacowano, że na 1,6 km trzeba zabezpieczyć 960 tys. złotych.

Poza tym, przebudowana zostanie droga gminna Ostrowo Świeckie - Łąg. To już trzeci etap robót, który obejmie około kilometra. Koszt to 470 tys. złotych. Zarówno tu, jak i na odcinkach w Bieńkówce i w Dorposzu Chełmińskim kierowcy jeździć będą po gładkim asfalcie. W pierwszej z wsi chodzi o 300 m za 150 tys. złotych, w drugiej - za około 300 tys. złotych. Jak mówi Krzysztof Wypij, to wartości kosztorysowe.

- Zweryfikują je przetargi - podkreśla wójt. - Ostatnio po rozstrzygnięciu przetargów oszczędności nie mieliśmy. Sam jestem ciekaw, bo wykonawców jest niewielu, a ceny wysokie.

W Kałdusie mieszkańcy cieszyć się będą chodnikiem. Na 300 m w centrum wsi zabezpieczono 96 tys. złotych. Natomiast w miejscowościach całej gminy - zamontowane zostaną panele solarne i ogniwa fotowoltaiczne. W sumie skorzysta 50 prywatnych gospodarstw.

Moda na solary i fotowoltaikę

- Chętnych było bardzo dużo, bo aż 400 osób. Losowaliśmy kolejność - pierwszych pięćdziesięciu szczęśliwców. Wczoraj podpisałem umowę z wykonawcą, który ma do końca czerwca zamontować wszystkie urządzenia - dodaje Krzysztof Wypij. - Wartość zadania to 1 mln 050 tys. złotych. Mieszkańcy dokładają 30 procent, czyli około 6-7 tys. złotych na fotowoltaikę, a 2-3 tys. złotych - na solary. Fundusze unijne to kolejne 30 procent, a gmina dokłada 20 procent.

Wśród zaplanowanych zadań jest budowa świetlicy wiejskiej w Klamrach. Do użytku ma zostać oddana do końca sierpnia.

- Będzie tam jedno duże pomieszczenie na spotkania, przyjęcia i mniejsza salka, także zaplecze kuchenne i toalety - podkreśla Krzysztof Wypij. - Poza tym, do świetlicy w Kałdusie kupimy wyposażenie kuchenne, a nowa sala wiejska w Starogrodzie zostanie doposażona w stoły, krzesła, projektor rzutnika. Koszt to 120 tys. złotych.

Zbudowana zostanie również spinka dwóch wodociągów - w Górnych Wymiarach i w Klamrach. Chodzi o to, aby mieć zabezpieczenie na wypadek awarii. Dwa wodociągi zostaną połączone.

Dlaczego warto nosić odblaski? Mówi Sławek Piotrowski.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie