Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja prawa geodezyjnego uchwalona. Będzie łatwiejszy dostęp do planów zagospodarowania przestrzennego

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Uchwalone przepisy ułatwią dostęp do wielu istotnych dokumentów, a także przyspieszą budowę.
Uchwalone przepisy ułatwią dostęp do wielu istotnych dokumentów, a także przyspieszą budowę. 123RF.com
Usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego to główny cel nowych przepisów. Są dobre wieści m.in. dla osób planujących budowę domu.

Nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wchodzi w życie. Przygotowywane od dawna zmiany w prawie uzyskały 21 kwietnia podpis Andrzeja Dudy, a 31 lipca zaczyna obowiązywać większość nowych przepisów. Dzięki nowelizacji zmniejszy się liczba formalności związanych z pracami geodezyjnymi, zaś obywatele uzyskają łatwy i, co ważniejsze, darmowy dostęp online do licznych dokumentów, m.in. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Nowelizacja prawa geodezyjnego gotowa. Co się zmienia?

Nowelizacja przepisów geodezyjnych i kartograficznych przede wszystkim wprowadza bezpłatny dostęp do wielu danych geodezyjnych. Do tej pory osoba, która chciała np. zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo zobaczyć zdjęcia lotnicze danego terenu, musiała często uiścić za to opłatę. Nowe prawo zakłada stworzenie internetowych zbiorów danych przestrzennych, w których znajdą się elektroniczne wersje m.in. takich dokumentów jak:

  • plan zagospodarowania przestrzennego całego województwa,
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
  • studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Organy wydające akty planowania przestrzennego będą odtąd miały obowiązek publikowania tych aktów także w formie cyfrowej. Udostępnione cyfrowo zostaną również wszystkie już obowiązujące akty, np. miejscowe plany zagospodarowania. Za dostęp do tych dokumentów obywatel nie będzie nic płacił. Dzięki temu dużo łatwiejsze stanie się sprawdzenie, jakie jest przeznaczenie danego terenu oraz jego otoczenia, co ułatwi planowanie inwestycji.

– Zbiory danych przestrzennych z informacją o wiarygodnych i aktualnych granicach obowiązujących dokumentów pozwolą inwestorom na sprawne określenie ścieżki procesu inwestycyjnego – w oparciu o obowiązujący plan miejscowy lub decyzję o warunkach zabudowy – mówi wiceminister rozwoju Robert Nowicki cytowany przez teraz-srodowisko.pl. – Przygotowane przez nas regulacje wprowadzają podstawy prawne do wydania jednolitego w skali kraju standardu baz danych planistycznych. Oznacza to uporządkowanie procesu cyfryzacji dokumentów planistycznych.

Jeśli chodzi o szczegóły techniczne, ustawa wyznacza minimalny zakres cyfryzacji. Zakłada ona utworzenie granicy APP (akt planowania przestrzennego) w postaci wektorowej wraz z rysunkiem APP w postaci rastra z odniesieniem przestrzennym (georeferencją) oraz linkiem do treści dokumentu.

[QUIZ] Jak szybko zbudujesz swój wymarzony dom?

Mniej formalności i szybsze rozpoczęcie prac

Nowa ustawa ma także za zadanie usprawnić proces inwestycyjno-budowlany. Szacuje się, że w wyniku zmian czas potrzebny na załatwienie formalności w związku z pracami geodezyjnymi skróci się średnio z 60 do 18 dni. Będzie to wynikać przede wszystkim z uproszczenia wielu procedur, z którymi do tej pory borykali się geodeci. Zlikwidowano m.in. liczne formalności na linii geodeta – starostwo powiatowe, a także przywrócono prosty, ryczałtowy sposób pobierania opłat od geodetów za dokumenty, których potrzebują oni do pracy.

Wprowadzono też ważną zmianę dla przeciętnego Kowalskiego – otóż od wejścia nowelizacji w życie prace geodezyjne będzie można rozpocząć w dowolnej chwili. Trzeba będzie jednak pamiętać, aby zgłosić je w ciągu 5 dni od rozpoczęcia.

Większość nowych przepisów wchodzi w życie z dniem 31 lipca 2020 r. Wyjątkiem jest art. 5 nowelizacji, który wejdzie w życie po 6 miesiącach od daty ogłoszenia, czyli 31 października, a także art. 1 pkt 35 lit. c tiret pierwsze, który wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowelizacja prawa geodezyjnego uchwalona. Będzie łatwiejszy dostęp do planów zagospodarowania przestrzennego - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto