Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okolice Grudziądza. Przerwana odbudowa domu Ludwika Rydygiera w Dusocinie. Kiedy ruszy? Zobacz zdjęcia

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Remontowany Dom Ludwika Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem, Stan wiosną 2020 roku, gdy wieszano wiechę.
Remontowany Dom Ludwika Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem, Stan wiosną 2020 roku, gdy wieszano wiechę. Fot. Szymon Ździebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Ponownie ogłoszono przetarg na dokończenie przerwanej dwa lata temu renowacji dworku słynnego chirurga Ludwika Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem.

Przerwano modernizację domu Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem

Jak przypomina Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, który pozyskał finansowanie rewitalizacji dworku w Dusocinie, wstrzymanie prac nastąpiło w 2020 r. Powód?

- Ze względu na problem z wykonawcą, który zszedł z placu budowy zawłaszczając mienie. Sprawa została zgłoszona do prokuratury, a następnie trafiła do sądu. Mamy w tej sprawie nieprawomocny wyrok, ale możemy kontynuować prace inwestycyjne - zapewnia Beata Krzemińska.

Przerwa w robotach budowlanych została wykorzystana na:

  • zinwentaryzowanie zrealizowanych prac,
  • dopracowanie dokumentacji dla tej inwestycji
  • oraz przygotowanie nowej specyfikacji przetargu.

- Po weryfikacji otrzymanych ofert okazało się, że najkorzystniejsza z nich obarczona jest wadą uniemożliwiającą podpisanie umowy, a kolejna znacząco przewyższa kwotę, jaką zaplanowano na prace budowlane w budżecie projektu. Nie tracąc czasu po terminie przewidzianym na ewentualne odwołania, ogłoszono przetarg ponownie - informuje rzeczniczka prasowa marszałka.

Gospodarzem postępowania przetargowego jest Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w skład którego wchodzi Park Krajobrazowy Góry Łosiowe, gdzie leży dworek Rydygiera w Dusocinie. Przetarg dotyczy wykonania robót budowlanych polegających na modernizacji zagrody wiejskiej w Dusocinie na potrzeby ośrodka edukacji ekologicznej.

Wyposażenie już zakontraktowano

W czasie przerwy w pracach budowlanych, prowadzono inne działania związane z utworzeniem ośrodka.

- Zakontraktowany został zakup sprzętu multimedialnego do prowadzenia działań dydaktyczno-promocyjnych (laptopy, projektory, ekrany przenośne), narzędzia do prowadzenia bieżących konserwacji infrastruktury związanej z prowadzeniem czynnej ochrony - wylicza Beata Krzemińska. I dodaje: - Udało się również zakupić łódź ułatwiającą prowadzenie monitoringu. Specjalna konstrukcja łodzi (jej niewielkie zanurzenie) pozwoli objąć monitoringiem nie tylko obszar Wisły, ale również obszary starorzeczy i niewielkich zbiorników wodnych, które przy ogromnej presji inwestycyjnej, są coraz częściej degradowane.

Ozdobą posesji w Dusocinie będzie sad

Przypomnijmy. Modernizowany jest dworek w Dusocinie, w którym urodził się Ludwik Rydygier.

- W budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci jednego z ojców współczesnej chirurgii, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat - mówi Daniel Siewert, p.o. dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

Na dziewięciohektarowym terenie wokół obiektu powstanie nie tylko sad owocowy, ale także zagrody dla owiec i bydła.

W sadzie zostaną odtworzone dawne gatunki drzew owocowych - jabłoni, grusz, śliw i wiśni, popularnych na Pomorzu przed stu laty.

Częścią projektu jest także czynna ochrona występującego na tym terenie kumaka nizinnego, płaza zagrożonego wyginięciem, oraz salwinii pływającej - paproci wodnej, jedynej w Polsce rosnącej w stanie dzikim.

Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach wojewódzkiego RPO.

Zdjęcia z postępów odbudowy domu Ludwika Rydygiera zobacz w naszej galerii.

Remontowany Dom Ludwika Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem, Stan wiosną 2020 roku, gdy wieszano wiechę.

Okolice Grudziądza. Przerwana odbudowa domu Ludwika Rydygier...

Promocja książki o Ludwiku Rydygierze

W czwartek, o g. 17 w Bibliotece Miejskiej, przy ul. Legionów 28 w Grudziądzu rozpocznie się spotkanie promujące książkę o Ludwiku Rydygierze autorstwa Elżbiety Miłkowskiej, która przez wiele lat była dyrektorką szkoły w Dusocinie i aktywnie działa na rzecz upamiętnienia wybitnego chirurga. Wstęp wolny.

Ludwik Rydygier, kim był?

W notatce Urzędu Marszałkowskiego czytamy: To jeden z najwybitniejszych polskich medyków, profesor doktor medycyny i generał brygady Wojska Polskiego, urodził się w 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera. Po studiach medycznych na uniwersytetach w Griefswaldzie, Berlinie i Strasburgu oraz praktyce w Gdańsku, Griefswaldzie i Jenie, przeniósł się do Chełmna, gdzie kupił kamienicę przy ulicy Dworcowej i zaadaptował ją na najnowocześniejszą wówczas na ziemiach polskich klinikę. Tu w ciągu 10 lat dokonał wielu nowatorskich operacji, w tym dwóch pionierskich w skali światowej – zabiegu usunięcia odźwiernika z powodu raka żołądka i resekcji żołądka z powodu owrzodzenia. Opracowane przez niego techniki operacyjne stosowane są do dziś. Rok 2020 był w Kujawsko-Pomorskiem Rokiem Ludwika Rydygiera.

Zdjęcia z postępów odbudowy domu Ludwika Rydygiera zobacz w naszej galerii.

Remontowany Dom Ludwika Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem, Stan wiosną 2020 roku, gdy wieszano wiechę.

Okolice Grudziądza. Przerwana odbudowa domu Ludwika Rydygier...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto