Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żelazny Most w Chełmnie. Tak wyglądał 50 lat temu - zobaczcie te zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Wojciech Blaszkiewicz zdjęcia fotografii wykonał na potrzeby projektu realizowanego na studniach  w roku 1972 lub 1973
Wojciech Blaszkiewicz zdjęcia fotografii wykonał na potrzeby projektu realizowanego na studniach w roku 1972 lub 1973 archiwum Wojciecha Blaszkiewicza
- Robiłem te zdjęcia jeszcze jako student - potrzebowałem do projektu elementy nitowane - mówi o nieistniejącym już chełmińskim Moście Żelaznym - jednym z elementów linii kolejowej - Wojciech Blaszkiewicz. I podkreśla, że most wspomina z dużym sentymentem. Czy nasi Czytelnicy też mają we wspomnieniach to wyjątkowe miejsce?

Wojciech Blaszkiewicz jest autorem zdjęć Mostu Żelaznego. Wykonał je osobiście, kiedy studiował budowę okrętów w Szczecinie.

- To był rok 1972 lub 1973 - mówi Wojciech Blaszkiewicz, który podzielił się z nami swoimi fotografiami. - Nauczano nas nitowania. Przygotowywałem projekt węzłów nitowanych. Na most w bydgoskim Fordonie trudno byłoby się wtedy dostać, poza tym można się było narazić wojsku. A tutaj była taka możliwość, by przyjrzeć się z bliska i zrobić zdjęcia. To był mały projekt, musiałem zaprojektować węzły.

Pan Wojciech pochodzi z Chełmna. Wyjechał stąd jednak w latach 80-tych XX w. Ostatnim miejscem, w którym pracował, był chełmiński FAM. Obecnie jest już emerytem. Mieszka w Berlinie, ale od 15 lat posiada też domek w miejscowości Uść niedaleko Chełmna, do którego bardzo chętnie wraca.

- Pamiętam Żelazny Most także z czasów mojego dzieciństwa, bawiliśmy się tam z kolegami - wspomina pan Wojciech. - Spotykaliśmy się tam, robiliśmy ogniska, a niektórzy nawet przechodzili cały most wzdłuż po poręczy. Przez most jeździł pociąg - w kierunku Kornatowa. Potem ten most został rozebrany, a stacja kolejowa w Chełmnie zlikwidowana.

Tory kolejowe w kierunku Kornatowa rozebrano w 2000 roku. Linia do Unisławia około roku 1969 została zamknięta z powodu podmycia torów i utworzenia się kilkudziesięciometrowej wyrwy. Tory rozebrano kilkanaście lat później z wyjątkiem krótkiego odcinka pomiędzy wyrwą a mostem nad Fryba tzw. żelaźniakiem, który rozebrano na początku lat 90. XX w.

Zobaczcie stare zdjęcia Mostu Żelaznego w Chełmnie

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto