Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik - trądzik po 30-stce? Zdiagnozuj problem

Materiał Partnera Zewnętrznego
Trądzik u nastolatków nikogo już nie dziwi. Co jednak, kiedy na twarzy dojrzałej kobiety pojawiają się młodzieńcze krostki?Czego mogą być objawem?

Badania naukowe dowiodły, że trądzik występuje nie tylko u nastolatków. Zmiany naskórne o tym charakterze, pojawiają się nawet u 54% dorosłych kobiet, nazywane najczęściej trądzikiem dorosłych. Może być to trądzik przetrwały – u kobiet, które posiadają krosty od czasów młodości, a także świeży – pojawiający się po raz pierwszy w dorosłości.

Trądzik występujący u osób dojrzałych różni się od nastoletniego przede wszystkim lokalizacją – krosty u dorosłych występują na dolnej części twarzy, np. na brodzie, szyi, dekolcie i plecach. Przebiega on również pod znakiem silniejszego stanu zapalnego, ale objawia się mniejszą ilością zaskórników. Stan trądziku u dorosłych jest najczęściej łagodny do umiarkowanego.

Należy również wspomnieć, że ponad 80% pacjentek boryka się z tym problemem aż do 44. roku życia. Niestety, długi czas trwania trądziku znacznie wpływa na psychikę i funkcjonowanie kobiet na takim samym poziomie jak np. astma czy padaczka. Obserwuje się także objawy lękowe, a nawet depresyjne. Skąd takie zaburzenia? Kobiety z wypryskami mają zaburzone poczucie własnej wartości i atrakcyjności. Trądzik dorosłych objawia się wtedy, gdy kobiety są w pełnej aktywności życiowej i zawodowej, czyli wtedy, kiedy wygląd jest bardzo ważny.

Jak powstają krosty?
Początkiem każdego trądziku, czy to młodzieńczego, czy u dorosłych, są zaskórniki. To od nich zaczyna się tworzenie kłopotliwych grudek i krost, w momencie, kiedy gruczoły łojowe produkują sebum w nadmiarze i naskórek niewłaściwie się złuszcza. W konsekwencji wszystkie zanieczyszczenia zatykają pory powodując namnażanie się bakterii. Na skutek powstałego stanu zapalnego powstaje wypukła krosta. Kiedy w porę nie zahamujemy jego rozwoju, zgromadzi się w niej ropa. Dlatego jeżeli mamy cerę tłustą, ze skłonnością do zaskórników, trzeba ją systematycznie oczyszczać.

Największym grzechem każdej posiadaczki tego typu cery jest wyciskanie krost rękoma. Powoduje zaognienie zmian i rozniesienie bakterii po całej twarzy. Jeśli jednak dbasz o prawidłową pielęgnację, regularnie oczyszczasz skórę i złuszczasz naskórek, a trądzik nasila się i ciągle powraca, może mieć to związek z nieprawidłowym poziomem hormonów. Warto wtedy obserwować swoje ciało i wypatrywać innych niepokojących sygnałów. Mogą być to na przykład nieregularne miesiączki, zaburzenia pracy tarczycy, czy pojawienie się owłosienia w nietypowych do tej pory miejscach (klatka piersiowa, twarz). Przyczyną takiego stanu jest zaburzenie gospodarki hormonalnej, które może być wywołane przez choroby tarczycy, choroby jajników (zespół policystycznych jajników), czy chociażby przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. Konieczna jest wtedy konsultacja dermatologiczna i być może także endokrynologiczna.

Co to jest trądzik różowaty?
Wiele kobiet po 30. roku życia boryka się również z innym rodzajem trądziku – rumieniem. Łatwo go odróżnić od klasycznego, gdyż tylko u części osób dotkniętych tym schorzenie tworzą się grudki lub krosty. U większości widoczne jest jedynie trwałe zaczerwienienie twarzy, które występuje najczęściej po zjedzeniu gorącej potrawy, po wysiłku czy w stresie. Skuteczny na tym etapie jest np.zabieg zamknięcia rozszerzonych naczyń krwionośnych laserem. Jeśli trądzik nie zostanie zatrzymany, to z czasem pojawi się pajączkowate rozszerzenie naczyń krwionośnych. Trądzikowi różowatemu sprzyjają przewlekłe choroby przewodu pokarmowego, np. zakażenie bakterią helicobakterpylori. Zlikwidowanie jej łagodzi jego przebieg i ułatwia leczenie. Trądzik różowaty może być też efektem przyjmowania pewnych leków, np. na nadciśnienie lub kuracji maściami zawierającymi kortykosteroidy.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?
Na początku należy zdiagnozować u siebie poziom nasilenia zmian skórnych. W przypadku łagodnego przebiegu należy zdać się jedynie na odpowiednie kosmetyki. Pożądanymi ich składnikami są: retinol (zapobiega zaburzeniom keratynizacji naskórka i sprzyja jego odnowie, ale jednocześnie bardzo wysusza skórę, stąd konieczność intensywnego nawilżania), witaminy C i E (zwalczają wolne rodniki i hamują produkcję cytokin prozapalnych), wyciągi z alg czy aloesu (nawilżają).

W przypadku cery tłustej muszą przede wszystkim hamować poziom wydzielania sebum. Warto sięgnąć nie tylko po kosmetyki oczyszczające (toniki, żele), ale także po preparaty, które zapobiegną nadmiernemu wysuszeniu skóry. Taki zestaw codziennego użytku powinien zawierać krem matujący i regulujący pracę gruczołów łojowych oraz krem głęboko nawilżający (najlepiej do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień).

Jeśli jednak trądzik przebiega u Ciebie ostrzej, niezbędne będzie leczenie antybiotykami, witaminami PP (B3, B12, niacyna) oraz lekami hormonalnymi.

Należy również pamiętać, że niezależnie od rodzaju cery i przebiegu trądziku nie powinno się stosować kosmetyków przeznaczonych dla nastolatków – zawierają one bowiem alkohol, który może jeszcze bardziej podrażnić i wysuszyć Twoją skórę.

Emulsja Pharmaceris T Sebostatic Mat
Pharmaceris T Sebostatic Mat to specjalistyczny dermokosmetyk przeznaczony dla cer, które borykają się z nawracającym trądzikiem, zaskórnikami oraz nadmierną produkcją sebum. Intensywnie matuje cerę i może być używany pod makijaż, dzięki czemu wydłuża trwałość makijażu przy cerze tłustej. W skład produktu wchodzi m.in. łopian znany z właściwości przeciwtrądzikowych normalizuje stan cery, a biotyna zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia. Kosmetyki do skóry trądzikowej nie mogą nadmiernie wysuszać jej, ponieważ będzie to skutkować jeszcze wzmożoną produkcją łoju, a co za tym idzie – walka będzie jeszcze bardziej uciążliwa. W tym kosmetyku rolę nawilżacza pełnią glucam i kolagen roślinny.

Olejek do mycia twarzy Bielenda Argan Cleansing Face Oil Olejek Arganowy + Sebu Control Complex
Do skóry trudnej ze skłonnością do trądziku i przetłuszczania się trzeba podejść w sposób kompleksowy. Coraz więcej wiemy już o działaniu olejków w kosmetologii i jedno jest pewne – są jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do dogłębnego oczyszczania porów. Rozgrzany w dłoniach olejek przedostaje się w głąb porów, czyli tam, gdzie nie dotrze tradycyjny żel, czy drobnoziarnisty peeling i rozpuszcza zalegające zanieczyszczenia. OlejekBielenda zawiera kompleks ograniczający nadaktywność gruczołów łojowych, zmiękcza i wygładza naskórek nie obciążają i nie zapychając cery.

Peeling enzymatyczny Bielenda Professional
Niezbędnik przy każdym typie cery, jednak w przypadku skłonności do trądziku lepiej sięgnąć po formułę enzymatyczną. Peelingi ziarniste mogą podrażniać wypryski i powodować zaognienie stanu zapalnego. Peeling powinno się wykonywać regularnie, w zależności od potrzeb, rodzaju skóry i mocy kosmetyku, nawet 2-3 razy w tygodniu. Produkt Bielendy wykorzystuje właściwości złuszczające keratoliny. W jego składzie znajdziemy też łagodzący i nawilżający aloes, hibiskus, prowitaminę B5, alantoinę olejek grejpfrutowy i inne.

Emulsja Iwostin Rosacin
To specjalistyczny kosmetyk przeznaczony tym razem do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. Posiadacze tego typu problemów, maja zdecydowanie węższy wybór kosmetyków, dlatego ciężko znaleźć dobry produkt dla siebie. Ten należy do grupy dermokosmetyków działa łagodnie, ale skutecznie. Redukuje zaczerwienienia, łagodzi stany zapalne oraz poprawia elastyczność skóry. Tworzy też barierę ochronną przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych na naczynia krwionośne. Nie wymaga stosowania wody.

Krem punktowy Tołpa Dermo Face Sebio
Kosmetyczka posiadaczek cer z trądzikiem powinna posiadać też punktowy krem do stosowania na zmiany. Produkt Tołpa ma za zadanie gasić stany zapalne, a może to robić dzięki formule opartej na torfie, kwasie salicylowym, ekstrakcie z kory cynamonowca, cynku i ekstrakcie z mirry. Łagodzi zmiany i przyspiesza ich eliminację, nawet w ciągu 12 h od zastosowania. Dodatkowo regeneruje podrażnione miejsce, by w miejscu krosty nie zostało przebarwienie. Nie zawiera alergenów, sztucznych barwników, PEG-ów, formaldehydu, silikonów i oleju parafinowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto