Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożary traw w powiecie kwidzyńskim to plaga! Jest ich już prawie tyle, co w ubiegłym roku

Redakcja
fot. Piotr Krzyżanowski/Polskapress
W całym ubiegłym roku na terenie powiatu kwidzyńskiego strażacy gasili ich 49 pożarów, do końca marca tego roku było ich już aż 44! W minionym tygodniu doszło do 22 takich zdarzeń. To również powtarzający się co roku problem w skali całego kraju, dlatego strażacy zainicjowali niedawno ogólnopolską kampanię "Stop pożarom traw".

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek.

Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. W 2016 roku powstały 36 442 pożary traw. Spłonęło 12 036 ha traw. W następstwie tych pożarów odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych. W ubiegłym roku najwięcej pożarów traw odnotowano właśnie w marcu i w kwietniu – aż 18,5 tys. Stanowiło to ponad 50 proc. wszystkich pożarów traw w ubiegłym roku.

W ubiegłym roku na terenie powiatu kwidzyńskiego powstało 49 pożarów suchych traw na nieużytkach oraz wzdłuż szlaków komunikacyjnych. W tym roku, w okresie od 1 stycznia do 31 marca, odnotowano 44 takie interwencje. Najwięcej na terenie miasta i gminy Prabuty (17). 10 razy strażacy gasili tego typu pożaru w gminie Kwidzyn, 9 razy mieście Kwidzynie, a 5 na terenie gminy Sadlinki. Najspokojniej pod tym względem jest w gminach Gardeja (2) i Ryjewo (1).

Strażacy przypominają, że wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

W ramach kampanii „Stop pożarom traw” została uruchomiona strona internetowa

www.stoppozaromtraw.pl

, na której można znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały edukacyjne.

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto