Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżka opłat za wywóz odpadów w powiecie chełmińskim

Monika Smól
Podwyżki cen śmieci budzą wątpliwości u mieszkańców z powiatu chełmińskiego
Podwyżki cen śmieci budzą wątpliwości u mieszkańców z powiatu chełmińskiego Jarosłąw Prus/arch.
- Po raz drugi w okresie dwóch lat podrożał u nas wywóz śmieci. O 8 procent! - skarży się Czytelnik. - Z czego wynika to podnoszenie cen?

Mężczyznę denerwuje to, że informacja o podwyżkach dotarła do niego 24 października, a dowiaduje się z niej, że więcej płacić ma od...1 października.

- Jak można podwyżkę opłaty naliczać wstecz? - pyta nasz Czytelnik. - Uchwała została podjęta 8 września, ale pismo poszło do gmin 5 października. Do mnie dotarło trzy tygodnie później.

Osiem procent to nie jest tak mało

Nasz rozmówca podkreśla, że wzrost opłaty z 36 do 39 złotych to wcale nie jest mała podwyżka.
- Wychodzi rocznie 36 złotych. A to ponad 8 procent więcej! - liczy. - Czy jakaś emerytura wzrosła w tym czasie aż o tyle procent? Nie sądzę. A do zakładu trafia jakby od każdego gospodarstwa jedna opłata ekstra. Inne ceny produktów i usług w naszym kraju są w miarę stabilne - w tym także żywności. Nie rozumiem zatem, co wpływa na podnoszenie cen właśnie za tę usługę?

Gospodarką odpadami zajmuje się w powiecie Związek Komunalny Gmin Powiatu Chełmińskiego. W jego skład wchodzą wszystkie gminy poza gminą Lisewo, która wyszła z niego z powodu głosów niezadowolenia docierających do wójta od mieszkańców.

- Nie ma żadnych opłat wstecz - twierdzi Marcin Płoszyński, przewodniczący zarządu związku, a zarazem kierownik jego biura. - Uchwała weszła w życie 1 października, a termin pierwszej płatności, zgodnie z przyjętymi zasadami, mija 20 dnia następnego miesiąca. Taką informację i nowe blankiety wpłat dostali już wszyscy mieszkańcy. Do ostatnich dotarły 4 listopada. Dowody wpłaty dostali trzy na ten rok: na październik - z płatnością do 20 listopada, listopad - wpłata do 20 grudnia oraz na grudzień - z płatnością do 20 stycznia 2018 roku. Wysłaliśmy też od razu blankiety na cały nowy rok.

Skąd te podwyżki? Jak mówi kierownik, oczywiście z braku funduszy w kasie związku. I dodaje, że odkąd funkcjonuje związek, czyli od lipca 2013 roku, jest to druga podwyżka cen.

Dwie podwyżki w ciągu 4,5 roku

- Działamy niemal 4,5 roku. W tym okresie podpisaliśmy z obsługującym nas Zakładem Usług Miejskich w Chełmnie trzy umowy - i każda o kilka procent wyższa - zdradza Marcin Płoszyński. - Nie bilansują się nam wydatki z dochodami, ponieważ wzrasta ilość odpadów w gospodarstwach domowych. Musimy zareagować, ponieważ cały system musi się samofinansować, musi się zbilansować. Zrobiliśmy to teraz, a nie jak w 2015 roku - na początku roku, ponieważ obawialiśmy się, że do końca roku może nam pieniędzy już nie wystarczyć. Woleliśmy podnieść opłaty kwartał wcześniej.

W 2013 roku opłaty za wywóz odpadów wynosiły w gospodarstwach, w których je segregowano, 33 złote. Do października bieżącego roku, po podwyżce w roku 2015, opłata ta wynosiła 36 złotych. Teraz natomiast wzrosła do 39 złotych.

- Nie tylko na naszym terenie, ale - jak rozmawiam - to niemal we wszystkich samorządach jest tendencja wzrostowa jeśli chodzi o ilość odpadów - podkreśla szef Związku Komunalnego Gmin Powiatu Chełmińskiego. - I to zarówno odpadów segregowanych, jak i tych wielkogabarytowych, o dużej masie. Wnioskujemy, że jest to efekt programu rządowego „500 plus”. Ludzie wymieniają meble, sprzęt, a nam wówczas ciężko zbilansować wydatki z przychodami. Musieliśmy nawet odwołać jesienną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych.

Do bieżącego roku w naszych gminach wielogabarytowych przedmiotów można było pozbywać się dwa razy w ciągu 12 miesięcy.
- Jednak tym razem wiosenna zbiórka była tak obfita, a za tym i jej koszty tak wysokie, że nie byliśmy w stanie dźwignąć finansowo drugiej takiej zbiórki - tłumaczy Marcin Płoszyński. - W przyszłym roku na pewno taka zbiórka się odbędzie, jednak już w innej formule, nad którą właśnie pracujemy. Na pewno będzie to wiosną.

Wyjście lisewian nie wpłynęło na budżet

Czy opuszczenie związku przez gminę Lisewo również wpłynęło na trudności w spięciu budżetu?
- Wyjście ze związku Lisewa nie miało wpływu na decyzję o podwyżce - zapewnia Marcin Płoszyński.
- Głównym powodem wyjścia gminy ze związku było to, że nie było dla mieszkańców pojemników, a worki - informuje Jakub Kochowicz, wójt gminy Lisewo. - Teraz nadal obsługuje nas chełmiński ZUM, który wygrał ogłoszony przez gminę przetarg. Mieszkańcy zyskali pojemniki, a opłaty nie wzrosły. Jestem wiec zadowolony z tego, że wyszliśmy ze związku. Na ostatnich zebraniach wiejskich temat śmieci w ogóle się nie pojawiał.

INFO Z POLSKI 9.11.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto