Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Połowę budżetu w gminie Lisewo pochłonie oświata i pomoc społeczna

Monika Smól
Budżet gminy Lisewo został przyjęty jednogłośnie i bez poprawek. Z rekordową kwota na inwestycje - mówi wójt Jakub Kochowicz.
Budżet gminy Lisewo został przyjęty jednogłośnie i bez poprawek. Z rekordową kwota na inwestycje - mówi wójt Jakub Kochowicz. Nadesłane
Radni Gminy Lisewo jednogłośnie - i w dodatku bez żadnych poprawek - przyjęli tegoroczny budżet. Już jest realizowany.

Dochody gminy wyniosą w tym roku 24 mln złotych, a wydatki - około 25 mln złotych.
Wydatki bieżące związane z utrzymaniem oszacowano z kolei na 19,9 mln złotych.

Droga oświata i pomoc społeczna

Mieszkańców najbardziej jednak interesuje, ile w gminie przeznaczyli na inwestycje. Otóż - ponad 5 mln złotych. To dużo, ale mniej niż pochłonie oświata. Koszt utrzymania jej wyniesie 6,3 mln złotych, z czego subwencja wyniesie zaledwie 4,7 mln złotych.

- Musimy dołożyć do oświaty około 1,7 mln złotych - podkreśla Jakub Kochowicz, wójt gminy Lisewo. - To bardzo dużo.

Jednym z najważniejszych zadań jest pomoc społeczna.

- Dostaliśmy na program 500+ 3 mln złotych - informuje wójt. - W tym roku wpłyną z tego tytułu 4 mln złotych. A więc nasz budżet jeszcze wzrośnie. Dojdą też pieniądze z akcyzy, zwrot funduszu sołeckiego. Ubiegłoroczny budżet na początku wynosił 17,7 mln złotych, a ostatecznie zamknął się kwotą 23 mln złotych. Połowa wydatków budżetowych przeznaczona jest na oświatę i właśnie pomoc społeczną. Dużo pochłania gospodarka wodno-ściekowa. Od tego roku sami zajmujemy się gospodarką odpadów komunalnych.

Najwięcej pieniędzy, około 3 mln złotych, wydadzą w gminie na drogi.

- Największego remontu doczekają się mieszkańcy Kornato-wa, gdzie zmodernizowane zostaną trzy kilometry jezdni - mówi Jakub Kochowicz. - Koszt to około 800 tysięcy złotych. Odremontowany zostanie także dwukilometrowy odcinek Malanko-wo-Krajęcin. Koszt to 1,2 mln złotych. Połowę środków dostaniemy w ramach tzw. schetynówek. To pewne pieniądze, bo na liście rankingowej zajmujemy wysokie dziewiąte miejsce. Ogłosiliśmy przetarg na to zadanie, czekamy na oferty, a otworzymy je 14 lutego. Obie drogi mają zostać wykonane do końca lipca.

W tym roku, a także przez dwa następne lata, gmina dofinansowywała będzie budowę ciągu rowerowego przy remontowanej trasie Stolno-Wąbrzeź-no. Inwestycję prowadzi urząd marszałkowski, a gmina w ciągu trzech lat ma przekazać ponad 1 mln złotych - po 352 tys. złotych rocznie. Przy drodze w Chrustach zostaną wzmocnione pobocza. Poszerzenie jezdni ma kosztować 20 tys. złotych.

- Ponadto, zlecimy wykonanie dokumentacji na budowę obwodnicy Lisewa - zapowiada Jakub Kochowicz. - W ubiegłym roku prowadzone były prace m.in. nad decyzją środowiskową. W tym roku mamy na ten cel 180 tys. złotych, a łącznie będzie to kosztować 350 tys. złotych, a prace nad dokumentacją potrwają 1,5 roku. Chodnik przy ulicy Mikołaja z Ryńska będzie kosztował 24 tys. złotych, częściowo środki pochodziły będą z funduszu soleckiego.

Za 1,8 mln złotych (800 tys. złotych pozyskano z RPO) zlecona zostanie termomodernizacja dwóch budynków - szkoły podstawowej w Krusinie i pawilonu wielofunkcyjnego w Lisewie, w którym mieszczą się: ośrodek zdrowia, biblioteka, sale lekcyjne, GCI oraz gabinety lekarskie. Przygotowywana jest też dokumentacja przebudowy remizy OSP pod potrzeby inkubatora przedsiębiorczości.

Zadowolony z planów

Poza tym, gmina kupi grunty w Piątkowie, sołectwo chce kupić działkę przy świetlicy, by stworzyć teren rekreacyjny. W Strucfoniu przebudowany zostanie budynek socjalny. W Lisewie, za 25 tys. złotych, ruszy monitoring wizyjny. Na zakup karetki szpitalowi w Chełmnie każda z gmin przekaże 5 tys. złotych.
- 15 tys. złotych trafi do ośrodka zdrowia na zakup aparatu do USG, na traktor do koszenia trawy wydamy 16 tys. złotych, a na ogrodzenie boiska sportowego w Lisewie - 30 tys. złotych - wymienia wójt. - Wiele remontów szykuje się w świetlicach, które też zostaną doposażone. W Pniewitem rozpoczniemy tworzenie terenu rekreacyjnego.

Na chodnik w Strucfoniu gmina i powiat składają się po 50 tys. złotych.
- Jestem względnie zadowolony z tego poziomu inwestycji - podsumowuje wójt Kochowicz. - Tyle jeszcze w gminie nie wydawaliśmy, będzie rekord! Liczę, że w 2018 roku wydamy na różne zadania jeszcze więcej.

INFO Z POLSKI odc.21 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto