Perspektywy - 9 Hills Festival 2022 - w Chełmnie trwają przygotowania. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Przygotowania do Perspektywy – 9 Hills Festival 2022 trwają
Przygotowania do Perspektywy – 9 Hills Festival 2022 trwają Rafał Przybylski
Udostępnij:
Perspektywy - 9 Hills Festival w Chełmnie zaplanowano na 12-14 sierpnia 2022 roku w Chełmnie. Budynek Rybacka 4 dołączy w tym roku do szlaku festiwalowych murali. Prace już trwają. Przy każdej edycji festiwalu pracuje około 250-300 osób z Chełmna.

CBŚP rozbiła grupę przestępczą w regionie

Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w Chełmnie w dniach 12-14 sierpnia, a jej motywem przewodnim będzie sztuka radości. Twarzą (twarzami) edycji: Teatr Uśmiechy, złożony z aktorek i aktorów na co dzień będących uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chełmnie. Teatr prowadzony przez Igę Jambor-Skupniewicz podczas zeszłorocznej edycji festiwalu swoim spektaklem skradł serca licznie zgromadzonej na rynku publiczności. Edycja obfitować będzie w spektakle, koncerty, instalacje i działania animacyjne. Odsłonimy również kolejny, siódmy już mural na jednej z kamienic starego miasta. Wystąpią m.in. Mariusz Lubomski, Teatr KTO, Warszawskie Combo Taneczne Janka Młynarskiego, Tord Gustavsen i Tore Brunborg! Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp wolny.

Co w programie na wszystkie dni?

Przez trzy festiwalowe wieczory wokół ratusza podziwiać będziecie mogli niezwykłą instalację Mondi Group - złoży się na nią sześć rzeźb na bazie papieru, celulozy, tektury falistej i worków papierowych. Wśród postaci: Golem, Pixel Man i Jednorożec (wykonane przez Alternatywną Pracownię Kultury w składzie Marek Tomasik, Patryk Rybus, Henio Brzeski, Wiktoria Machel oraz Oliwia Kwiecień) oraz trzy rzeźby postaci przestrzennych z tektury falistej - dwie kobiety i jeden mężczyzna (wykonanie: Łukasz Bujanowicz - Mondi Simet). Oglądacie zwłaszcza podświetlone po zmroku!

Strefa Słuchowisko to miejsce, gdzie, zwłaszcza najmłodsi, wysłuchają najpiękniejszych wierszy i baje. W słuchawkach zagoszczą wiersze Juliana Tuwima, „Mikołajek na wakacjach” czytany przez Jerzego Stuhra, a „Ballady i romanse” Mickiewicza zabrzmią w wykonaniu Teatr Agrafka. Gdzie? Miejska Biblioteka Publiczna.

NoToBaja! to festiwalowa strefa przygotowana przez Teatr Agrafka. To przestrzeń dla każdego, kto chciałby przenieść się razem z nami do świata bajek i poczuć magię teatru. Będzie czytanie najmłodszym, spektakle dla tych nieco starszych, chwila relaksu dla wszystkich i grozy dla odważnych. Gdzie? Kościół św. Ducha.

Strefa Kids to przestrzeń przygotowana z myślą o najmłodszych. Miejsce będzie czystą radością! Dzieci wezmą udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Nie zabraknie warsztatów i animacji prowadzonych przez animatorki. Gdzie? Park Ludwika Rydygiera.

Niezawodny zespół ekostref, rok temu - podwórka w klimacie PRL, w którym uświadamialiśmy sobie, że w tym czasie żyliśmy bardziej ekologicznie niż dziś. W tegorocznej ekostrefie ma być magia - powieje świeżością, chociaż żaden znajdujący się tu przedmiot nie będzie nowy. Wkroczymy w świat kreatywności i pomysłu, który nada drugie życie rzeczom spisanym na straty.

Stowarzyszenie Przybij Piątkę przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chełmnie zaprosi do Strefy Radość Zmysłów na pełne wzruszeń i radości spektakle polisensoryczne, które rozbudzą zmysły - znajdziecie się w zupełnie innym świecie! Poza spektaklami, w godzinach otwarcia strefy będzie można się tu zrelaksować i wyciszyć. Gdzie? Podwórko przy ul. Grudziądzkiej.

O dobrych praktykach proekologicznych i papierze jako materiale przyjaznym naturze opowie wystawa na ścieżce edukacyjnej wyznaczonej wzdłuż traktu od Baszty Prochowej do ul. Toruńskiej! Czynna będzie przez wszystkie festiwalowe dni.

W festiwalową przestrzeń wystawienniczą zamieni się piwnica przy ul. Grudziądzkiej 24! Obejrzycie w niej wystawę 15 rzeźb Marka Tomasika pt. „Jacek Fiszer i 14 dostawców zdarzeń’’. Wszystkie materiały, z których zbudowane zostały rzeźby, pochodzą z recyclingu. Drewno - z wyrzuconych mebli, palet i elementów konstrukcyjnych; papier z opakowań; metal z przeróżnych urządzeń. Rzeźby są portretami ludzi - Jacka Fiszera i postaci, którzy odegrały ważne role w jego życiu. Równolegle rzeźby przedstawiają 14 różnicy emocji.

Podwórko przy Grudziądzkiej 32 już wyczekuje na m.in. inspirujące warsztaty z czerpania papieru z Muzeum Papiernictwa! To zrobi wrażenie nie tylko na najmłodszych. W podwórku będziecie mogli również przyjrzeć się replice pierwszej maszyny papierniczej N. L. Roberta!

Mondi Group Kids Zone to strefa przygotowana z myślą o najmłodszych uczestnikach festiwalu. Przestrzeń będzie przedłużeniem festiwalowej Strefy Kids Zone. Nie zabraknie warsztatów, animacji, a po sąsiedzku z parkiem miniatur zamków krzyżackich będzie można pomalować zamki z kartonu! Przez trzy festiwalowe dni w Parku Ludwika Rydygiera i w okolicy parku miniatur zamków krzyżackich.

W Galerię radosnych pasji zamieni się lokal przy ul. Rynek 23. Kto za tym stoi? Grupa plastyczna UTW. Zespół malarek i malarzy tworzy na co dzień w grupie plastycznej UTW przy Chełmiński Dom Kultury, na swoim koncie ma liczne wystawy. Pod koniec czerwca ich prace zainaugurowały życie Społecznej Galerii Sztuki w Grudziądzka 36.

Twarzą edycji jest Teatr Uśmiechy!

Będzie też gra LARP.

Rycerska 3 - to podwórko ma wielu fanów! Wpadniecie? Fotograficzna przestrzeń Sławomira Sawiny to miejsce zrodzone z pasji do fotografii. Zanim przejął atelier, mieścił się tu zakład fotograficzny Stanisława Delika - znanego chełmińskiego fotografa, który na zdjęciach uwieczniał pokolenia chełmnian. W kolejnych latach karty fotograficznej historii miejsca zapisywał właśnie Sławomir Sawina.

Plan Chełmna - miasta zakochanych to festiwalowa pamiątka, którą przygotowano z Mondi Group! Stojaki z sześcioma rolkami papieru (na szerokość 40 cm i kilkuset metrów długości) staną przy Bramie Grudziądzkiej i na rynku - rwijcie na pamiątkę!

Piątek

9 Hills Electronic Scene to jedna z ulubionych festiwalowych przestrzeni bywalców. Elektroniczne dźwięki w sercu parku, dobrze spędzony czas w świetnym towarzystwie - to nasz plan na dwa festiwalowe wieczory! Do tego aranżacja Nowych Plant, która zmienia nasz największy park w miejsce nie do poznania! Tom Skof & Mike Ortalion - autorzy instalacji, zadbają, aby również w tym roku Was zachwyciła!

Vibe with the Beat (Monia WK) to pierwsza z artystek, która zagra dla Was na 9 Hills Electronic Scene. Monia Wk, znana jako Vibe with the Beat, to fotografka i projektantka graficzna, założycielka Stronger Togheter Show & DJ - kolektywu wspierającego kobiety z branży muzycznej. Jej aktywność muzyczna zaczęła się od zamiłowania do nurtu drum&bass, a upodobanie do brzmienia bębnów zaprowadziło do inspiracji nurtem afro house. W Wielkiej Brytanii znana jest z gościnnych występów dla m.in. Deeplomatik Radio, Aaja Music oraz Drums Radio, a także z setów na wydarzeniach takich jak UK Shuffle Dance, czy Brixton Jamm. Łączy aktywność w Wielkiej Brytanii z aktywnością na hiszpańskiej Gran Canarii. Kiedy? Festiwalowy piątek, scena Woman in Art!

Z kolei Marika Srbinovska to pełna pasji dj’ka pochodząca z Wrocławia i rezydentka klubu Transformator. Od czasu, gdy złapała zajawkę na miksowanie, jej świat wywrócił się do góry nogami. Lubuje się w delikatnych, onirycznych dźwiękach, sensualnych kobiecych wokalach, w muzyce house od organic po progressive, choć potrafi też dodać kwasu do beczki miodu i przyspieszyć. Uwielbia producentów takich jak Guy J, Steve Bug oraz Stan Kolev. Pomimo niedługiego stażu supportowała już takich artystów jak Robert Babicz, Gioli & Assia, Kottelet i Madmotormiquel. Jedno jest pewne, każdy jej set opowiada historię o tym, co aktualnie gra jej w duszy i na długo pozostaje w pamięci.

Ane to dj’ka i producentka muzyki elektronicznej o szerokim spectrum wykorzystania (performance, wideo-art, przedstawienia taneczne, mapping 3D). W swoich produkcjach wykorzystuje nagrania dźwięków otoczenia, które łączy z brzmieniem syntezatorów oraz instrumentami etnicznymi i folkowymi z różnych zakątków świata. Jej sety to zawsze opowieść zbudowana ze starannie wyselekcjonowanych utworów, którą koniecznie trzeba wysłuchać od początku do końca. Ma na koncie sześć EP oraz remiksy dla Ayako Mori czy BMD. W latach 2016-2018 współtworzyła projekt muzyczny UHA UHA z siostrami Kępisty, który łączył muzykę elektroniczną z akustyczną (wibrafon, wiolonczela, wokal). Efektem ich współpracy jest EP-ka „Lazy day” wydana nakładem niemieckiej wytwórni Nachtwandler Records. W 2019 r. w ramach stypendium artystycznego wydała trzy utwory bazujące na field recording’u. W tym samym roku wydała swój pierwszy winyl „Od snu na jawę”. Inicjatorka i organizatorka cyklu Elektroniczny Park oraz Oriental Lake.

Ikarvs to elektroniczny duet, który zagra także na Nowych Plantach w festiwalowy piątek. Duet łączy muzykę elektroniczną tworzoną za pomocą kontrolerów z akustyczną (gitara, flet basowy) i wokalem. Nie stroni od zestawiania nagrań z najbardziej odległych czasowo, geograficznie i stylistycznie rejonów muzycznych. Koncerty Ikarvs to swoisty performance (ważną rolę odgrywa kostium i próba wcielania się w obrane postaci) - w efekcie dla publiczności - wyjątkowe przeżycie. Duet gra zarówno na festiwalach w kraju, jak i zagranicą m.in. na Fusion w Niemczech, czy Las Festival. Koncertuje także w klubach i klubokawiarniach. Swoje utwory wydał już pod szyldem m.in. DowntempoLove i Oramics.

Tord Gustavsen i Tore Brunborg to dwójka z najbardziej cenionych norweskich muzyków jazzowych wystąpi pierwszego dnia festiwalu. Wstęp wolny. Gdzie? W Kościele śś. Piotra i Pawła, ul. Wodna, godz. 20.

Sobota

Festiwalową sobotę na podwórku przy ul. Toruńskiej 25 spędzimy z Kapela Chełmińska Polska - sjesta przed nami. W podwórku:
Koncerty Kapeli Chełmińskiej: 13.30-14, 15.30-16, 17.30-18, 19.30-20. Po każdym koncercie zabawy ludowe dla dzieci, pokaz instrumentów ludowych i animacje!

Sobotni wieczór to parada ulicami Chełmna. W tym roku będzie to parada chodzących obrazów. Na naszym staromiejskim szlaku m.in. Mona Lisa, Dama z gronostajem, Dziewczyna z perłą, Żydówka z pomarańczami, Vincent van Gogh. A to wszystko w rytmie BUM BUM ORKeSTAR! A to założony w 2014 zespół wykonujący utwory będące połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej i polskiej. Laureat najważniejszych festiwali folkowych w Polsce.

„Zapach Czasu” w reż. Jerzego Zonia już w sobotę, 13 sierpnia. Z Teatr KTO czeka wspaniały wieczór. To jedna z najbardziej spektakularnych plenerowych inscenizacji Jerzego Zonia, przywołująca zaczarowany, wypełniony nadziejami i lękami świat dzieciństwa, inspirowana biografią reżysera oraz twórczością Gabriela Garcii Márqueza, Hugo Clausa i Emila Zegadłowicza. Spektakl prezentowany był na ponad 60 festiwalach w 15 krajach m. in. w Brazylii, Meksyku, Korei Południowej, Iranie, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Francji, Rumunii, we Włoszech i na Litwie.

Niedziela

Czy mamy tu fanów brzmień przedwojennej Warszawy? Jeśli tak, w festiwalową niedzielę o 20 na rynku być polecamy! Koncert Warszawskie Combo Taneczne to jedno z wydarzeń, które realizujemy wspólnie z Mondi Group! Siedmioosobowa formacja założona przez Jan Emil Młynarski Official/Info/Promo wykonuje piosenki popularne w przedwojennej Warszawie - prezentując je zarówno we współczesnych, jak i oryginalnych aranżacjach. Będzie potańcówka!

W festiwalową niedzielę w dolnej części największego na świecie ekranu tektury falistej powstanie mural-tektural! Wykonają go na żywo na rynku młodzi artyści, absolwenci Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wymiary muralu to aż 21x3 m. Dzięki współpracy z Mondi Group w festiwalową na rynku stanie największy na świecie ekran z tektury falistej! Powierzchnia ekranu to aż 210 metrów kwadratowych.

Pokaz laserowy z muzyką, podczas którego poznamy legendę „Dzielne niewiasty" opracowaną przez chełmniankę, autorkę książek, baśni i legend Annę Koprowską-Głowacką, to plan na ostatni wieczór festiwalowy.

Video Maping na największym na świecie ekranie z tektury od Mondi Group? Tak! W festiwalową niedzielę po zmroku!

Koncert Mariusz Lubomski to propozycja na niedzielę, 14 sierpnia. Powraca nowym albumem „SĘK YOU”. Muzyka i teksty piosenek ukazują człowieka i całą gamę stanów świadomości oraz emocji, które mu towarzyszą. Słowa autorstwa Sławka Wolskiego poetycko i dosadnie opisują ludzkie uczucia. Muzyka i interpretacja Mariusza Lubomskiego wyrywa nas na chwilę z codzienności i porusza. Artysta jest wyrazisty i sprawia wrażenie, że nic nie zmieniło się od czasu występu w Opolu w 1987 roku. Gdzie? Kościół św. Ducha.

Łukasz Otto Wójcik to kolejny artysta festiwalowej niedzieli. Aktor cyrkowy, absolwent Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej, uwielbia występować i dzielić się energia z publicznością. Kocha także prowadzić warsztaty i zarażać innych pasją do sztuki cyrkowej. Wypatrujcie akrobacji na starym mieście.

Trzeci dzień imprezy i Sebastian Frodyma - artysta sceniczny, rzemieślnik kuglarski oraz siewca idei Nowego Cyrku. W swoim ponad dziwsięcioletnim dorobku artystycznym ma już za sobą występy w telewizyjnym programie Mam Talent, jak również w krajach Arabii Saudyjskiej, Katarze czy Skandynawii oraz wielu krajach Europy. Jego praca sięgnęła do Europejskiej Stolicy Kultury 2016, gdzie miał przyjemność pracować przy największym performance w Europie. Jest wielkim fanem kultury chłopskiej i obrzędowej, a w wolnych chwilach na tyłach swojego domku wśród potężnych drzew organizuje sobie spawanie-party. Podczas festiwalu opowie historię o przełamywaniu strachu przed nieznanymi doświadczeniami, w czym pomogą mu bohaterzy zaklęci w magiczne rekwizyty żonglerskie oraz optyczne. Na pomoc w podróży do nieznanego bohaterowi wyruszy wspaniała owca, która nauczy widzów zupełnie nowych umiejętności, rozwijających szare komórki widowni.

Z kolei Kamil żongler czekać będzie na Was i Wasze dzieci trzeciego dnia festiwalu. Wpadajcie zwłaszcza z tymi, które nie lubią warzyw! Jarzyna to nowocyrkowy spektakl familijny, opowiada tym, jak zamienić "ble" na "mniam"? Bulwy, nacie, strączki, liście mogą przyprawiać o ból głowy najmłodszych. Co, jeśli można by spróbować zmienić nieco zdanie na ich temat i dać dzieciom szansę, aby podczas spektaklu zobaczyły warzywa w jaśniejszym świetle?

Co jeszcze w programie?

Ponadto, Kompania Teatralna Mamro. W dorobku zespołu jest 30 premier, ponad 550 zagranych spektakli, ponad 100 festiwalowych nagród i wyróżnień. Zaprezentują spektakl „Eksperyment” - rzecz o zasadach i ich łamaniu, czyli historia czworga krytyków teatralnych wystawionych na próbę, na którą nie byli przygotowani. Czy elita intelektualna zda egzamin w godzinie próby? Czy wyjdzie z opresji cało z podniesionym czołem i z (nie obitą) twarzą?

Zobaczcie zdjęcia z przygotowań do Perspektywy - 9 Hills Festival w Chełmnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Garmin

Garmin Venu Czarny (0100217313)

1 859,00 zł899,00 zł-52%
miejsce #2

Huawei

Huawei Watch Fit Różowy

607,00 zł319,00 zł-47%
miejsce #3

Garmin

Garmin Fenix 6 Srebrny (0100215800)

2 988,71 zł1 680,00 zł-44%
Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie