Powiat chełmiński. Kto zaoszczędzi, kto wyda więcej na wywóz odpadów? Uwaga, zmienia się nie tylko cena!

Monika Smól
Monika Smól
Nowe stawki wywozu odpadów w powiecie chełmińskim niektózy boleśnie odczują w portfelu
Nowe stawki wywozu odpadów w powiecie chełmińskim niektózy boleśnie odczują w portfelu Czytelnik
- Zmieniły się stawki opłat za odbiór odpadów w gminach powiatu chełmińskiego, które należą do Związku - mówi Marcin Płoszyński, przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego. - Wynika to z metody naliczania stawek.

Duże zmiany wprowadzono z początkiem sierpnia br. dla mieszkańców Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego. Najbliższe opłaty będą wiązać się z ponoszeniem innych niż dotychczas kosztów wywozu śmieci.

- Zmieniła się metoda naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, między innymi dlatego, że weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jak również zaczęła obowiązywać nowa umowa z Zakładem Usług Miejskich w Chełmnie na odbiór i zagospodarowanie odpadów - informuje Marcin Płoszyński.

Na zmianę metody naliczania opłaty wpłynęły trzy czynniki. Przede wszystkim jest ona konsekwencją ujednolicenia orzecznictwa w tym zakresie.

- Zgodnie z aktualnym stanem prawnym nie ma już możliwości różnicowania stawki opłaty ze względu na wielkość gospodarstwa domowego w taki sposób, jak do tej pory funkcjonowało to na terenie ZKGPCH - wyjaśnia Marcin Płoszyński. - Stąd też Zgromadzenie Związku zostało niejako zmuszone do zmiany metody. Zdecydowano o wyborze metody naliczenia opłaty od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, najpowszechniejszej ze stosowanych metod. Obowiązuje niemal we wszystkich okolicznych gminach z wyjątkiem gminy Lisewo, w której do końca roku tj. zakończenia obecnej umowy, obowiązują jeszcze „stare” zasady.

Określono wysokość stawki na 23 zł od jednego mieszkańca. Zarazem można skorzystać z ulgi w wysokości 1 zł od osoby, dla tych, którzy sami zagospodarowują bioodpady w przydomowych kompostownikach.

Przypomnijmy, dotąd na terenie ZKGPCH stawek opłat było kilka: 25 zł – gospodarstwa jednoosobowe, 39 zł – gospodarstwa dwuosobowe, 48 zł – gospodarstwa składające się z trzech i więcej osób. Przy tych stawkach realna wysokość opłaty przypadająca na mieszkańca wynosiła około 15 zł.

- Wieloosobowe gospodarstwa domowe ponosiły niższe koszty. Teraz dla tych 1,2--osobowych zmiany nie będą tak odczuwalne, jak dla większych gospodarstw domowych - podkreśla Marcin Płoszyński.

Taniej w powiecie chełmińskim dla gospodarstw jednoosobowych

Skąd więc podwyżka do 23 zł od osoby, która korzystna będzie tylko dla gospodarstw domowych jednoosobowych?

- Wraz ze zmianą metody weszła w życie nowa umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów oraz konieczność dostosowania aktów wewnętrznych do znowelizowanej w minionym roku ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - wskazuje Marcin Płoszyński. - Nowa umowa z ZUM Chełmno wiąże się z ponad 40 proc. wzrostem opłaty za odbiór i unieszkodliwianie odpadów. Do tej pory za jedną tonę odpadów płaciliśmy 569 zł, natomiast od 1 sierpnia kwota ta wzrosła do 811 zł.

Jak tłumaczy szef Związku, tak duży wzrost jest z jednej strony spowodowany rosnącymi kosztami odbioru i zagospodarowania odpadów m.in. wzrostem opłaty za korzystanie ze środowiska opłata ta wzrosła z 120 zł w 2017 roku, poprzez 170 zł w 2018 roku, 220 zł w 2019 roku do 270 zł w roku 2020 za każdą tonę składowanych odpadów. Z drugiej strony, wzrosły wymagania związane z nowelizacją ustawy.

- Nakłada ona m.in. zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych w zabudowie wielolokalowej - wyjaśnia Marcin Płoszyński. - Do tej pory było to raz na dwa tygodnie, teraz będzie raz na tydzień. I podobnie w przypadku bioodpadów. Ponadto, bioodpady będą odbierane przez cały rok i nie będą już limitowane. Zgodnie z ustawą również, nie będzie możliwości niesegregowania odpadów. Obowiązek ten staje się powszechny.

W powiecie chełmińskim więcej pojemników mniej worków na odpady

Wychodząc niejako naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Zgromadzenie Związku podjęło także decyzję, że gospodarstwa domowe na terenie Związku zaopatrzone zostaną w pojemniki na bioodpady, zamiast wykorzystywanych dotychczas worków. Koniecznością zmian jest natomiast również złożenie przez wszystkich mieszkańców nowych deklaracji. Trzeba w niej miedzy innymi zamieścić informacje ile osób zamieszkuje w jednym gospodarstwie domowym, czy chce się skorzystać z ulgi związanej z posiadaniem kompostownika na odpady bio. Dane te zostaną zweryfikowane z tym, co posiadają właściwe do zamieszkania urzędy gmin.

Trwa głosowanie...

Czy korzystasz z siłowni lub klubu fitness?

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie