Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat chełmiński. ORLEN będzie wydobywać gaz w Bajerzu. Zyska gmina i mieszkańcy

Monika Smól
Monika Smól
ORLEN będzie wydobywać gaz w Bajerzu w gminie Kijewo Królewskie. To także szansa na znalezienie pracy dla mieszkańców
ORLEN będzie wydobywać gaz w Bajerzu w gminie Kijewo Królewskie. To także szansa na znalezienie pracy dla mieszkańców Nadesłane
Złoże zaazotowanego gazu ziemnego Bajerze zostało odkryte poprzez odwiert Bajerze-1, gdzie uzyskano przemysłowy przepływ gazu ziemnego. Pierwsze prace ziemne związane z budową infrastruktury technicznej i zagospodarowaniem strefy przyodwiertowej rozpoczęły się pod koniec kwietnia. - ORLEN prowadzi u nas wielką inwestycję, a prace postępują bardzo szybko, z dnia na dzień widać zmiany na tym terenie - mówi Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie.

Wójt gminy Kijewo Królewskie cieszy się, że gmina - nie tylko jej budżet, ale i jej mieszkańcy, zyskają na inwestycji prowadzonej przez ORLEN.

- Złoża gazu znalezione przez ORLEN są znaczące. Budują biurowiec, stawiają kontenery, chcą zadbać o otoczenie, zieleń, swój teren ogradzają, utwardzają polbrukiem, kładą kable z Bajerza do Unisławia do transformatora głównego, gdzie znajdują się linie wysokiego napięcia - wymienia i chwali wójt Mieczysław Misiaszek. - Rolnicy mają już wypłaconą pierwszą transze kwoty umownej za skorzystanie z ich pól. Także mieszkańcy naszej gminy i ościennych korzystają już finansowo na wynajmie kwater osobom, które pracują w Bajerzu, a są np. z Poznania. Ponadto, okoliczne firmy zyskują na wynajmowaniu koparek, dźwigów i innego sprzętu.

Jak informują w Biurze Prasowym PKN ORLEN S.A. złoże zaazotowanego gazu ziemnego Bajerze - zlokalizowane na terenie gminy Kijewo Królewskie - zostało odkryte poprzez wykonanie odwiertu Bajerze-1, gdzie uzyskano przemysłowy przepływ gazu ziemnego.

Energia elektryczna z paliw konwencjonalnych

- Ponadto, wykonano odwiert Bajerze-2, potwierdzający perspektywiczność odkrytego złoża - informują w Biurze Prasowym Obszar Komunikacji Korporacyjnej PKN ORLEN S.A. - Gaz ziemny wydobywany z tych odwiertów kierowany będzie na instalację technologiczną, gdzie zostanie osuszony i oczyszczony z cząstek stałych, kondensatu węglowodorowego oraz rtęci. Tak uzdatniony gaz zostanie skierowany do zestawów prądotwórczych - to jest silników, w których nastąpi spalenie gazu i produkcja energii elektrycznej. Pragniemy podkreślić, że zagospodarowanie złoża przez ORLEN Upstream pozwoli na uzyskanie energii elektrycznej z paliw konwencjonalnych w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego, pozwalający na znaczne ograniczenie emisji CO2, ponieważ w procesie spalania metanu powstaną głównie dwutlenek węgla i para wodna.

Przekazanie wykonawcy terenu pod budowę Ośrodka Produkcyjnego Bajerze nastąpiło w połowie kwietnia br., a pierwsze prace ziemne związane z budową infrastruktury technicznej i zagospodarowaniem strefy przyodwiertowej rozpoczęły się pod koniec kwietnia.

- W najbliższym czasie planowane są prace związane z montażem modułów instalacji technologicznej na fundamentach i łączenie poszczególnych modułów, a także budowa linii kablowej oraz zagospodarowanie strefy przyodwiertowej - dodają. - W kolejnym etapie przeprowadzony zostanie montaż zestawów prądotwórczych. Rozruch testowy instalacji planowany jest pod koniec 2021 roku, a zakończenie inwestycji - w grudniu 2021 roku. Po jej zakończeniu nastąpi eksploatacja złoża planowana na kilkanaście lat. Elementem Ośrodka Produkcyjnego Bajerze jest także budynek socjalny, znajdujący się poza terenem przemysłowym. Jego budowa wynika z konieczności zapewnienia pracownikom dostępu do pomieszczeń kuchennych, sanitarnych i sypialnych z racji zmianowego systemu pracy.

Wraz z tą inwestycją pojawia się nowe miejsca pracy.

Nowe miejsca pracy i podatki dla gminy

- W naszej ocenie inwestycja będzie generować zapotrzebowanie na lokalne usługi, takie jak: handel, gastronomia, hotelarstwo, utrzymanie czystości, terenów zielonych i dróg dojazdowych, wywóz odpadów i nieczystości, itp. - wskazują w Biurze Prasowym PKN ORLEN S.A. - Już teraz, przy budowie, zatrudnionych jest około 100 osób, które korzystają z lokalnych usług. Ponadto, po zakończeniu budowy i uruchomieniu wydobycia, gmina będzie także beneficjentem podatków i opłat z tytułu prowadzenia działalności związanej z wydobywaniem gazu ziemnego, przede wszystkim opłaty eksploatacyjnej oraz podatku od nieruchomości.

W najbliższym czasie ORLEN Upstream planuje uruchomienie procesu rekrutacji na potrzeby Ośrodka Produkcyjnego Bajerze, gdzie zatrudnienie znajdą przede wszystkim osoby wykwalifikowane o wykształceniu elektrycznym.

Biuro Prasowe Obszar Komunikacji Korporacyjnej PKN ORLEN S.A.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto